Teológia
Egyházunk története – Dr. Harmati Béla prédikációja a MEE Törvényhozó Zsinata új ülésszakának megnyitóján
A Magyarországi Evangélikus Egyház Törvényhozó Zsinatának új ülésszaka 1998 február 18-án délelőtt tíz órakor kezdődött, a Budapest-Fasori Evangélikus Gyülekezet templomában tartott istentisztelettel, amelyen igét hirdetett dr. Harmati Béla, akkori evangélikus püspök, Lukács evangéliuma 10 fejezetének 38-42. versei alapján. A prédikációt teljes terjedelmében közöljük.
Egyházunk története – Scholz László zuglói lelkész személyes rehabilitálása 1988-ban
A Budapest-Zuglói Evangélikus Gyülekezetben 1988. május 8-án delelőtt 11 órakor tartott istentiszteleten dr. Harmati Béla, akkori evangélikus püspök személyesen köszöntötte és egyben rehabilitálta Scholz Lászlót, a gyülekezet korábbi lelkészét, akit azonban erőszakkal távolítottak el lelkészi tisztségéből.
Egyházunk története – Dr. Harmati Béla püspök székfoglaló beszéde, 1987. október 24-én
A Magyarországi Evangélikus Egyház Déli Egyházkerületének közgyűlésén, 1987. október 24-én, Budapesten, a Deák téren hangzott el dr. Harmati Béla püspöki székfoglalója. Püspök úr jóvoltából most ezt eredeti formájában közöljük.
Ünnepel a Fasor – Dr. Harmati Béla köszöntő beszéde
Budapest – A Budapest-Fasori Evangélikus Gimnáziumot 20 éve indították újra. Ebből az alkalomból november 28-án, szombaton délután öt órakor a gimnázium dísztermében ünnepi hangversennyel emlékeztek neves évfordulóra. Az alkalomról dr. Harmati Béla nyugalmazott evangélikus püspök beszédét közöljük. Szöveg: Dr. Harmati Béla
Gyógyító emlékezés sorozat: Reuss András előadása a 25 évvel ezelőtti LVSZ nagygyűlésről
Dr. Reuss András rendszeres teológiai professzor előadása elhangzott a Deák téren, 2009. október 19-én.
Szegénység, gazdagság és ökológiai krízis összefüggései – Beszámoló az Egyházak Világtanácsa ázsiai AGAPE konferenciárájól – Képekkel!
Három évvel ezelőtt Porto Alegre-ben az Egyházak Világtanácsa 9. nagygyűlésén az ökumenikus párbeszéd a „szegénység botrányát” központi témaként kezelte. Ekkor kezdeményezték, hogy induljon el egy ökumenikus tanulmányi folyamat annak elemzésére, hogy milyen összefüggésben áll egymással a szegénység, a gazdagság létrehozása és a természeti környezet. Ennek a folyamatnak keretében 2007-ben Afrikában, 2008-ban Dél-Amerikában, idén pedig Ázsiában szervezett konferenciát az EVT a helyi egyházak közreműködésével. E sorok írója mint európai meghívott vett részt a Chiang Mai-ban megrendezett találkozón november elején, ahol az alábbi fő kérdések kerültek elő: Miért van az, hogy a világ lakosságának több mint fele szegénységben él? Az ázsiai emberek többsége miért szegény, amikor a kontinens természeti erőforrásokban gazdag? Hogyan befolyásolja ez a természeti környezetet? Mit tehetnek az ázsiai egyházak? Szöveg és fotó: Gömböcz Elvira. A cikk szerkesztett változata az Evangélikus Élet következő számában is olvasható lesz majd.
„Az emberiség zűrzavara és az Isten üdvterve” – Az Egyházak Világtanácsa első világgyűlése (1948)
„MAN’S DISORDER AND GOD’S DESIGN” – „AZ EMBERISÉG ZŰRZAVARA ÉS AZ ISTEN ÜDVTERVE” címmel dr. Harmati Béla, nyugalmazott evangélikus püspök a Pesti Evangélikus Egyházmegye 2008. január 9-én tartott Lelkészi Munkaközösségi gyűlésén tartott előadást az Egyházak világtanácsának első világgyűléséről, amelyet Amszterdamban tartottak, 1948. augusztus 22. és szeptember 4. között. Az előadás szövegét közöljük. Szöveg: dr. Harmati Béla
Finnországi svéd vélemény az új svédországi zsinati törvényről – „Svédország útja nem a mi utunk ”
A Kyrkpressen című lap 2009. október 29-én megjelent 44 számában részletesen foglalkozott azzal, hogy Svédországban az evangélikus egyház megáldja a templomban a meleg párokat is. A kétszer hat kolumnás cikket svédből fordította és kivonatolta id. dr. Hafenscher Károly, akinek jóvoltából most közöljük ezt a cikket, a fordító kiegészítéseivel, aki az azóta megválasztott, magát leszbikusnak valló svéd püspökasszonyról is érdekes információkat közöl. A fordítás és kivonat közlésével nem akarunk vitát kavarni. Sok tapintatra van szükség a témával való foglalkozáshoz. Mindenképpen azonban elgondolkodtatni szeretnénk a kérdésről, valamint értelmes párbeszédet szeretnénk kezdeményezni arról, mi lehet nekünk, magyarországi evangélikusoknak a véleménye a kérdéskörben.
Hit és vallásosság a betegségben és a prevencióban – vallásszociológiai megközelítés
Budapest – Dr. Harmati Béla nyugalmazott evangélikus püspök a Magyar Kardiológusok Társasága – Orvospszichológiai Szekciójának ökumenikus kerekasztalbeszélgetésén vett részt, 2009. szeptember 25-én. Előadását közöljük most.
Globális társadalmi és környezeti tudatosság a „G8” tanácskozáson
„A globalizáció a világ szinte minden országában a környezeti, szociális és etikai problémák halmozódásával jár együtt. A világ kritikus ponthoz érkezett” – állapította meg a Magyar Környezetvédelmi Egyesület 2006. szeptemberében kiadott nyilatkozata. Mintha világunkban a költő Ady Endre vészjelzése vált volna valóra : „Minden Egész eltörött” (Kocsi-út az éjszakában), hiszen egyre nagyobb problémák jelentkeznek az emberiség és a bioszféra kapcsolatában és az ember és ember, az országok közötti kapcsolatokban is. A bibliai kultúrparancs szerint, „szaporodjatok, sokasodjatok, töltsétek be és hódítsátok meg a földet.”.... (1Móz 1,28) az emberiség feladata, hogy „művelje és őrizze” azt. Vajon mennyiben sikerül ma mindnyájunk számára kielégítően teljesítenünk ezeket a feladatokat? A németországi Heiligendammban rendezett G8 csúcstalálkozó eseményeihez kapcsolódva vizsgáljuk meg együttes felelősségünket. Elhangzott: MAGYAR KÖRNYEZETVÉDELMI EGYESÜLET – ADRIA-DUNA SZABADEGYETEM, Mátrafüred, 2007. július 3. Szöveg: Dr. Harmati Béla, nyugalmazott evangélikus püspök
Az egyetemes társadalmi felelősség (CSR) programja – Az élet és a környezet védelmének etikai alapkérdései
Dr. Harmati Béla, nyugalmazott püspök előadása, amely elhangzott a Budapest Főváros Önkormányzata Környezetvédelmi Bizottsága és a Magyar Környezetvédelmi Egyesület által „A globális éghajlatváltozás hatása Budapest környezeti állapotára” címmel rendezett tudományos szakmai konferencián, Budapest-Újvárosháza, 2006. szeptember 19-én. Cikkünk az elhangzott előadás szerkesztett változata.
Székács József emberi arca
Minél jobban megismerem Székács Józsefet, a Pesti Evangélikus Egyház 1837–1876 közötti években szolgált egykori lelkészét, a Bányai Egyházkerület 1860–1872 években volt püspökét, annál kevésbé tudom kivonni magamat személyének hatása alól. Az egymásról alkotott véleményünk gyakran szubjektív, egyoldalú, sokszor elfogult. De amit róla el tudok mondani, azt írásai, művei, és nem utolsósorban kortársi vélemények igazolják. Arról szólok most, ahogyan mindezekből kirajzolódott előttem és bennem Székács József egyénisége, emberi arca. Forrás: Orosházi Harangszó / Zászkaliczky Péter
Dr. Harmati Béla: Keresztény egységtörekvések Augsburg után
Idén tíz éve írták alá a római-katolikus és evangélikus egyház képviselői az Augsburgi Közös Nyilatkozatot. Az augsburgi események öt éves évfordulójára írta dr. Harmati Béla nyugalmazott evangélikus püspök az alábbi cikket, amelyet most jóvoltából közkinccsé teszünk újra. Elhangzott: Budapesti Evangélikus Hittudományi Egyetemen 2004. november 4-én.
Dr. Harmati Béla: A reformáció globalitása
Minden nyelvben, minden kulturális összefüggésben hibának számít, ha valaki idegen szóval fejezi ki azt, amire sajátja is van. Így meg kell magyaráznom, miért használom a reformáció „globalitása” kifejezést a magyar „egyetemesség” helyett. Akkor nem számít stílustörésnek az idegen szó, ha a máshonnan kölcsönzött fogalom a maga első hallásakor képzettársításra sarkall, és segít megérteni a mondanivalót. – Készült: 2006-ban.
Egyházunk története – Evangélikus középiskolák a történelmi Magyarországon
Dr. Harmati Béla beszéde, amely elhangzott az Evangélikus Országos Múzeum kiállításán, a millecentenárium alkalmából az Evangélikus Hittudományi Egyetemen, 1996. április 26-án.
Egyházunk története – Dr. Harmati Béla püspök beiktatja a gimnázium tanári karát
Dr. Harmati Béla püspök jóvoltából – egyházunk történetének rendszerváltás utáni életéből – fontos dokumentumokat, beszédeket, prédikációkat teszünk közkinncsé. A második rész egy prédikáció: dr. Harmati Béla, evangélikus püspök beszéde, amelyet 1989. szeptember elsején mondott el, a Budapesti Evangélikus Gimnázium tanári karának beiktatásakor, a Deák téri templomban. Szöveg: dr. Harmati Béla
Egyházunk története – Dr. Harmati Béla püspök évnyitó prédikációja 1989-ben, a fasori gimnázium újraindulásakor
Dr. Harmati Béla püspök jóvoltából – egyházunk történetének rendszerváltás utáni életéből – fontos dokumentumokat, beszédeket, prédikációkat teszünk közkinncsé. Az első rész egy prédikáció: dr. Harmati Béla, evangélikus püspök beszéde, amelyet 1989. szeptember 2-án mondott el, a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium újraindulásakor. Szöveg: dr. Harmati Béla
Id. Hafenscher Károly: Megtérés – naponta!
Reformáció ünnepének közelében evangélikus sajátosságunkra emlékezünk Luther 95 tételének első mondatával: „Amikor Urunk azt mondta, térjetek meg, azt akarta, hogy tanítványai élete naponkénti megtérés legyen”. A megtérés kifejezést reformátorunk napi bűnbánatként értette (tut Busse). Id. Hafenscher Károly írása.
A realitás teológusa – Martin Lind svéd püspök a 20. századi mártírról, Bonhoefferről
Martin Lind linköpingi püspök a Magyarországi Evangélikus Egyház Déli Egyházkerületének programja keretében, népes delegáció vezetőjeként látogatott nemrégiben hazánkba. A svéd-magyar lelkésztalálkozóról honlapunk is részletesen beszámolt (ld. kapcsolódó anyagunk). A püspök ajándékot is hagyott itt: egy svéd nyelvű könyvet, amit ő írt és jelentetett meg a Verbum Kiadónál 2006-ban. Id. Hafenscher Károly írását közöljük.
Harmati Béla: A Magyarországi Evangélikus Egyház mai helyzete – német és angol nyelven
Harmati Béla nyugalmazott püspök A Magyarországi Evangélikus Egyház mai helyzete – tekintettel a közép-európai egyházakra címmel megjelent írását adjuk közre angol és német nyelven. A szöveg eredetileg a Bensheimer Hefte című kiadványban jelent meg 2007-ben (BENSHEIMER HEFTE Nr. 107: DIE KIRCHEN DER GEGENWART I. Hg. Von Michael Plathow Vandenhoeck & Ruprecht in Göttingen, 2007. ), majd később angolra is lefordították. A cikkeket az angol és német nyelvű aloldalainkon tesszük közzé, főleg a külföldi érdeklődők számára, de természetesen ajánljuk elolvasásukat idegen nyelveken beszélő magyarok számára is.