Teológia
Mit írt Jézus a homokba?
Jézus semmi írási emléket nem hagyott maga után. A Bibliában csak egyszer említik meg, hogy Jézus írt volna, de, hogy mit írt, arról pontos adatokat nem tudunk. Mégis több ez az üzenet, mint egy mesélői elem. Forrás: jesus.ch / Bruno Graber
Vajon istentelen-e Mickey Mouse világa? – 81 éve indult meghódítani a világot a nagy fülű kisegér
A nagy fülű kisegér 81 évvel ezelőtt tűnt fel a filmvásznon. Walt Disney 1928-as A bolond repülő című rajzfilmje volt az első rajzfilm, amit még ugyanabban az évben elkészült, első hangos Mickey Mouse film, a Willi, a gőzhajó követett. Ez volt gyakorlatilag a startlövése annak a hihetetlen fantáziavilágnak, amelyben Mickey, Minnie és Donald játsszák a fő szerepeket. De csupán csak egy istentelen világ ez, humorral és kalanddal? Kukkantsunk a kulisszák mögé. Szöveg: Ulrich T. Christenn, fordítás: Bolla Zsuzsanna.
Hallgatni ezüst, imádkozni arany – Kálvin imáival emlékezünk Kálvinra
„Isten azt akarja, hogy a legnagyobb kitartással, mindenkor, minden helyen és helyzetben és minden dologban emeljük fel imádságunkat Istenhez, hogy mindent Őtőle várjunk, mindenért Őt dicsőítsük, mivel Ő minduntalan okot is ad nekünk arra, hogy Őt magasztaljuk és imádjuk!” (Inst III 20,28) Forrás: reformatus.hu / dr. Békefy Lajos
Egyház és állam az átalakuló európai társadalmakban – Az LVSZ budapesti, 2009. június 26-29. között tartott tanácskozásának üzenete
Számos európai evangélikus egyház, valamint néhány, a világ más részében működő evangélikus egyház képviselői találkoztak 2009. június 26-29. közt a budapesti Evangélikus Hittudományi Egyetemen, ahol a Magyarországi Evangélikus Egyház nagylelkű vendéglátását élvezhették, és részt vettek azon a konzultáción, amelynek során arról tanácskoztak, milyen viszony alakult ki az állam és az egyház közt Európában az 1989 óta felmerült új helyzetben. A munkafolyamat 2006-ban kezdődött el, a LVSZ Európai Missziói és Fejlesztési Osztálya (angol rövidítéssel: DMD) szervezésében. Az eddigi években műhelymunka folyt a szlovéniai Moravske Teplicen, a szlovákiai Svety Jurban, az oroszországi Szentpétervárott, és az angliai Leedsben. Fordítás: Szabó-pap Gabriella
Az állam és az egyház az átalakuló európai társadalmakban – Még egyszer az LVSZ budapesti konferenciájáról
A LVSZ négy éven át folytatott regionális műhely-tanácskozásokat annak feltárására, hogy az elmúlt 20 év politikai és gazdasági változásai milyen helyzetbe hozták az evangélikus egyházakat, különösen Közép- és Kelet-Európában. Mint arról már hírt adtunk, Budapesten, az Evangélikus Teológiai Egyetemen 2009. június 26-29. közti konferencián összegezték a résztvevők az eredményeket, és áttekintették az állam és az evangélikus egyházak közti viszony további alakításának lehetőségeit. Érdekes gondolatok, arcok, vélemények a konferenciáról – a teljesség igénye nélkül. Szabó-Pap Gabriella írása. Fotó: Stephen Brown
A Németországi Evangélikus-Lutheránus Egyház püspöke kommentálta a pápa új, „Caritas in veritate” című enciklikáját
Dr. Friedrich Weber professzor, tartományi püspök XVI. Benedek legújabb enciklikájának kapcsán fejtette ki a napokban véleményét. Kommentálását szó szerinti fordításban közöljük. Forrás: ekd.de, fdította: Bolla Zsuzsanna
VOLT egyszer egy fesztivál – Nánai László retrospektív széljegyzetei Marilyn Mansonról szóló előadásának margójára
Immár sokadik éve, hogy a soproni VOLT fesztivál Civil szekciójában, az ökumenikus Közös Pont sátor égisze alatt lelkes és fiatal keresztények azon fáradoznak, hogy visszavéssék a világ tudatába, hogy „mi is itt vagyunk”. Ezek a katolikus, református és evangélikus fiatalok önkéntes alapon, lelkesen, bátran és fáradhatatlanul (még ha talán nem is mindig a legszakszerűbben) végzik munkájukat – próbálják megjeleníteni a keresztény értékeket egy olyan közegben, ami első blikkre nagyon is úgy tűnhet, hogy alapvetően közönyös, vagy pedig egyenesen ellenséges velük szemben. Lelkes „amatőrök”, akik diszkrét papi-lelkészi támogatással, de alapvetően egyedül állják meg a helyüket, és a saját bőrükön tapasztalják, hogy mit jelent bárányokként a farkasok közé küldetni (Lk 10,3). Igazából ők azok, akiknek a tevékenysége több publicitást érdemelne, nem pedig az enyém, aki ahogy mondani szokás, úgy csöppentem bele ebbe a történetbe, mint „Pilátus a krédóba”. Hogy mégis fordítva történt, annak oka abban keresendő, hogy valakinek meg kellett tartania július 4-én a „Szereti-e Isten Marilyn Mansont?” című előadást. Valakinek el kellett vinnie a balhét. Szöveg: Nánai László Endre, kép: sziget.hu. A cikk rövidített változata megjelent: Evangélikus Élet 2009. 07. 12. számában.
„Szabadságra vagytok elhíva!” /Gal 5,13 – Gondolatok Marilyn Manson fellépésével kapcsolatban
Minap egy katolikus püspök tiltakozását fejezte ki egy – a soproni VOLT fesztiválon fellépő – rockzenész ellen, mondván, hogy sátánista. Réz-Nagy Zoltán írása.
A felebarát
Mélyen beleszövődött már fogalmi kelléktárunkba, de vajon honnan ered a szó? Réz-Nagy Zoltán írása.
80 éves Habermas, korunk szellemi diagnosztája
Jürgen Habermas német filozófus június 18-án lesz 80 éves. A világszerte ismert gondolkodó az utóbbi időben azokkal az írásaival keltett nagy érdeklődést, melyekben a vallás társadalmi szerepével foglalkozik. 2004-ben Habermas a mai pápával, az akkori kardinális Joseph Ratzingerrel folytatott vitát, amit sokan kísértek figyelemmel. A Háttérben külön foglalkozunk majd a neves filozófussal, illetve a vallással, hittel kapcsolatos véleményével. Forrás: reformatus.hu / Dr. Békefi Lajos
75 éves a Barmeni Teológiai Nyilatkozat
2009. május 31-én lesz 75 éve annak, hogy német Hitvalló Egyház kiadta a Barmeni Teológiai Nyilatkozatot (1934). A nyilatkozatról dr. Reuss András, az Evangélikus Naptár 2004, 142-145. oldalán megjelent írását közöljük.
D. Szebik Imre: Luther szociáletikája és annak mai hatása
Dr. Martin Luther írásmagyarázó tudós professzor volt, ezért mai értelemben vett szociáletikai munkásságáról nem beszélhetünk, de a reformáció szellemi kihívásai során gyakran tett a Szentíráson alapuló – mai értelemben vett szociáletikai megállapításokat. Az evangélikus szisztematikus teológiai munkát reformátor társa , a tudós Melanchthon Fülöp végezte el, aki már 21 évesen professzori kinevezés birtokosaként 16 nyelven beszélt. Az előadás elhangzott: Az EURÓPA ÉS PROTESTANTIZMUS című, a KDNP Protestáns Műhelyének országos konferenciáján, 2009. 05. 15-én. A szerző nyugalmazott evangélikus püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) elnöke.
445 éve halt meg Kálvin János
Ezen a napon (2009. 05. 26) van Kávin János halálának évfordulója, 445 éve halt meg a francia származású svájci reformátor, humanista tudós, a kálvinizmus névadója, az egyik meghatározó elme és a legjobb szervező a reformáció vezéralakjai között, aki megteremtette Genfben az „istenfélő város tökéletesen működő prototípusát”.
Mennybemenetel mozaikjai: Comeback
A menybemenetellel Jézus egyáltalán nem tűnt el tőlünk örökre. Hangsúlyozta, hogy híveihez egyszer visszatér majd. Forrás: jesus.ch, fordította: Bolla Zsuzsanna
Mennybemenetel mozaikjai: A trón
Hová megy Jézus a mennybemenetelkor? Istenhez jut, aki a mennyben trónol és jobbján maga is uralkodóvá lesz. Forrás: jesus.ch, fordította: Bolla Zsuzsanna.
Mennybemenetel mozaikjai: A menny
Hová megy Jézus a mennybemenetelkor? A Bibliában az evangélisták tömören fogalmaznak. Jézus felemeltetett a mennybe, az Atyához. Forrás: jesus.ch, fordította: Bolla Zsuzsanna.
Mennybemenetel mozaikjai: A barátok
Jézus feltámadt – és ez mindent új megvilágításba helyez. Aztán eljön barátaihoz, hogy tanítsa még őket. De nem a tanítványai körében van, azok között, akik három évig kísérték őt, hanem másokhoz is elmegy. De jézus nem marad velük. Forrás: jesus.ch, fordította: Bolla Zsuzsanna.
Mennybemenetel mozaikjai: A feltámadott
Jézus húsvétkor feltámadott a halottak közül. Pár héttel később Isten felvitte őt magához a mennybe, és oda ültette trónja mellé, az oldalára, hogy együtt uralkodjon vele. Ezt az eseményt ünnepeljük mennybemenetel ünnepén. Jézus feltámadása és mennybemenetele tehát összetartoznak. Forrás: jesus.ch, fordította: Bolla Zsuzsanna.
Orosz Gábor Viktor: A vallási antidiszkrimináció forrásai az újabb evangélikus teológiában
A vallási pluralizmus ismertetőjegyévé vált életvilágunknak, ami egyrészt a vallásszabadság, másrészt a XX. század végi migráció kísérőjelensége. A „vallások visszatértével” szekularizmus utáni vallásosság alakult ki, amely a nyilvánosság színterein megjelenve szembesít bennünket számtalan kérdéssel. – Orosz Gábor Viktor, az Evangélikus Hittudományi Egyetem adjunktusának előadása elhangzott a vallási diszkriminációról tartott OKM konferencián.
„A vallás újra számít”
Vallási sokféleség és vallási antidiszkrimináció jogi szabályozása – a magyarországi és a határon túli vallási közösségek tapasztalatainak és teológiájának tükrében címmel az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) Egyházi Kapcsolatok Titkársága konferenciát szervezett Budapesten. Csepregi András megnyitó beszédét közöljük most.