Reformáció ünnepe
Hitvallási iratok és Luther Márton írásai
Átfogó linkgyűjteményt szeretnénk közreadni reformátorunkról Luther Mártonról, az ő írásaiból, és hitvallási iratainkból.
A wittenbergi vártemplom külső kapuja
Azért lett október 31. a reformáció emléknapja, mert Luther Márton Ágoston-rendi szerzetes a hagyomány szerint ezen a napon szögezte ki 1517-ben az egyház megújítását szolgáló 95 tételét a wittenbergi vártemplom kapujára. dr. Fabiny Tamás, az Északi Evangélikus Egyházkerület püspökének írása.
Fordulat és reformáció, avagy a reformáció mint megtérési mozgalom
A közélet kérdéseiben jártas olvasó számára ismerősen csenghet a fenti cím. Közvetlenül a rendszerváltozást megelőző időszakban jelent meg radikális értelmiségiek Fordulat és reform című írása. A dokumentum a nyolcvanas évek változásait kívánta magasabb sebességi fokozatba kapcsolni. Némi változtatással kölcsönvehetjük ezt a címet. Segítségével elgondolkozhatunk egyházunk múltjának, jelenének és jövőjének egy alapvető kérdésén: mit tartott és mit tart a reformáció egyháza a fordulatról, vagyis a megtérésről. Fabiny Tamás, az Északi Evangélikus Egyházkerület püspökének írása.
Dr. Csepregi Zoltán: A Luther-szobortól a Luther-filmig
Budapest - Dr. Csepregi Zoltán teológiai tanár, az Evangélikus Hittudományi Egyetem rektora "A Luther-szobortól a Luther-filmig: A hazai Luther-recepció utolsó negyedszázada (1983-2008)" címmel tartott előadást októberben a Deák téri Evangélikus Gimnázium könyvtárában. Az előadás szövegét most közreadjuk.
Dr. Harmati Béla: A reformáció globalitása
Minden nyelvben, minden kulturális összefüggésben hibának számít, ha valaki idegen szóval fejezi ki azt, amire sajátja is van. Így meg kell magyaráznom, miért használom a reformáció „globalitása” kifejezést a magyar „egyetemesség” helyett. Akkor nem számít stílustörésnek az idegen szó, ha a máshonnan kölcsönzött fogalom a maga első hallásakor képzettársításra sarkall, és segít megérteni a mondanivalót. – Készült: 2006-ban.
Dr. Harmati Béla: Keresztény egységtörekvések Augsburg után
Idén tíz éve írták alá a római-katolikus és evangélikus egyház képviselői az Augsburgi Közös Nyilatkozatot. Az augsburgi események öt éves évfordulójára írta dr. Harmati Béla nyugalmazott evangélikus püspök az alábbi cikket, amelyet most jóvoltából közkinccsé teszünk újra. Elhangzott: Budapesti Evangélikus Hittudományi Egyetemen 2004. november 4-én.
Reformáció hónapjában a Kálvin évfordulóról – Egy evangélikus véndiák, tanuló margójegyzetei
Októberben sokfajta emléknapot ünnepelünk. Korunkban egyre több a „világnap” és fesztivál is. A Reformáció számunkra több ennél: Krisztus ünnep. Solus Christus! Ő a centrum, benne értjük meg keresztény hitünk lényegét és életvitelünk normáját. Id. Hafenscher Károly írása.
Id. Hafenscher Károly: Megtérés – naponta!
Reformáció ünnepének közelében evangélikus sajátosságunkra emlékezünk Luther 95 tételének első mondatával: „Amikor Urunk azt mondta, térjetek meg, azt akarta, hogy tanítványai élete naponkénti megtérés legyen”. A megtérés kifejezést reformátorunk napi bűnbánatként értette (tut Busse). Id. Hafenscher Károly írása.
Protestor, protestari, protestatus sum
Gimnazista koromban sokat kirándultunk, különösen ilyen őszi időben. Egyik osztálytársam többnyire magával hozta kis növény- és állathatározóját, és ha valamilyen ritkaságra bukkantunk, akkor a külső jegyek alapján megmondta annak pontos nevét, természetesen latinul is. Egyszer egy ágon különleges szépségű madár ült meg. „Na, Pali, ez micsoda?” – kérdeztük az ifjú természettudóstól. Ő hosszan szemlélte a békésen pihenő állatka csőrét, karmait és tollazatát, majd lapozgatni kezdett az állathatározóban, végül pedig – általános derültséget keltve – kijelentette: „Ilyen madár nincs is!” Forrás: Reformátusok Lapja Szöveg: dr. Fabiny Tamás
Luther Wittenbergből nézve
Az alábbiakban dr. Harmati Béla előadását adjuk közre, amely 2005 április 30-án hangzotzt el a Luther Szövetség közgyűlésén.
Mindenszentek és halottak napja
Összeállításunkból megtudhatják, mióta ünnep Mindenszentek és halottak napja? Miért szeretjük ezt az ünnepet? A költők hogyan emlékeznek verseikben ezekre az őszi eseményekre?