Evangélikus Hírlevél

Létrehozás: 2006. április 20., 09:00 Legutolsó módosítás: 2008. szeptember 29., 20:20

I. évfolyam, 5. szám (2006. szeptember 20.)

Evangélikus Hírlevél


I. évfolyam, 5. szám

2006. szeptember 20. 15.ó.

A Magyarországi Evangélikus Egyház Hírlevele

Felelős kiadó: Hafenscher Károly szóvivő, orsz. irodaigazgató

Felelős szerkesztő: Kőháti Dorottya hírfelelős

hirszolgalat@evangelikus.hu

Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Iroda - Szeptember 20.

Ma délelőtt tartotta soron következő ülését a katolikus, református és evangélikus egyházakat képviselő püspökök közössége. Az alábbiakban tesszük közzé a megbeszélésről kiadott sajtóközleményt. 

Sajtóközlemény

Immár természetessé vált, hogy a három legnagyobb keresztény történelmi egyház püspökei rendszeresen találkoznak, testvéri megbeszélésre, aktuális egyeztetésre. 

2006. szeptember 20-án a Magyarországi Evangélikus Egyház székházában találkoztak a Magyar Katolikus Püspökkari Konferencia állandó bizottságába tartozó érsekek és püspökök Dr. Erdő Péter bíboros, prímás-érsek vezetésével, a Magyarországi Református Egyház négy püspöke Dr. Bölcskei Gusztáv püspök vezetésével, valamint a Magyarországi Evangélikus Egyház három püspöke Ittzés János elnök-püspök vezetésével. 

Az egyházak vezetői a találkozót a békéért való közös imádsággal kezdték, bekapcsolódva a béke világ-imanap programjába.

A püspökök elemezték a hazánkban kialakult társadalmi, politikai, morális helyzetet. Emlékeztettek arra, hogy a MRE Elnöksége,  Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa, valamint a MKPK Állandó Tanácsa most megjelenő nyilatkozatai lényegük szerint összecsengenek, és egy irányba mutatnak az igazságot keresve és a megbékélést hirdetve. 

Erdő Péter bíboros, prímás-érsek az ülés közben érkezett hír nyomán tájékoztatta a testvéregyházak képviselőit, hogy XVI. Benedek pápa a mai általános kihallgatáson megemlékezett a Magyarországon kialakult helyzetről. A Szentatya biztosította a magyar népet, hogy imádkozik a helyzet békés megoldódásáért, ebben boldog Salkaházi Sára közbenjárását kérte.  

Az egyházi vezetők megegyeztek abban, hogy az 1956-os forradalom 50. évfordulója alkalmából közös ima-istentiszteletet tartanak 2006. október 22-én 16 órakor az áldozatok emlékére  a budapesti Szent István Bazilikában. 

A találkozás kiemelkedő pontja volt, amikor az egyházak vezetői közös megállapodást írtak alá az egyházi iskolákban folyó hitoktatásról, ezzel megerősítve a keresztény felekezetek közötti jó együttműködést. 

A katolikus, református, evangélikus egyházak 2008-at a Biblia évének nyilvánítják, és ezzel kapcsolatos gazdag program szervezésére bíztatják a helyi egyházközségeket, gyülekezeteket. 

A tanácskozás során megosztották egymással a Szentszéki Megállapodást vizsgáló kormánybizottság munkájával kapcsolatos értesüléseiket. 

Egyeztettek az egyházak és az állam közötti tárgyalások jelenlegi állásáról.  Ennek kapcsán megállapodtak, hogy közös levélben kérik az egyházi ügyekért felelős illetékes miniszterrel, Hiller Istvánnal való mielőbbi találkozást és érdemi tárgyalást. 

Budapest, 2006. szeptember 20. 

A közleményhez csatoljuk a három egyház hittanoktatásról szóló megállapodását. 

Megállapodás

Amely létrejött a Magyar Katolikus Egyház, Magyarországi Református Egyház és a Magyarországi Evangélikus Egyház között a katolikus közoktatási intézményekben folyó református/evangélikus, illetve a református/evangélikus közoktatási intézményekben folyó katolikus hitoktatás tárgyában Budapest 2006. szeptember 20-án.

A megállapodás hatálya kiterjed minden magyarországi katolikus, református és evangélikus közoktatási intézményre.

A három Egyház megállapodik abban, hogy saját intézményeiben órarendbe iktatott kötelező tárgyként az intézmény hitoktatásra fordított heti óraszáma szerint, általában heti két órában biztosítja a másik fél hitoktatását igénylő szülők gyermekei számára a hit- és erkölcstantanításának optimális feltételeit, a helyi viszonyoknak (jelentkező növendékek száma, órarendi, tantermi, hittanórák tömbösítése, évfolyamok tanóráinak egy időben történő tanítása, stb.) és a másik egyház által rendelkezésre bocsátott személyi feltételeknek (hitoktató, ill. hitoktatók időbeosztása) megfelelően. Az intézmények nem kötelezhetik a tanulókat más, nem saját, felekezetű hittanórák látogatására.

A katolikus hitoktatót (hitoktatókat) a területileg érdekelt iskola véleményének meghallgatása után az illetékes egyházmegye püspöke bízza meg. Az evangélikus/református hitoktatót (hitoktatókat) a közoktatási intézmény illetékes fenntartó egyházi önkormányzati testülete (presbitérium és közgyűlés) és az intézmény vezetője véleményének meghallgatása után az illetékes egyházi testület elnöksége bízza meg. A hitoktató megbízólevelét évkezdéskor bemutatja az intézmény igazgatójának. A fogadó intézmény a tanév elején szintén írásban értesíti a másik egyház illetékes hatóságát a hitoktatás arra a tanévre érvényes rendjéről (hittanos csoportok száma, névsora, a hittanórák helye és ideje). A hitoktató illetményét a fenti adatok alapján saját egyháza folyósítja.

A hitoktató tartsa tiszteletben az intézmény hagyományait, ünnepélyeit, egyházi sajátosságait és házirendjét. Ha a tanévnyitó, tanévzáró, istentisztelet vagy szentmise keretében van, az azon való részvételre kötelezhetők a más vallású gyermekek is. Ezek az iskolai eseménye, ha istentisztelet vagy szentmise keretében zajlanak, lehetőleg ne vasárnap legyenek. Egyébként pedig vasár- és ünnepnapokon minden gyermek a saját egyháza istentiszteletén vagy szentmiséjén vesz részt.

Haladási naplóját saját felettes egyházi hatóságainak kérésére bármikor köteles bemutatni, a fogadó intézmény vezetője azonban csak indokolt esetben kérheti betekintésre (pl. az érettségi elnök kérésére). Amennyiben a tanuló saját felekezete szerinti hitoktatásban részesül, osztályzatát csak saját hitoktatójától kaphatja, mégpedig a fogadó intézmény rendje szerint (pl. szöveges, vagy érdemjegyes értékelés).

A hit- és erkölcstant annak az Egyháznak a tanterve szerint tanítják, amelyik a hitoktatót megbízza. Szaktanácsadói, szakfelügyeleti látogatást is csak a küldő egyház végezhet, de annak idejéről és eredményéről a fogadó intézmény vezetőjét is értesíteni kell.

A fogadó intézmény igazgatótanácsa (vagy annak felettes hatósága) kezdeményezheti – alapos személy, pedagógiai vagy más indokok alapján – a hitoktatót megbízó egyházi jogi személynél a hitoktató munkájának felülvizsgálatát. Az intézménynek azonban nincs joga z érdekelt egyház illetékeseinek hozzájárulása nélkül a más felekezeti hitoktatás tartalmi, tárgyi vagy személyi kérdéseiben intézkedni, illetve azok feltételeit megváltoztatni.

Egyebekben a keresztényi szeretet, egymás megbecsülése és a három Egyház közötti történelmi jó viszony megőrzése legyen az irányadó.

Dr. Bölcskei Gusztáv                                        Dr. Erdő Péter                                                                   Ittzés János

         Püspök                                             Bíboros, Prímás-Érsek                                                             Püspök

A MRE Zsinatának                                            A MKPK elnöke                                                          A MEE elnök-püspöke

   lelkészi elnöke

A három egyház püspökeinek legközelebbi találkozóját 2007 elejére tervezik. 

                                                                                                              

 

Impresszum

A Magyarországi Evangélikus Egyház Hírlevele

Felelős kiadó: Hafenscher Károly szóvivő, orsz. irodaigazgató

Felelős szerkesztő: Kőháti Dorottya hírfelelős

hirszolgalat@evangelikus.hu

  

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben