Hoffmann: „egy kicsit félreértés van”

Létrehozás: 2010. szeptember 08., 07:47 Legutolsó módosítás: 2010. szeptember 08., 07:49

Az oktatási államtitkár cáfolta a FigyelőNet azon információját, hogy erősen felülreprezentáltak az egyházi iskolákhoz kötődő szakemberek az új oktatási törvények kidolgozását végző bizottságokban, és hogy a fideszes oktatáspolitikusok nem szólhattak bele e munkába. Elismerte viszont, hogy rosszul fogalmazott, amikor bohócnak nevezte a pedagógus-bérmelést követelőket. Forrás: fn.hu, MTI

Hoffmann Rózsa az MTV reggeli műsorában kijelentette, hogy az új köz- és felsőoktatási törvény stratégiáját megalapozni hivatott anyagok kimunkálására elfogadták a legkülönbözőbb szakemberek jelentkezését (legalábbis azokét, „akiknek szakmai tekintélyük és múltjuk van”). A munkacsoportokban többféle szakember dolgozott, köztük értelemszerűen egyházi iskolák szakértői is – jelentette ki.

Amit e csoportok kidolgoztak, az tulajdonképpen „nulladik változata" annak, amit csinálni akarnak – tette hozzá. Az oktatási államtitkár elmondta, hogy nincs kész még az írott anyag az új köz- és felsőoktatási törvényről. „Egy kicsit félreértés van" – fogalmazott, hozzátéve: sokféle javaslatot tettek le a szakemberek az asztalra, s most dolgoznak azon az írott változaton, amelyet közzé lehet tenni, s a későbbi vita tárgyát képezheti majd.

Később közleményben tért ki az államtitkárság a lapunk által nyilvánosságra került dokumentumok tartalmával és kidolgozási módjával kapcsolatban.

„A nyár folyamán oktatási szakemberek önkéntes felajánlását elfogadva megindult az új közoktatási és felsőoktatási törvény koncepciójának kidolgozása. Célunk, hogy a nemzet jövőjét meghatározó oktatás alapdokumentumai a lehető legszélesebb szakmai és társadalmi támogatást élvezzék. A mai napon több internetes portálon megjelent jegyzetszerű anyag nem a kidolgozás alatt álló törvényjavaslat, nem is annak kivonata.
A munkafolyamat javában tart, a végső vitairat október közepén készül el, melyet ígéretünkhöz híven közreadunk" – írja a NEFMI Oktatásért Felelős Államtitkárság.

A FigyelőNet információi szerint viszont az új közoktatási és felsőoktatási törvények kidolgozására szinte csak egyházi iskolákhoz kötődő szakembereket kért fel Hoffmann Rózsa, a bizottságokból még a fideszes oktatáspolitikusok is hiányoztak. Az elkészült – és szerkesztőségünk birtokába jutott – vitaanyagok szerint az egyetemek gazdasági társaságot alapíthatnának, az iskolákban pedig egyfajta ellenszocializáció zajlana. Nyelvvizsgához kötnék a jövőben a felvételit, a 16 éves diákot ki lehetne rúgni az iskolákból, gyengítenék az angol nyelv hegemóniáját. Bővebben a tervekről itt olvashat.

Hiba volt bohócozni

Az MSZP a hétvégén szólította el Hoffmann Rózsát, hogy távozzon az oktatási államtitkári posztról, mert szerintük megsértette és bohócnak titulálta a béremelést kérő pedagógusokat a Magyar Rádióban. A rádiófelvétel szerint Hoffmann Rózsa azt mondta: „soha nem ígértem béremelést, (...) nem tartható tovább az az állapot, hogy a pedagógusoknak ilyen alacsony legyen a fizetésük, (...) el kell érni, hogy a kormányzati ciklus végére a pedagógus átlagbér elérje a diplomás átlagbért". A béremelési igényekkel kapcsolatban úgy fogalmazott: „aki ilyen kiürült államkincstári vagy költségvetési helyzetben radikális béremelést követel, az vagy ostoba vagy bohóc, mert egyszerűen nincs honnan".

Az oktatási államtitkár kedd reggel kijelentette: nem a pedagógusokat titulálta így, hanem azokat, akik lehetetlen helyzetben lehetetlent követelnek. Hoffmann Rózsa tanulságként azt vonta le, hogy az embernek nagyon meg kell válogatnia minden kifejezését. „Nem is titkoltam, hogy hibának tartottam, hogy talán nem a legszerencsésebb, bár talán nem a legbántóbb kifejezést használtam" – fogalmazott.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben