Hatalmas médiaérdeklődés övezte a Sztehlo-szobor avatását – Rengeteg képpel!
Budapest – Sztehlo Gábor születésének századik évfordulójára emlékezve, 2009. szeptember 25-én délután került sor Budapesten a Deák téren az evangélikus lelkészről – Vígh Tamás szobrászművész által – készített szobor leleplezésére. Az eseményen természetesen honlapunk is ott volt. Sok-sok fényképet mellékelünk diavetítések formájában. Szöveg és fotók: Bolla Zsuzsanna
Elmondhatjuk, hogy Sztehlo Gábor szobrának avatójára egy emberként mozdult meg a média. Óriási érdeklődés követte a Deák téri szobor délután kettő órakor kezdődő avatásának ünnepségét. Fotósok és operatőrök lepték el a Deák téri templom belsejét, mindannyian a jobb kameraállásra törekedve, szinte egymást taposva készítették a felvételeket. Volt is miért törni magukat, hiszen a jeles eseményre számos prominens személyiség és meghívott vendég is eljött.
Sztehlo Gábor lelkészről viszonylag kevés információt tudtak az érkező médiamunkások, sokan csak a zsidómentést emelték volna ki, pedig az evangélikus lelkésznek egyéb hangsúlyos érdemei is voltak (hatvani templom, nagytarcsai népfőiskola és az ötvenes évek diakóniai intézményeinek megalapítása, a holokauszt üldözöttjei mellett az ötvenes évek üldözöttjeinek pártfogolása), így az ismerős fotósoknak, újságíróknak a kiosztott papírok alapján, rövid gyorstalpalót is kellett tartani arról, ki is volt Sztehlo Gábor. (Korábban közölt háttérinformációk ITT olvashatók el.)
Nagy örömmel vették azokat a köveket, amelyeket a szoborról lepattanó black storm stone-ból (fekete vihar kövéből) szerezhettek és éppígy pár perc alatt elkapkodták azokat a DVD-ket is, amelyeken Szántó Erika Sztehlo Gáborról készült filmjei láthatóak.
Elkezdődött az istentisztelet: Bevezető beszédet mondott Gáncs Péter püspök, majd a liturgiai szolgálatot dr. Fabiny Tamás püspök végezte. Közben a Deák Téri Evangélikus Gimnázium énekkara szolgált, Bence Gábor vezényletével.
Ezután Keveházi László, nyugalmazott lelkész, egyháztörténész, Sztehlo gyermek prédikált, aki Sztehlo egyik korábbi, Ember az embertelenségben címet viselő prédikációjának alapgondolatából kiindulva fejtette ki, hogyan válhatunk mi is Isten embereivé korunkban (prédikációjának szövegét ITT elolvashatják). Majd pedig Ittzés János püspök szolgált imádsággal, aztán következett az áldás és ezzel lezárult az istentiszteleti rész.