Jó-e még a Luther-rózsa? – A Magyarországi Evangélikus Egyház új logójáról

Létrehozás: 2010. március 10., 10:02 Legutolsó módosítás: 2010. március 10., 14:12

2009 őszén egyházunk elnöksége pályázatot írt ki a Magyarországi Evangélikus Egyház logójának és arculatának megtervezésére. Negyvenegy pályázótól 71 pályamunka érkezett. A pályázat érvényes és eredményes volt. Az internetezők a honlapon már a döntés napján találkozhattak a nyertes pályaművel. Forrás: Evangélikus Élet 2010. 03. 07. Szöveg: Zászkaliczky Zsuzsanna

Először is tisztázni kell néhány alapkérdést. Lehet, hogy tréfásnak tűnik, de a pályázat kiírása utáni napokban bizony nem csak olyan levelek érkeztek a megjelölt kapcsolattartó címére, amelyekben a leendő pályázók érdeklődnek egyházunk sajátosságai, tevékenysége vagy az esetleg meglévő, hagyományos jelképrendszer iránt. Akadtak bizony olyanok is, akik megkérdőjelezték az elnökség szándékát, titkos üzleti szempontokat véltek felfedezni a pályázat kiírása mögött, vagy a hagyománytiszteletre szólítottak fel a Luther-rózsával szemben.

Oszlassunk hát el egy félreértést! Nem dobjuk ki a Luther-rózsát. A Luther-rózsa a világ evangélikusainak jelképe, jelvénye, védjegye. Nem kisebb teológus, mint maga Luther tervezte, s az első ismert változatot az ő útmutatása alapján id. Lucas Cranach, a kor egyik legnagyobb német festője metszette fába. A Luther-rózsa fontos mindnyájunk számára: használjuk gyülekezeti pecséteken, kiadványokon, kátékon, jelvényként a zakó hajtókáján. De a Luther-rózsa nem a Krisztus- és Luther-követők magyarországi egyházára utal. Ezért van hát szükség egy olyan védjegyre, amely kellő körültekintéssel bevezetve és felszabadultan alkalmazva a Magyarországi Evangélikus Egyházat mint szervezetet jelentheti, nem csak a magunk számára, de a közvélemény számára is.

A pályamunkák zsűrizése két lépcsőben történt. Először szakmai zsűri válogatta át a műveket. Alapelveik a következők voltak: a logó ne hasonlítson a Luther-rózsára, mert ezzel csak zavart keltenénk. Hiszen a számtalan, használatban lévő, nem kanonizált rózsa mellé csak egy újabbat helyeznénk. (Megjegyzendő, hogy az evangélikus egyházak szerte Európában nem használják szervezetük logójaként a Luther-rózsát.) Fontos, hogy a logó színes és szürkeárnyalatos nyomtatásban is jól látható legyen, változtatás nélkül megjelenhessen kisméretű (névjegykártya, toll, jelvény) és nagyobb méretű (autó, póló, zászló) tárgyakon, egyszerű legyen, modern és könnyen megjegyezhető. Tévhit, hogy egy logónak minden tevékenységet be kell mutatnia, amit az adott szervezet, cég végez, mert ez túl bonyolulttá tenné a grafikát. Gondoljunk csak azokra a védjegyekre, amelyek már szöveg nélkül is megállják a helyüket: a Mercedes csillagára, az egészségügyi szervezetek vörös keresztjére, a Nike pipájára vagy a Zsolnay-porcelán öttornyú épületére. A szakmaiak mellett természetesen ízlésbeli szempontok is szerepet kaptak. Az első zsűri végül négy pályázó munkáját küldte tovább. A pályázók megérdemlik, hogy név szerint megemlítsük őket: Bokor Péter, Maurer Klimes Ákos, Orbán Péter és Petrikovics Edit.

A végső döntés a pályázatot kiíró elnökség és a déli és északi egyházkerület püspökének kezében volt (az Országos Iroda igazgatója betegség miatt távolmaradt), akik szinte közfelkiáltással Petrikovics Edit munkáját választották. Az általa tervezett logó az ősi YCHTÜSZ jelképére, a kereszténység alapvető tételére épül. A hal egy vonallal megrajzolható, ugyanúgy, ahogy az ókeresztény emlékeken találkozunk vele. Ugyanakkor dinamikus, lendületes, mozgásban van: 21. századivá vált. A vonal alsó szára mintegy védelmezőn öleli körül a feliratot. Ezáltal nemcsak a befogadást hangsúlyozza, de erősen emlékeztet egy e betűre is: „e mint evangélikus”.

„Úgy gondolom – vallja a grafikus –, hogy napjainkban a nyitottság, a megújulásra való hajlandóság, valamint az elfogadás és a jó értelemben vett alkalmazkodóképesség, mely attribútomok az evangélikus szellemiség sajátjai is, elengedhetetlen feltételei a boldogulásnak, melyekben keresztény emberként minimum illendő jó példával elöl járnunk, a nyilvánosság előtti megjelenéskor pedig – akár az egyház logójával – hangsúlyoznunk.” A kiválasztott logó (tehát védjegy, jelkép, szimbólum) meg fog jelenni egyebek között az Országos Iroda osztályainak levélpapírján, a honlapon, a 2017-re mutató előkészület anyagain, egyházunk plakátkampányain, autómatricákon.

Ne dobjuk hát ki a Luther-rózsát! De szeressük ezt az újat, a halat! Adja Isten, hogy az ókeresztények hite, elszántsága és összetartása új, 21. századi lendülettel hatványozódjék életünkben.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

Fontos. Fontos?

Elküldte Angyal Gabriella idő 2010. március 10., 12:04
Mindenkinek megfelelni. Nehogy lemaradjunk. Nehogy "régimódinak" lássanak bennünket. Haladjunk a "korral". Valójában, mi is az ami ezzel az új logóval változni fog? Miről is beszél jobban, meggyőzőbben ez az új logó? Mit is szeretnénk ezzel kifejezni és kik felé? Kinek, kiknek akarunk "tetszeni"? Ha annak a tetszését keressük, aki elküldött minket, akkor inkább a Bibliánkra fektessünk nagyobb hangsúlyt. Amikor kilépünk a nagyvilágba, ne "felejtsük otthon". Ne a logónk, hanem az életünk beszéljen. Éljük az Igét és akkor logó nélkül is felragyog a Krisztus!

logó

Elküldte Nagy Imre idő 2010. március 10., 11:55
Tisztelt Szerkesztőség!

Érdeklődnék, hogy meg lehet-e tudni, hogy a szakmai zsűri kikből állt?

„Fontos, hogy a logó színes és szürkeárnyalatos nyomtatásban is jól látható legyen, változtatás nélkül megjelenhessen kisméretű (névjegykártya, toll, jelvény) és nagyobb méretű (autó, póló, zászló) tárgyakon, egyszerű legyen, modern és könnyen megjegyezhető.”
Sajnos a színes változat jobban hasonlít szürkeárnylatúra.
A kisméretű logón nem olvasható a „Magyarországi” felírat, ezért a névjegykártyán, sőt a tollakon csak a torzított „e” betű lesz látható. Erre nem gondoltak?

Üdvözlettel:
Nagy Imre

Szín és forma

Elküldte Horváth-Bolla Zsuzsanna idő 2010. március 10., 14:15
1. A logó színe szürkéskék, nem szürke.
2. Kicsiben a felirat lehet, hogy nem látszik, de a szimbólum igen.
3. Nem csak E betű, hanem, mint fent is olvasható: hal szimbólum.