Egységes megjelenés: 200 év óta kötelező a német evangélikus lelkészek számára a Luther-kabát
A protestantizmus egyik szimbóluma immáron 200 éves lett: a fekete Luther-kabát, fehér Mózes-táblákkal az evangélikus lelkészek istentiszteleti viselete. 1811. január elsején vezette be az öltözetet kötelező jelleggel az akkori porosz király, III. Friedrich Wilhelm. Forrás: evangelisch.de. Fordítás: Horváth-Bolla Zsuzsanna / evangelikus.hu
Ulrich Bayer freiburgi egyháztörténész szerint korábban ezt a talárt viselték a német egyetemi professzorok. Maga a reformátor, Luther Márton (1483-1546) is ezt viselte, ha istentiszteletet tartott. De először csak a királyi rendelettel vált ez az öltözet kötelezővé. Mivel 200 évvel ezelőtt a protestáns lelkészek állami hivatalnokok lettek, így kényszerrel be tudták vezetni az egységes viseletet.
1817-ban aztán Bayer szerint a rendeletet kiterjesztették még a poroszországi zsidó rabbikra is, akik azóta szintén ezt a fekete talárt viselik. Végül a további tartományi egyházakban is lépésről lépésre bevezették ezt a viseletet és mind a mai napig ezeket a Luther-kabátokat viselik a német lelkészek.
A fehér táblácskákat is a porosz király rendeletére rakták a talárra, így az is a hivatalos viselet részévé vált. Eredetileg a két hosszú, fehér vászondarabnak az volt a feladata, hogy a divatosan bepúderezett szakállról lehulló fehér port felfogják, és az alatta lévő inget megvédjék.
A porosz király egyébként nem indokolta különösképpen a döntést. Egyszerűen csak szerette volna megőrizni a rendet és az addig uralkodó kuszaságokon akart úrrá lenni. A XVIII. századig ugyanis az volt a gyakorlat, hogy az evangélikus egyházban a lelkészek színes ruhákat is felvehettek. Állítólag még Luther is viselt színes öltözéket, amikor úrvacsorát osztott, a professzori fekete talárt csak akkor viselte, ha a szószékre állt prédikálni.
Mózes-táblák