Evangélikus Hírlevél

Létrehozás: 2006. április 13., 09:00 Legutolsó módosítás: 2008. szeptember 29., 20:13

I. évfolyam, 3. szám (2006. szeptember 13.)

Evangélikus Hírlevél


I. évfolyam, 3. szám

2006. szeptember 13. 16:00 

A Magyarországi Evangélikus Egyház Hírlevele

Felelős kiadó: Hafenscher Károly szóvivő, orsz. irodaigazgató

Felelős szerkesztő: Kőháti Dorottya hírfelelős

hirszolgalat@evangelikus.hu

CPCE konferencia megnyitó úrvacsorai istentisztelet a Deák téri evangélikus templomban - Szeptember 12.,  20 óra

Az “Erősödő Közösség – a Protestantizmus Arculata Európában” címmel, az Európai Protestáns Egyházak Közössége (CPCE) által Budapesten tartott nagygyűlés kiemelkedő eseménye volt az az úrvacsorai istentisztelet, amelyre a Magyarországi Evangélikus Egyház - mint a konferencia egyik vendéglátó egyháza - Déli Egyházkerületének püspöki székhelyén, a Deák téri evangélikus templomban került sor szeptember 12-én este 8 órakor. Az ökumenikus testvéri kapcsolatok jeleként az evangélius szószéken Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház püspöke, a Zsinat lelkészi elnöke hirdette az igét Filippi 2, 5-11 alapján.Prédikációjában a püspök elmondta: "Pál apostol olyan szavakat ír, hogy attól - ha egy kicsit belegondolunk - az embernek a lélegzete is eláll. Mert amit itt mond, az más szavakkal azt jelenti: Mi, akik Krisztusban hiszünk, egy olyan folyamat részesei vagyunk, amelyik nem áll meg addig, amíg minden térd meg nem hajol a Krisztus nevére, s amíg minden nyelv nem hirdeti, hogy Jézus Krisztus Úr az Atya Isten dicsőségére. (...) A döntő, az elsődleges, a mindent meghatározó perspektíva érvénye a mindenség iránya, s benne a mi életünk iránya a Krisztus uralmának beteljesedése felé mutat. (...) A keresztyénség egyetlen igazi kísértése, s egyetlen tragédiája, ha ezt a perspektívát elveszíti, ha erről akar lemondani - bármi legyen is a helyette felajánlott csereérték. (...) A hívő ember gesztusaival és szavaival arról vall, hogy Jézus Krisztus a mindenség Ura." A mintegy 200 delegált, a helyi gyülekezet tagjai és a sajtó képviselői megtöltötték a templomot a szokatlan esti óra ellenére is. Az egymással szószéki és úrvacsorai közösségben lévő tagegyházak - evangélikus, református, metodista - együtt ünnepelték az úrvacsora szentségét. A liturgia, az imádság ezen az estén a magyar mellett németül, angolul és franciául hangzott.   

Dr. Wolfgang Huber evangélikus püspök előadása - Szeptember 13.  

Wolfgang Huber püspök előadása az Európai Protestáns Találkozón Budapesten. 

Az Európai Protestáns Közösség VI. Nagygyűlésének fő előadását dr. Wolfgang Huber berlini püspök, az össz-német Evangélikus Egyház vezető püspöke tartotta. A neves egyházi személyiség, aki közismert a nyugati médiumokban és szavának nagy társadalmi súlya van, a következő címmel tartotta nagy érdeklődéssel kísért előadását: Közösséget alkotni – evangélikus profil Európában. Bevezetőjében megállapította, hogy Európa átmeneti fázisban van, és az EU új tagállamokkal való bővülése  elmélyülést kell hogy jelentsen. Ahogyan egy fa koronája  terebélyesedik, egyre inkább szüksége van megerősödő, tartó gyökerekre. Miután leomlottak a falak és áthidalhatók a határok most szükség van arra, hogy lelki megújulás következzék, ami Európát valóban közösségé formálja.

Amikor Huber püspök a kulturális, bibliai, zsidó keresztyén gyökerekre utalt, hangsúlyozta, hogy a reformáció egyházai tudományosan, politikailag és gazdaságilag jelentősen befolyásolták a modern fejlődést, különösen is képviselve az egyén szabadságának és felelősségének gondolatát, elismerve minden ember egyenlő emberi méltóságát társadalomban és egyházban egyaránt. Ilyen szellemben formálódtak Európa protestáns egyházai összetartó közösséggé. Evangélikus profilról gondolkodni – hangsúlyozta Huber püspök – csak kettős kontextusban lehet: az ökumenikus helyzet és az európai helyzet komplex összefüggéseiben. 

Az evangélikus hit középpontjában Jézus Krisztus személye áll, aki maga a mindent eldöntő Igazság élet és halál fölött és ez az igazság tehet minket szabaddá. Az igazság tehát nem egy elv, hanem egy személyben valósul meg, aki az embert megszabadíthatja az élet hazugságaitól. Az ember több mint amit önmagából létrehoz, az ember abban találja meg az igazságot és a békességet, hogy Isten őt elismeri és elfogadja. Az emberi méltóságot ezért semmiféle emberi tett, vagy gonosz tett nem szünteti meg. A felelős emberi magatartás az isteni elfogadás iránti hálából fakad. Ha a keresztyén ember ebben a szabadságban él, az egyház is a szabadság egyházának mondható: felszabadult a jóra, a felelős életre, az Isten dicséretére és a jó reménységre. Az elmúlt időszakban új vonások mutatkoznak az ökumenikus folyamatokban. Jóllehet kortársaink nem ismerik és nem értik az egyházak közötti különbségeket, számolnunk kell azzal, hogy az egyes egyházak között jelentős választóvonalak húzódnak. Sokféle egyégtörekvés meghatározó irányvonala a “megbékélt különbözőség” modellje. A legfontosabb ökumenikus feladat továbbra is annak hangsúlyozása, ami mindannyiunkat összeköt. Ha Európa egyházai a maguk különböző módján hozzájárulnak ahhoz, hogy az evangélium elérje az embereket, akkor nincs mit szégyenkeznünk. Nem felejthetjük el ugyanakkor, azokat a pontokat, amelyek ma is elválasztanak egymástól. Wolfgang Huber ezek közül a papi szolgálat kérdését emelte ki, jelezve, hogy a római egyház részéről a közelmúlt pápái  megnyilatkozásaiban belátták: a pápaság intézménye és szolgálata az egység útjának egyik nagy akadálya. Evangélikus oldalról is megfigyelhető az a fejlődés, amely a protestáns lelkészi szolgálat értelmezését új fénybe helyezi, szorosan kifuttatva az egyetemes papság gondolatára. Izgalmas kérdés, hogy a papi/lelkészi szolgálat értelmezésének e nagy különbsége mi módon interpretálható az egyes helyi egyházakban. Ebben nagy szerepet játszhat az apostoli szukcesszió pozitív megítélése.

Az ökumenikus folyamatokban elkerülhetetlen, hogy kimondásra kerüljenek azok a teológiai meglátások, amelyeket egy-egy oldal feladhatatlannak tart. Meg kell találni és képviselni kell az evangélikus hangot Európa számára. A jelen kihívásai ehhez sanszot adnak. 

Az előadó felhívta a figyelmet arra, hogy erős tendenciaként jelentkezik a konfesszionalizmus, a nacionalizmus és a fundamentalizmus Európa protestáns egyházaiban. Az egyház azonban nem fejezheti ki az indentitását pusztán elhatárolódásban. A korszellem uralmától szabadon, a bibliai tanúságtételre építve kell a világért való felelősségünk kontúrjait megmutatnunk. 

Összegzésként a berlini püspök öt feladatot sorolt fel, miben járulhat hozzá a protestantizmus a tartalmas és értékes európai közösség megformálásához, a béke és igazságosság megteremtéséhez.

1. Az individuális szabadság-értelmezés egyértelmű zsákutcájába szaladt világban fel kell mutatnunk az igazi szabadság és a felelősség egymástól elválaszthatatlan értékeit, az egyházban, a családban, a tudományban, a kutatásban, valamint az oktatásban.

2. Hidakat kell építenünk, hogy a sokat emlegetett “egység a sokféleségben” megfeleljen a “megbékélt sokféleség” keresztyén közösségi gondolatának.

3. Különös feladata lehet Európa evangélikus közösségeinek, hogy harmóniában látják a konszenzus keresést és a vélemény-különbségek elhordozását.

4. Döntő impulzus lehet Európa számára a megbékélés teológiájának bemutatása és megélése.

5. A nagykorú keresztyén ember nem a hitét félti a felnőtté-válás folyamatában, hanem megtesz mindent azért, hogy az embert képessé tegye a saját vallási identitását megfogalmazva, demokratikus felelősséggel közösségben élni.

Forrás: MEE Országos Iroda orszagos@lutheran.hu

Erdő Péter látogatása a CPCE konferencián - Szeptember 13. 

Erdő Péter bíboros, prímás, Esztergom-budapesti érsek látogatást tett az Európai Protestáns Egyházak Közössége konfereciájának plenáris ülésén szeptember 13-án délelőtt Budapesten, a református Ráday Kollégiumban. Az európai evangélikus, református és metodista egyházak közös nagygyűlésének második napján, dr. Wolfgang Huber német evangélikus püspök, az EKD elnökének teológiai főelőadása után nagy taps fogadta Erdő Pétert, aki a Magyar Katolikus Püspöki Kar nevében köszöntötte a konferencia résztvevőit. Mint rámutatott, a protestáns egyházak és a katolikus egyház közötti együttműködés terén egyre jobbak a magyarországi tapasztalatok. A bíboros hangsúlyozta: közös felelősségünk és küldetésünk van az evangélium hirdetésében. Végül Erdő Péter áldást kívánt a protestáns nagygyűlés további munkájára.

Impresszum

A Magyarországi Evangélikus Egyház Hírlevele

Felelős kiadó: Hafenscher Károly szóvivő, orsz. irodaigazgató

Felelős szerkesztő: Kőháti Dorottya hírfelelős

hirszolgalat@evangelikus.hu

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben