1ház web2 – Miről is beszélünk?

Létrehozás: 2010. július 19., 12:40 Legutolsó módosítás: 2010. július 21., 07:41

Ha valaki célul tűzi ki maga elé egy fórumbeszélgetésen, hogy márpedig erről fog beszélni és bárki bármit is mond, nem hallgatja meg, akkor abból nem túl jó beszélgetés fog kisülni. A fórumbeszélgetésnek ugyanis az a lényege, hogy ne csak én próbáljam meggyőzni a másikat, én mondjam a magamét, hanem meg is hallgassam őt és lehetőleg beleépítsem az általa mondottakat a kommunikációmba. Ha azonban csak skandálunk valamit egy bizonyos témáról, akkor az egy idő után unalmassá válik, ráadásul egymás mellett beszélünk csak el. Így volt ez az egyébként izgalmas címet viselő, Virtuális centrumok – 1ház web2 Facebook és iwiw névre hallgató fórumbeszélgetéssel is, amelyen Balogh Csaba, Nagy Bence, Németh Zoltán próbáltak beszélgetni egymással, László Jenő Csaba moderálásával. Szöveg és fotó: Horváth-Bolla Zsuzsanna

Az alaprecept az volt, hogy végy két, magáról és a webkettes dolgokról sokat tartó embert, akik egyházi berkekben annyira nem járatosak. Dobj hozzájuk egy kétbalkezes internetfelhasználó lelkészt, majd csepegtess hozzájuk egy moderátort.

A hozzávalókon túl pedig a koktél elkészítési módja az lett volna, hogy rázzuk össze őket és kavargassuk, azaz közben vezessük meg ezt a kétbalkezes internet felhasználót, aki jómaga nincsen rajta a Facebookon (fúúúj, micsoda ember!), sőt, saját bevallása szerint is igaz az a mondat róla, hogy azt sem tudja, eszik-e vagy isszák a lájkolást. Ezt megfejeli még az is, hogy saját gyülekezeti honlapjával sincsen tökéletesen tisztában, merthogy nem ő szerkeszti, nem ő a felelőse, és erről semmiféle statisztikai adattal nem tud szolgálni. Jómaga lelkész, lelki gondozó alkat és inkább csak a már-már elavultnak számító, közvetlen ember-ember kapcsolat segítségével hirdeti Isten igéjét. Hogy hogyan került bele mégis a beszélgetésbe, azt csak a koktél készítői tudhatják. Maga a lelkész biztosan nem.

A beszélgetés azonban akkor kapott gellert, amikor az online kommunikációs tanácsadó felvetette, hogy az evangélikus honlap (úgymint www.evangelikus.hu) sincsen rajta a Facebookon, twitteren, iwiwen…stb. – Pedig ez nem is igaz! Az viszont igaz, hogy csupán egy kattintás lett volna ellenőrizni a tényeket, de mégsem tette meg. Odajött osztani az észt és miután e sorok írója jelezte neki, hogy téves információkat hirdet, még mindig volt egy visszavágó kör: „Hány ismerőssel is dicsekedhet vajon az evangelikus.hu?” A szerkesztő jelezte, hogy mintegy hatszáz (ami nem is igaz, mert jelen pillanatban már egészen pontosan 698). Az pedig kevés, – volt a válasz – mert az egyik békési marginális internetes felületnek is van ennyi.

No de mi a sok és mi a kevés? – alapvetően nem is ez volt a kérdés, hanem a jelenlét és az eszközökkel való élés. Ezzel pedig élünk, időt és energiát nem kímélve. A Facebookon barátkozók száma pedig napról napra nő és ezen a téren semmi felhánytorgatnivaló nincsen.

Kritika azonban megfogalmazódott, csak nem lehet tudni, mivel kapcsolatban? Igen, lehetne százszor jobb az internetes kommunikáció és abban megköszönném a segítséget, ha az ebbe való invesztálást, akár anyagi, akár emberi erőforrások terén szorgalmaznánk. De sajnos a fórumbeszélgetésből az nem derült ki, hogy a jelenléten és a rendszeresen felrakott információkon, megosztásokon, tetszésnyilvánításon, baráti toborzásokon kívül még mit lehetne tenni a honlap szerkesztőjének a Facebookon... Igaz ugyan, hogy meghívtak a kakasülőre, de nem hiszem, hogy utólagosan kell valakit odarángatni, aki ráadásul fotós-újságíróként, azaz tudósítóként vesz részt az eseményen.

A fórumbeszélgetésből egyrészről hiányoltam azt, hogy a hallgató nem értesülhetett az egyházi internetes kommunikációról, mivel azzal kapcsolatban nem volt kompetens hozzászóló. Másfelől viszont a web kettő mélységeibe sem nyerhetett tekintést, mert egyszerűen filozófikus találgatásokon túl konkrétumokról nem szólt. Tanúi lehettünk tehát egy beszélgetésnek, ami nem szólt a témáról, mert volt egy virtuális centrum, amivel a pódiumon ülők beburkolták magukat.  

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben