Spiegel-címlap: Mi lett a bűnből? – Nem vesszük komolyan a bűnösség kérdését?
Hamburg – Érdekes kérdést vetettek fel a Der Spiegel hamburgi hírmagazin címlapján. A bűnökről ír a szerző, Matthias Matussek, aki azt állítja, hogy „bűneinket ma már nem vesszük komolyan. Image-probléma van vele”. A cikk alapvető pontjait foglaljuk most össze. Forrás: spiegel.de, idea.de, fordítás: Horváth-Bolla Zsuzsanna
Matussek megvilágításáben, keresztény, zsidó és iszlám értelmezés szerint az bűnös, aki eltávolodott Istentől. Ahol azonban nincsen Isten, ott nincsen bűn sem – adódik a visszacsatolás.
„A szociális rendszerben lefektetett közlekedési szabályok ellen való vétkeket és az ezzel összefüggő bűnösségérzetet, lelkiismeret furdalást, lelki gyötrelmeket helyükre tenni ma már a terapeuták dolga.” A partnercsere, a házasságtörés minden jobb szappanopera részeként szerepel és a szexuális vágy kiélése ma már nem halálos bűn, inkább csak „király” dolog.
A bűn, mint politikum
A bűn, Matussek interpretálásában, korunkban egyfajta politikummá vált. Nem utolsósorban a bűn különbözőképpen való megítélése az oka annak, hogy kommunikációnélküliség bénítja meg a szigorú iszlám és a laza Nyugat kapcsolatait. Az iszlám öngyilkos merénylők az istentelen és bűnös Nyugatot vették célba.
Matussek ezután különösen sokat foglalkozik – a katolikus tanítás szerinti – hét főbűnnel: a kevélység, a fösvénység, a bujaság, az irigység, a torkosság, a harag, a jóra való restség.
A fast food gyönyöre
A szerző aktuális példákat hoz mindegyikre: a kevélységet a szépségkultusszal állítja párhuzamba. Fitnesscentrumok, kozmetikumok, Botox-Klinikák és wellnessfarmok egyedül Németországban évente 20 millió eurós forgalmat bonyolítanak. A fösvénység a jelenlegi globális gazdasági válság okozói. A fösvénység megbosszulta magát: 30 billió amerikai dollárt (22 billió euró) égettek el, a részvények 60 százalékát.
A bujaság gyors kiszolgálásra lele: gyorséttelmekben zabálhatnak az emberek és az interneten pedig a szex minden formája fellelhető. Az egész azonban hideg üzletté vált, amelynél nem számít a valódi gyönyör és élvezet, az eksztázis, és az igazi szerelem sem. Kereken 100 milliárd amerikai dollárt (74 milliárd eurót) jövedelmez évente a pornóipar.
Bosszúvágy: Bush a volt amerikai elnök
A harag és bosszúvágy példájaként említi Matussek a korábbi amerikai elnök, George W. Bush reakcióját a 2001 szeptember 11-én bekövetkezett terrortámadásra. Ez az evangéliumi keresztény férfi vallási haragjában bosszút forralt és háborús csatákról álmodott.
Az iraki háború, amely rossz előfeltételekkel indult, már eddig négyezer amerikai katona, százezer civil életébe került. A jóra való restség már globális jelenséggé vált és egészségi következményei is vannak. 1,6 túlsúlyos emberrel szemben áll 1 milliárd éhező. A keresztény mértékletesség hirdetését pedig átvették a dietetikusok és a fittnessguruk, pedig egykor az egyház hirdette a böjtöt.
A protestánsok közösen vallják meg bűnüket
Az irigység is jelenvaló, amit a Sixt autókölcsönző meg is lovagolt Porsche bérbeadási kampányában, amikor úgy hirdette a kocsi bérlését, hogy „99 márkáért szerezz magadnak irigykedőket”.
A világ különböző pontjaiból érkező katasztrófahírek, amikor emberi életek válnak áldozatul, manapság már inkább közönyösséget idéznek elő.
Matussek szerint azonban az emberben kódolva van a segíteni akarás és ha ezt elnyomja magában, beteg vagy beteggé lesz.
A Spiegel-szerző ezután felteszi a kérdést: mégis hogyan viszonyuljunk a bűnhöz, hogyan bánjunk a bűnökkel.
„A protestánsok közösen vallják meg bűneiket a gyülekezet egész közössége előtt. A katolikusok számára a gyóntatószék az a hely, ahol az isteni megbocsátást kínálják.”