Pünkösd a szív tisztasága, a Lélek ünnepe

Létrehozás: 2010. május 21., 14:44 Legutolsó módosítás: 2010. május 21., 14:45

Istenben hívők közössége, ateisták. Katolikusok, protestánsok, szabadegyházak. Zsidók, cigányok, pirézek, testvéreink az Úrban! A közösség ereje tegye teljesebbé a pünkösdi ünnepet. Soha nem volt még ekkora szükségünk arra, hogy felelősséggel legyünk egymás iránt a hétköznapokban, mint most, válságunk, és árvizünk idején, hogy aztán az ünnepekben is közösségként tudjuk felemelkedni Pünkösd szentségéhez és fényéhez. Ebben a lélektelen, darabjaira hulló világban ez a Lélek, az egység ünnepe. Egy szorongó világban a bátorság, az erő, a tanúságtévő lélek erejének ünnepe. Szöveg: Csiszár Ágnes

Pünkösdkor a Szentlélek kiáradásának feltétele a szív tisztasága. Nekünk is készülnünk kell erre a találkozásra. Mégis édes keveset tapasztalunk meg azokból a hatásokból, amelyet a Szentlélek adományai fejtenek ki bennünk. Miért? Mert mindenkit az irányít, amit a legjobban szeret: szórakozás, a pénz, az önszeretet, a siker, az elismertség.

Pünkösdre készülve tisztítsuk meg a szívünket, és ne ültessük a „kispadra”, mondván: várj, maradj csendben; van fontosabb dolgom is. Fáradt vagyok, végre hosszú a hétvége, elmaradt a kiskertben a tavaszi munka. Ilyen körülmények között a Szentlélek nem tud működni az ember szívében. Új és tiszta szívet csak azoknak tud adni, akik ráfigyelnek, és szívükkel ráhagyatkoznak. 

A szív tisztasága mellett nagyon fontos, hogy várjuk Őt. Ebben a várakozásban tisztuljunk meg és váljunk alkalmassá az Ő befogadására. Ahol Isten Lelke találkozik az ember hitével, befogadó készséggel, vágyódásával ott megtörténik a csoda: otthonra talál benne a Szentlélek.

Ez a Szentlélek munkája! Az egyház nem emberi megfontolás, döntés, vállalás, módszerek, és szervezés útján jön létre, még ha a közvetítésben szerepet is játszik, hanem a Szentlélek kezdeményezésére, embereket megragadó hatalma révén. Merjünk keresztényekké lenni. („A reménység pedig nem szégyenít meg; mert az Istennek szerelme kitöltetett a mi szívünkbe a Szent Lélek által, ki adatott nékünk.”Róm.5,5) Így válhatunk „Isten templomává.”

Isten egészen közel van hozzánk. Nem arról van szó, hogy Isten Lelke kiszorította vagy kioltotta bennünk a bűnre hajló emberi voltunk. De lelkünk hangszerén most valaki más játszik. A természet részesei lettünk. Érezzük újra együtt, amint Isten igéje megszólít bennünket; vigasztalást és bátorítást nyerünk, késztetést érzünk valaminek a megtételére, meglátjuk valódi helyzetünket Isten és az emberek előtt. Reménység tölt el minket, megszabadítva érezzük magunkat. Érezzük a Lelket!

A Lélek jelenlétének nincsenek kimutatható következményei, ha csak nem éppen gyengeségünk: „Elég néked az én kegyelmem; mert az én erőm erőtlenség által végeztetik el....” Higgyük erősen, hogy amikor nincs erőnk az imádsághoz, a Lélek maga könyörög helyettünk. Isten Lelke éppen ott tud hatékonyan működni, ahol a mi képességeink véget érnek.

 „Ha ismernéd az Isten ajándékát!” – mondja Jézus a samáriai asszonynak Jákob kútjánál. Ha ismernénk ajándékait, amit elképzelni sem tudunk.

Hálásan és elfogadva menjünk arra, amerre utunk néha füstoszlop, néha gond és baj, néha viszont hívő emberek, néha a Szentlélek áldott és gyümölcstermő vezetése által lesz meghatározva. Legyünk hálásak naponkénti iránymutatásáért, így cselekedjük keresztényi szolgálatunkat együtt, egymásért. Így gondoljunk egyházunkra, gyülekezetünkre, egymásra. Szentlélek! Őrajta múlik szolgáltunk lendülete. Őt hívjuk, ha erő kell, lelkesedés. Ő a galamb, a szél, és a tűz! Tudjuk és tegyük, hogy Isten alkalmas embere vagy, ha úgy tesszük, ahogy kell! Használj, katalizálj, oszd be erőd, és világíts!

Fogjuk meg egymás kezét láthatatlanul, és kérjük újra a Lélek adományait, melyekből minden kibontható!

Szeretetet: Az Istent soha senki nem látta: Ha szeretjük egymást, az Isten bennünk marad, és az ő szeretete teljessé lett bennünk (1Jn 4,12  )

Igazságot: „Amikor pedig eljön az igazság Lelke, ő elvezet majd titeket a teljes igazságra.” (Jn 16,13)

Bizonyságot: „Ő, amikor eljön, meggyőzi a világot a bűnről, az igazságról és az ítéletről.” (Jn 16,8)

Erőt: Isten nem a félénkség lelkét adta nekünk, hanem az erőét, a szeretetét és a józanságét.” (2Tim 1,7)

Szabadságot: „Ahol az Úr Lelke, ott a szabadság.” (2Kor 3,17)

A Lélek gyümölcseit: „A Lélek gyümölcsei pedig: szeretet, öröm, békesség, türelem, kedvesség, jóság, hűség, szelídség, mértékletesség. „ (Gal 5,22-23)

Áldott Pünkösdöt kívánva mindenkinek, külön szeretettel a piliscsabai munkatársaknak, és D. Szebik Imre püspöknek!

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben