Nagyzási láz válság idején – érettségire ékszer és autó, de minek?

Létrehozás: 2009. április 23., 10:52 Legutolsó módosítás: 2009. április 23., 11:02

„A közelgő érettségi nem csak a gyerekek, a szülők számára is komoly próbatételt jelent, főleg anyagilag” – olvasom az egyik napilapban. „A fiatalok plasztikai műtétet, ékszert, autót sőt lakást várnak el ajándékba, illik szép emléket venni a tanároknak is, és nagy traktára hívni a rokonságot. Hovatovább annyiba kerül a végzős diák búcsúztatása, mint egy esküvő: több százezer forintba, és a szülők válság idején sem akarnak lemaradni.” – fejtegeti a szerző. Bolla Zsuzsanna írása.

Nagyzási láz válság idején – érettségire ékszer és autó, de minek?

Ballagási díszebéd – Kell ez?

Aztán elgondolkodom: amikor én ballagtam, volt egy lány, akinél nagy cécóval ünnepelték meg a közelgő érettségit. Előre megkapta az akkor még szuperautónak számító kis Marutit, aztán úgy meghúzták az érettségin, mint a sicc. Persze a család nem vette vissza tőle a kocsit és szeptemberben az újrázáskor csak átment a leányzó, de a továbbtanulással egy évig várnia kellett. Persze autója, az, volt. Igaz nem sokáig, fél év alatt totálkárosra törte – fának hajtott, épphogy túlélte.

Amikor én ballagtam, csak a szűk család ünnepelt, nagyszülők, keresztszülők, kész. Csak egy ember hiányzott: az anyukám, aki sajnos fél évvel korábban halt meg. Apámmal főztünk, egy szomszédasszony segített, aki odaégette a sült kacsát, de rittyentett helyette töltött káposztát. Jót nevettünk. Közben rendszert váltottunk, meg kaptam egy pici kereszt alakú medált a nyakláncomra és pár könyvet. Boldog voltam, örültem nekik. Nálunk nem a pénzről szólt a dolog, hanem sokkal inkább a családi együttlétről és a szimbolikus ajándékról.

Azóta is viszolyogva hallgatom, ha milliós ajándékokról és többszázezres búcsúztatókról beszélnek. Nem tudom, hogyan és miért harapódzott el ennyire a nagyzási mánia. Vajon miért felejtkeztek el a mai szülők arról, hogy nem a tárgy „pénzbeli értéke”, hanem annak „eszmei értéke” jelent maradandó emléket? Miért gondolják, hogy egy mellplasztika vagy néhány kanyar után rommá váló sportkocsi többet ér csemetéjük hátralévő életében, mint egy közös ebéd és egy könyv?

Számomra világossá vált, sokkal egyszerűbben kell élni, értelmetlen a nagy ajándékozgatás, egyszerűen értéktelenedik minden. Hiába kapja meg valaki a nagy ajándékot, ilyen idősen egyszerűen fel sem tudja fogni, mit jelent annak előteremtése, milyen áldozattal is jár annak megfizetése.

Nekem mindenesetre a pici keresztem még megvan és a könyvekbe írt bejegyzéseket is könnyes szemmel olvasgatom azoktól, akik már nincsenek velem azóta.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

nagyzolás, ballagás

Elküldte Szabó-Pap Gabriella idő 2009. április 27., 08:27
Amikor egyetemista voltama hatvanas évek végén, szobatársam egy falusi tsz-elnök lánya volt. Ő mesélte, hogy a falujukban egyre többen vásárolnak hűtőszekrényt, és valóságos versengés van, kié nagyobb. Az ő édesapja igencsak rühellte ezt az ostobaságot, mérgében bement a városba és a hecc kedvéért megvásárolta a létező legnagyobb hűtőt, olyat, mint amilyet az élelmiszerüzletekben használnak. Persze, eszük ágában sem volt használatba venni, hanem kirakta a tornácra, láthatta az egész falu, Ezt már nem lehetett felülmúlni! A többség megértette, jót nevettek, és észheztértek.