Keresztet viselni

Létrehozás: 2009. március 27., 15:30 Legutolsó módosítás: 2009. március 27., 15:31

Divat lett, hogy keresztet hordunk a nyakunkban. Értékes anyagból, vagy értéktelenből, ma viseljük, holnap meg már elfelejtjük és eldobjuk. A legújabb divatcucc pedig a kereszt alakú mp3-as lejátszó, ami már kicsit nekem is sok volt. Szöveg: Bolla Zsuzsanna

Keresztet viselni

Kereszt alakú mp3 lejátszó

Tény, hogy a keresztből tucattermék lett. Bárhol lehet már kapni, az utcai csecse-becse árustól kezdve, a nívósabb ékszerboltokig, mindenütt. Viselhetjük már nem csak nyakunkban, hanem bőrünkre tetoválva, ruhánkra festve is ezt a jelet, legújabban pedig már a kereszt alakú mp3-as lejátszó dívik.

Amióta azonban a keresztből tucattermék lett, sokan arról panaszkodnak, hogy ez a fajta divatolás felháborító, mert az alap keresztény szimbólummal való visszaélés. Még akkor is, ha a marketing szakértők a keresztet az egyház márkajelének tekintik.

Persze ebben a dologban is, mint olyan sok másban, nincsen fehér vagy fekete megoldás, hanem valahol a kettő között bújik meg az igazság.

De nézzük, mi is a kereszt és mit szimbolizál: A kivégzőeszköz, amely a vízszintestől a függőleges felé, az égbe mutat, amely számunkra, keresztények számára az Isten és ember közötti kapcsolatra utal, nem csak a rómaiak kétezer évvel ezelőtti borzalmas kínzó- és kivégzőeszköze, hanem a feltámadás és az élet jelképe is.

Ahol a vízszintes és a függőleges fa találkozik egymással, ott nyílik ki Isten szeretete és felejthetetlen marad az a pillanat, hogy Jézus, a testvérünk, meghalt a kereszten, hogy megkínozták és teljesen el is hagyták őt ott.

Ahol a kettő, az élet és a halál találkozik egymással, akkor jön el Isten az emberekhez és marad velük végérvényesen. Akkor az élet egyfajta bizonyosságban zajlik és az ember megtapasztalja, hogy Isten szeretetével átöleli őt.

A kérdést, hogy vajon a kereszt divatként ott fityeghet-e a nyakon, valójában úgy is megválaszolhatjuk, hogy aki csinosnak találja, de közben tudja azt, hogy ez egy kínzóeszköz, az hordja csak nyugodtan.

Aki a keresztet csak úgy, divatból viseli, mert díszítőelemnek véli, annak tudnia kell azt is, hogy keresztet hordani, minden időben nagy terhet jelent. A kereszt ugyanis nem csak remény, hanem szenvedés is. Nem csak bizonyosság, de bizonytalanság is.

Aki tehát viseli, annak gondolnia kell arra is, mit jelent szenvedni, mit jelent másokért életet adni. Mit jelent nagypéntek csendje, mit jelent az elhagyatottság, a kétségbeesés.

Aki tudja azt, és úgy viseli, hogy ez azonban az élet és a feltámadás szimbóluma is, az viselje bátran, hiszen sok ember számára örömüzenetet közvetít.

El kellene gondolkodni ezeken a mélyebb értelmeken is és rá kellene jönni, hogy nem csak a divatjelenség felszíne létezik, nem csak egy márkajelzés szimbolikája ez, hanem igen súlyos és mély tartalma van ennek. A valóságban ugyanis ez a halál, feltámadás és élet rendkívül összetett jelképe.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben