Hollywoodi trendek – magyar vonatkozások: Miben hisznek a sztárok?

Létrehozás: 2008. október 23., 11:06 Legutolsó módosítás: 2008. október 25., 16:14

Kabbala, buddhizmus, szcientológia, kereszténység – a hollywoodi sztárok nyíltan megvallják meggyőződésüket és egy ideje már nem félnek attól, hogy hitük miatt nem fognak álomszerepeket kapni.

A piros kis kabbala szalagocska a csuklón a rosszindulatú pillantásoktól óvja meg őket, és bölcsességet ad. És természetesen SIKERT, így, csupa nagy betűkkel! A hollywoodi vallások, szekták között a zsidó-ezoterika számmisztikát alkalmazó tudománya a leginkább követendő spirituális trend manapság a hollywoodi csillagok között.
De amíg sokan csak úgy, jókedvükben néznek be a Los Angeles-i Kabbala centrumba, addig Madonna egyre jobban komolyan gondolja ennek a vallásnak a tanait. Azt hiszem, bízvást állíthatjuk, hogy rajta kívül kevesen ennyire elkötelezettek, kevesen ennyire konzekvensek ezt a hitet illetően. A konzervatív katolikus családban nevelkedett Madonnát barátai ma már csak Esthernek hívhatják. Még a Kabbala kongresszusra is elzarándokolt Tel Avivba, és a misztikus Yehuda Ashlag sírjánál imádkozva kapták lencsevégre a fotósok.
A hollywoodi celebek között sokféle hit terjed a kabbalán kívül is. Akinek nem megfelelőek a misztikus tanok, az a buddhizmusban keres menedéket. Így például Richard Gere színész és Tina Turner énekes is ezt a hitet vallja.
Egy világméretű másik sztártrend a szcientológiai egyházhoz való tartozás, így például Tom Cruise, Katie Holmes, John Travolta és Elvis Presley özvegye, Priscilla is ennek az egyháznak a követője.
A sokáig kinevetett keresztény tanok is egyre inkább erőre kapnak az Angyalok Városában.
A country-legenda Johnny Cash, sok keresés, mélység után végül megtapasztalta a hitet és megtalálta a személyes Istent, aki a világ Teremtője, és akiről a Biblia ír
Élete hullámvölgyeiben mindig ettől a személyes Megváltótól kapott új erőt: - Istent sosem kérdőjeleztem meg. Életem egész útján Istennel jártam. Nem is féltem sosem. Az igazat mondom: sosem rettegtem semmitől sem, mert Ő velem volt! – vallotta egy interjúban.
A U 2-énekese, Bono is meg tudja magyarázni, ki számára Jézus Krisztus:
- A szeretet hatalma, és az univerzum létezése letaglózza az embert. Isten szeretete egy jászolban, egy szalmában és szegénységben született kisgyermekben mutatkozott meg, amelynek gondolatára térdre kell, hogy boruljak. Csodálkozom, álmélkodom a csodán. Ez az oka keresztény hitemnek!
Az igazi keresztényi felvirágzás Hollywoodban azonban a Mel Gibson által elkészített Passió című film óta virágzott fel, a gyülekezetek, templomok megteltek hírességekkel. Meggyőződéses hívővé tért meg Stephen Baldwin, meg a Texas ranger Chuck Norris, akiknek már nem kell félniük attól, hogy kereszténységük miatt meg fogják szólni őket és esetleg emiatt nem fognak szerepeket kapni.
A német énekesnő, Nena is kétségeiben mindig Istenhez fordul, és ahogyan azt egy interjújában ecsetelte, az imádság ad számára nap mint nap erőt: - Imádkozom és tudom, hogy sosem vagyok egyedül, sosem vagyok elveszve, sosem vagyok elhagyatva. Hiszek Jézusban, hiszek Istenben.
Még a rosszfiú, Robbie Williams is a keresztény hitben keres menedéket napról napra: - Bár nem tudom, kivel beszélek nap, mint nap, nem tudom, hogy mi fog történni velem, de azt tudom, hogy ismert lettem, és ez annak köszönhető, hogy Valaki mégis csak meghallgatott.
Ahogyan azt a híressé vált újságíró is, Ray Cofort is megírta annakidején „What Hollywood believes“ – „Amiben Hollywood hisz” című könyvében: paradigmaváltás történt, és amíg a Passió előtt sokan féltették nyíltan megvallani hitüket, addig azóta már nem féltik karrierjüket, sőt akár még népszerűségnövelő is lehet a keresztény valláshoz tartozónak lenni.
Ez a trend úgy tűnik, még nem érte el hazánkat. Kínos sztárjainkat, celebjeinket arról faggatni, hogy hogy állnak az Isten-kérdéssel. Tabu a téma. Individualista kultúránkban a meggyőződés nélküli semlegesség hódít. Mindenki hisz a maga módján, és azt a maradék kis hitét is megtartja magának, nem mondja el senkinek, nem tárulkozik ki. Az életcéljai a semmibe mutatnak, a spiritualitás az ezoterikánál, varázslásnál és jóslásnál kimerül.
Ez a spiritualitás azonban istenkeresést takar. Emlékezzünk csak Pálra, aki Athénba megérkezve, az istenek parkjában számos oltárt fedezett fel és közöttük ott volt egy, amelyet az ismeretlen istennek szenteltek. A vallást és filozófiát kedvelő athéniek keresték az Istent, vágytak a természetfelettivel való találkozásra. Vágytak a tisztelnivalóra, egy Megváltóra, vágytak az élő Isten után.
Kétségtelen, hogy a mai kereszténységnek újra át kellene olvasnia az Apostolok Cselekedeteinek 17. fejezetében található híres páli beszédet, amelyet az athéni polgárokhoz intézett. Tanulhatnánk belőle: legyünk szenzibilisek korunk kérdései iránt, kortársaink vágyait vegyük figyelembe, merjük kimondani Jézus Krisztushoz való tartozásunkat. Még semmi sincsen veszve. Mindent megnyerhetünk. Talán a sztárokat is.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben