Hogyan éljük túl a vébét?
Pár fiatal pasas futkározik a zöld gyepen egy labda után és az egész világ szájtátva nézi őket – Így is leírhatnánk azt a játékot, amely rabul ejtette manapság az egész világot, hiszen az utóbbi hetek családi életének minden bizonnyal egyik meghatározó élményévé vált az, hogy a férjek a tévékészülék előtt ülve bámulják a Dél-Afrikai Futball Világbajnokságot. De hogy a családok élete emiatt ne kerüljön válságba, összegyűjtöttünk pár túlélési tippet és lamentáltunk afelett is, vajon melyik lehet hasznos. Szöveg: Horváth-Bolla Zsuzsanna
A déli féltekén az egy hónap alatt 64 meccset játszanak a csapatok, ami összesen 5760 perc illetve 96 óra (!) futballt jelent. És ebbe még bele sem számoltuk a hosszabbítást és a büntetőrúgásokat, meg az egyéb, időt húzó dolgokat. Azok számára a férfiak és nők számára, akik a focit kedvelik, ez maga lehet a mennyország, de akik viszont hidegrázást kapnak már ennyi focitól, azoknak bizony kínos órákat is jelenthet a vuvuzeláktól harsogó közvetítés, az üvöltő férj és a diatalittas szomszéd kiabálása nap mint nap.
A legfontosabb üzenet
Nem kell azonban túl dramatizálni a helyzetet, hiszen, mint minden futball vébének, így ennek is egyszer vége lesz. Sőt, már látjuk is az alagút végét. De hogy mégis kihúzzuk a még hátralévő időt, a legjobb, ha beletörődünk abba, hogy partnerünk ebben a hónapban másról sem tud beszélni, csak a fociról és ahelyett, hogy ezen felhergelnénk magunkat, inkább hívjunk meg magunkhoz egy baráti társaságot. Amíg a férfiak tévét néznek, addig a hölgyek beszélgethetnek egymással. Talán a futballon kívül más, sokkal fontosabb üzenetről is szó esik majd.
Miről mondassz le?
A német FamilyLife szervezet, a Campus für Christus mellékágaként üzemel és ott házassági tanácsadók komolyan foglalkoznak azzal a családi válsággal, amit a futball közvetítések okozhatnak. A szakértők az idei mérkőzések is alatt is megfigyelték, hogy így, a vége felé egyre több család került krízishelyzetbe és sok esetben komoly gondokat okozott a futball mámor.
„A legjobb, ha a házaspárok már a világbajnokság előtt megbeszélik egymással, hogy melyik meccset fogja megnézni a férj és esetleg melyikről hajlandó lemondani – tanácsolják a szakemberek. – Ha azonban ez elmaradt, még a vége felé is érdemes kompromisszumokat kötni egymással a családi béke érdekében. Nem minden játék egyformán izgalmas és érdekes és a meccsek utáni stúdióbeszélgetéseket és kiértékeléseket sem kell elejétől a végéig megnézni, ezért néha a férj is engedhet a család javára.” – mondják a hozzáértők, akik szerint az is megoldást jelenthet, ha csak a meccs második félidejétől kapcsolódik be a férj, és addig családjával van elfoglalva.
Persze, tényleg a legjobb már az elején lerögzíteni a határokat, de ha valaki akkora rajongó, kérdésesnek vélem, hogy megoldást adhat, ha arra kérjük, csak a második félidőtől nézze a meccset.
Új érzések és új terek
Ami sokkal inkább megvalósítható, azt a női oldalról látom kivitelezhetőnek. Igen, megint csak nekünk kell engednünk: Kivételes esetben, talán mi is leülhetünk és megnézhetünk egy-egy meccset. Egészen új érzéseket fedezhetünk fel és talán partnerünk új oldalával is megismerkedhetünk. Ráadásul akár hiszik, akár nem, a rajongásával, a hobbijával, a bogaraival együtt kell elfogadnunk azt, akit szeretünk.