Barack Obama együtt imádkozott Billy Grahammel
Az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Barack Obama nemrégiben látogatást tett a 91 éves baptista prédikátornál, Billy Grahamnél. A Fehér Ház bejelentése szerint a találkozó mintegy fél óráig tartott. Obama „különösen hálás” volt a látogatásért, Graham pedig a találkozó után felszólított minden hívőt arra, hogy imádkozzon az elnökért. Forrás: epd.de, Time, Washington Post, livenet.ch. Szöveg: Horváth-Bolla Zsuzsanna
Előzmény
Barack Obama elnök tervbe vette, hogy családjával Észak-Karolina nyugati hegyei között töltött rövid kikapcsolódása részeként meglátogatja a 92. évében járó prédikátort. „Már régóta tervezték ezt a találkozást” – közölte Bill Burton, a Fehér Ház szóvivője. „Legutóbbi – tavaly novemberi – telefonbeszélgetésükkor, amikor Obama 91. születésnapja alkalmából hívta fel Grahamet, megegyeztek, hogy amint lehet, sort kerítenek a személyes találkozásra.” Az elnök már a választási kampány során szeretett volna a lelkésszel találkozni, így Obama azonban most „különösen hálás” volt azért, hogy végül összejött a találkozó – mondta szóvivője.
Amiben mégis első
Obama az első elnök, aki otthonában kereste fel Grahamet. A találkozásra azok után került sor, hogy az Egyesült Államok hadserege visszavont Graham fiától, Franklintól egy május 6-ára tervezett, a Pentagonba szóló meghívást, mivel az ifjabb Graham 2001-ben az iszlámot az ördöggel azonosította. A hadsereg lépése kiváltotta a korábbi alaszkai elnök, Sarah Palin tiltakozását. A találkozón most ott volt Graham fia, Franklin Graham is.
Elnökök között
Az idősebb Graham soha nem találkozott még Obamával, de azt tervezte, hogy az elnöki vita idején találkozik a néhány napot Ashevilleben töltő jelölttel, aki 2008 októberében az USA 44. elnöke lett. A találkozót már megszervezték Obama előkészítő vitájának szünetében, de azt meghiúsította egy Grahamnél hirtelen jelentkező betegség. A hegyvidéki rönkházban élő Graham 1950-ben, az Ashevilletől 33 km-re lévő Montreatban találkozott és imádkozott az általa ismert első elnökkel, Trumannal. A találkozó nem volt túl sikeres, amint erről az akkor 31 éves Graham utólag beszámolt a riportereknek.
Graham tanult ebből, és továbbra is találkozott és imádkozott a soron következő elnökökkel. Mikor Dwight Eisenhower elnök lett, Graham segített neki megfelelő gyülekezetet találni. Közvetlenül pásztorolta Lyndon Johnsont, és olyan szoros politikai kapcsolatba került Richard Nixonnal, hogy az szinte szolgálatát veszélyeztette. George W. Bush Grahamnek tulajdonítja annak a magnak az elültetését, amely 40 éves korában szellemi újjászületéséhez vezetett. 2007-ben pedig három elnök – Bill Clinton, Jimmy Carter és George Herbert Walter Bush – Charlotteban együttesen segítettek neki könyvtára és múzeuma megnyitásában. Obama lett most a 12. elnök, akivel Graham találkozott.
Hogyan él ma Graham?
Bár Graham 91 éves és számos fizikai problémával küszködik, mégis naponta sétál és imádkozik. Segítői és családtagjai figyelmeztetése ellenére minden nap levelek százait fogadja a világ minden részéből. Miután több mint fél évszázada prédikált millióknak a földön, Graham utolsó teljes körű evangelizációs hadjáratára New York Cityben került sor 2005-ben; és 2007-ben készült vele az utolsó interjú. Felesége, Ruth három éve halt meg.
A látogatás menete
Obama délután egy óra körül érkezett Graham otthonába Josh Dubois-val a Fehérház Vallásügyi és Szomszédos Országokkal Való Viszonyt Szabályozó Hivatalának (OFBNP) vezetőjével. „A 30 perces látogatás során Obama személyesen beszélgetett és imádkozott Billy Grahammel” – mondta el Larry Ross, Graham szóvivője.
„A beszélgetés igen szívélyes és nagyon kellemes hangulatban folyt” – mondta az ifjabb Graham, aki elmesélte, hogy Obama röviden említette a vitát a Pentagonnal, mire az ifjabb Graham elmondta, hogy bizonyos aktivisták tervszerűen meg akarnak szüntetni minden vallást a hadseregben.
2001-ben az ifjabb Graham gonosznak nevezte az iszlámot. A későbbiekben azt mondta, hogy szerinte az iszlám vallás offenzív és figyelmeztetni akarja a muszlimokat, hogy Jézus Krisztus meghalt a bűneikért. Graham sajnálatát fejezte ki, hogy a hadsereg szükségesnek gondolta lépését és hangsúlyozta, hogy folytatni fogja a csapatokért való imádkozást, hogy „Isten adjon nekik vezetést, bölcsességet és védelmet ennek a nagy országnak a szolgálatához.”
Imádság – együtt, egymásért
Graham és Obama találkozásukkor együtt imádkoztak. Az evangélista az elnöknek kettő Bibliát is ajándékozott, egyet neki, egyet pedig feleségének, Michelle-nek.
Obama imádságában hálát adott Istennek a prédikátorért, Graham pedig mennyei áldást és bölcsességet kért Istentől az elnök számára. Graham azt tanácsolta Obamának, hogy „fogadja meg, minden fontos döntés előtt, kérje ki mindig Isten akaratát is. Az egyetlen út, hogy elnökként megfelelően lássa el hivatalát az, hogy a hit forrásából merítsen mindig.”
Befolyásos prédikátor
Billy Graham az Egyesült Államok történelmének egyik legbefolyásosabb prédikátora. Több mint 185 országban, mintegy 200 millió ember hallhatta őt a 20. század közepétől számos országban is prédikálni. Több százezer ember követte nyomon hétről hétre tévében és rádióban a prédikációit.
Graham 1950-ben alapította a Billy Graham Evangelistic Association (BGEA) nevű szervezetet. A média segítségével az államokban és annak határain túl is hirdette a krisztusi örömüzenetet, sőt ma már az internetet is kihasználják a prédikációk közvetítésére.