Hatalmas felháborodás és gyűlölethullám az arab világban

Létrehozás: 2012. október 02., 15:44 Legutolsó módosítás: 2012. október 03., 10:51

Pakisztánban 100 ezer dolláros vérdíjat tűztek ki a Mohammed-film készítőjének fejére. Aki megöli őt, ennyi üti a markát. A vérdíjat Ghulam Ahmad Bilour pakisztáni vasútügyi miniszter jelentette be. A talibánokat és az Al-Kaidát is felkérte, hogy segítsenek a terv végrehajtásában. Közben az arab világban hatalmas USA-ellenes indulathullámok gerjednek: Líbiában megölték az amerikai nagykövetet, Kairóban Oszama bin Laden nevét festették az USA-nagykövetség épületére. Nyugat-Európában a pénteki ima után több országban is heves muszlim utcai tiltakozások voltak. Mi az újabb gyűlölethullám kiváltója? Nemzetközi tallózásunkból ezt is megtudhatjuk. Forrás: evangelisch.de; pro-medienmagazin.de; newyorktimes.com; wallstreetjournal.com; guardian.com; dpa.de. Szöveg: dr. Békefy Lajos

Miről szól a Mohammed-ellenes videofilm?

A gyűlölethullám kiváltója az a film, amelyet a YouTube oldalon lehet megtekinteni – amint arról a hazai és nemzetközi sajtó hírt is adott. Már a 14 perces filmelőzetesben „maflának”, nőcsábásznak, homoszexuálisnak, gyermekek megrontójának, vérszomjas gengszternek állítja be a rendező az iszlám fő prófétáját a New York Times ismertetése szerint. Tudvalevő viszont, hogy az iszlám tiltja Allahnak vagy a prófétának bárminemű ábrázolását. A Wall Street Journal információi szerint a film forgatókönyvének írója, rendezője és producere Sam Bacile. Ő az, akinek a helyében, bőrében senki sem lenne ma szívesen. Az 52 éves filmrendező egyszerre izraeli és amerikai állampolgár. A pontosan kétórás filmre 100 zsidó adományozótól 5 millió dollárt szedett össze. Bacile-lal a Wall Street Journal telefoninterjút készített, amelyben kijelentette: „Az iszlám gyűlölettel töltött vallás. Olyan, mint a rákos megbetegedés.” Újságírói szakvélemény szerint a film július óta látható a YouTube-on. A filmnek nagy reklámot biztosított, s azt „népszerűsítette” Terry Jones floridai „sztár-pásztor”, aki korángyűlöletéről ismert szerte Amerikában. Templomában az elmúlt év márciusában már égettek Koránt, az iszlám szent könyvét, ami ugyancsak hatalmas tiltakozást váltott ki az arab világban. Afganisztánban hét ENSZ-munkatárs lelte halálát a gyűlöletre gyűlölettel válaszolók akcióinak következtében.

Az istenkáromlók megfélemlítése – érthető, de elfogadhatatlan reakciók

Legújabban a dpa német hírügynökség tájékozódása szerint a pakisztáni miniszter, Bilour kijelentette: nincs más út az istentelenek megfékezésére, mint a vérdíj és a bosszú. Pártja, az ANP (Awami Nemzeti Párt) és a kormány nem osztja a miniszter véleményét és lépését, mondván: ez az ő személyes döntése. Közleményében az ANP rámutat: „Az emberek vallási érzésének a védelmére vannak törvények, amelyek a szélsőségeket büntetni rendelik. Ezeket kell betartatni és betartani.” Politológusok véleménye szerint a vérdíj kitűzésének a hátterében politikai számítgatások is állhatnak – így nyilatkozott Rasool Bux Raeses politológus a lahorei egyetemen. „Vannak politikusok, akik minden eszközt megragadnak népszerűségük érdekében” – tette hozzá az egyetemi tanár.

A pakisztáni kormányfő szerint a heves tömegdemonstrációkban az ország muszlim lakosságának a próféta iránti nagy szeretete fejeződik ki. A kormányfő a filmet így titulálta: „Ez a fanatizmus legrosszabb fajtája.”

Irán reakciója: a Google és a Gmail blokkolása

A Guardian nevű brit lap értesülései szerint a gúnyfilm adta az okot Irán vezetőinek arra, hogy rendelettel blokkolják az országban a Google internetes kereső és a Gmail levelezőprogram használatát. Így akarják elejét venni, hogy a Google-en a hithű muszlimok megtekintsék Sam Balice filmjét. Válaszképpen Irán azzal is fenyegetőzik, hogy bojkottálni fogja a jövőben az Oscar-díj-jelöléseket. Ha – így szól az iráni érvelés – a Los Angeles-i Filmakadémia nem ítéli el a videót, Irán nem vesz részt a díjkiosztáson – közölte a nyilvánossággal az iráni kulturális miniszter, Javad Shamkadri.

Kultúrák összecsapása?

Friedmann Eissler lelkész, a berlini Protestáns Világnézeti Intézet referense, iszlámszakértő szerint azért ilyen heves a tiltakozás, mert az arab világban a vallás, az iszlám nem magánügy, hanem nagyon is nyilvános közügy. Így minden sérelem, amit az ilyen filmek vagy más hasonló gúnyrajzok, gúnyiratok magukban hordoznak, a közösség sérelmét is jelenti. S erre igen hevesen reagálnak az arab világban. A legelemibb, alapvető vallási érzület durva megsértését jelenti, ha valaki a prófétát, Allah kijelentését, a Koránt veszi célba.

Vajon a bocsánatkérés vezetne valahová? A referens szerint nem, de amit Washington megtett, azt ő korrektnek tartja. Hivatalos körökből ugyanis olyan megfogalmazás került nyilvánosságra, hogy a videó szégyellnivaló dolog, de a kormány ilyen ügybe nem avatkozik bele. Obama elnök és Clinton külügyminiszter asszony pakisztáni tévéadásokban elhatárolódott a gúnyfilmtől. Obama hangsúlyozta: az USA az az ország, ahol a kezdetektől fogva minden vallás és hitirányzat szabadon gyakorolható.

Mindezek alapján jogosan beszélhetünk „kultúrák összecsapásáról”? A szakértő lelkész – utalva a washingtoni nyilatkozatra – ehhez csak ezt jegyezte meg: „Ez a film egyszerűen szatíra, irónia vagy még inkább idióta megnyilatkozás, nem hatalmi kérdés, és nem is kultúrharc.” Ez lenne a demokrácia, a véleményszabadság és a szabad véleménynyilvánítás kockázata? Sajátos módon az. Nem több s nem kevesebb. Bár az ilyen jellegű gúnyfilmre sem Los Angelesben, sem Washingtonban, sem Berlinben, sem Pakisztánban, sem pedig Kairóban nincs szükség. E nélkül is van elég gyűlölet a világon. Jó ízlés dolga és vallási tapintat kérdése is ez. Akinél pedig ez nincs meg, az ne csodálkozzék, ha vérdíjat tűznek ki a fejére…

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben