Az akasztófa árnyékában: Youcef Nadarkhani lelkész még él!

Létrehozás: 2012. április 13., 11:26 Legutolsó módosítás: 2012. április 13., 16:10

Az Amerikai Központ a Jogért és Igazságosságért (ACLJ) nevű szervezet honlapján közzétették azt a jelentést, amely megbízható iráni forrásokra hivatkozva közli: a 913 napja börtönben fogva tartott és halálra ítélt protestáns lelkész még él. Éppen szerdán, április 11-én töltötte be 35. életévét a kivégzés Damoklész-kardjával a feje fölött, de Jézus Krisztus nevével szívében. Az alábbiakban az ACLJ tudósítását foglaljuk össze. Forrás: christiannewsheadlines.com; aclj.org; Szöveg: dr. Békefy Lajos.

Rácsok mögött szülővárosa közelében

„Ma van Youcef Nadarkhani lelkész születésnapja, és iráni forrásaink megerősítették, hogy még életben van. Youcef 35 évvel ezelőtt született Iránban” – kezdi beszámolóját az USA kongresszusa mellé rendelt nemzetközi nem kormányszintű szervezet honlapja. Ezt a születésnapot rácsok mögött tartja magában, de ott is Isten jelenlétében és színe előtt az a lelkész, akit iszlám hitének elhagyása miatt, illetve keresztyén hitre térése miatt ítéltek kötél általi halálra az országot irányító Sarija törvény értelmében. Születésnapján éppen a 913. napot töltötte a szülővárosa közelében fekvő börtönben. A börtönből szinte láthatja azt a helyet, ahol családja él, közel hozzájuk, mégis kegyetlenül távol tőlük. 

Ügyének abszurditása, hogy az iráni alkotmány – összhangban az Emberi jogok nemzetközi nyilatkozatával, amelyet Irán is aláírt – nemcsak tiltja azt, hogy bárkit is hite miatt kivégezzenek, hanem egyenesen törvényileg védi a vallásszabadságot. Ezt figyelmen kívül hagyva, Irán mégis megteszi Nadarkhani lelkésszel szemben a halálos kimenetelűnek látszó kivételt.  

Politikai és vallási tiltakozók - már 1,5 millió twitteres szolidarizáló 

Szerdán a világ sok helyén – az ACLJ hatékony támogatásával és szervezésében – keresztyének és a lelkésszel szolidarizáló más vallásúak is böjtölést és imavirrasztást tartottak a kivégzésre ítélt lelkészért. Múlt héten Hamburgban, Németországban több száz keresztyén és más vallású ember vonult fel csendes menetben és tartott virrasztást Nadarkhaniért. Ez csak két példa a szolidaritásról. Anglia, Brazília és több más ország is, de az Európai Parlament, az ausztráliai és a mexikói szenátus, az uruguayi képviselőház tagjai is felemelték szavukat a protestáns prédikátorért, s követelték az iráni kormánytól azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátását.  

Hasonlóan tiltakozásuknak adtak hangot amerikai iszlám szervezetek, továbbá az oroszországi Zsidók Tanácsa, az USA Bahai’ vallási vezetői, valamint a Hinduk Amerikai Alapítványa is. A világháló által lehetővé tett e-mailezés, twitterezés révén naponta közel 1,5 millió ember a világ országainak 91%-ából küldi tiltakozását iráni illetékesekhez. A brazil Tweet Youcefért mozgalom majdnem ugyanennyi szolidaritási megnyilatkozást küld portugál nyelven Iránba a lelkész szabadon bocsátásáért. Megfigyelők véleménye szerint a lelkész életben maradása Isten akaratán kívül első renden ennek a hatalmas nemzetközi felháborodásnak és internetes szolidaritási világakciónak köszönhető.  

A nemzetközi szervezet honlapján azzal kívánnak e különös helyzet ellenére is boldog születésnapot Nadarkhani lelkésznek, hogy kérik a világon élő keresztyének testvéri együttérzését és akcióját, hogy ne lankadjanak meg az elektronikus tiltakozásban és a tényleges imádságban. Isten legyen irgalmas Youcef Nadarkhanihoz és az iráni felelősökhöz, s az ítélet végrehajtását elrendelni hivatott Ajatollahhoz, a vezető iráni főpaphoz, aki a vallási törvénykezés legfőbb feje az iszlám országban, hogy a könyörületesség és a belátás lelke kerekedjen felül a döntéshozókban. (Tiltakozó vagy szolidarizáló levél ezen a felületen küldhető: http://aclj.org/iran/save-christian-pastor-nadarkhani-iranian-death-sentence)

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben