Uniós támogatással újul meg Nagykőrös városközpontja

Létrehozás: 2010. május 14., 09:01 Legutolsó módosítás: 2010. május 14., 09:02

Nagykőrös – Elsősorban a gyalogosok és a kerékpárosok igényei szerint újul meg Nagykőrös központja, de a csaknem 730 milliós uniós támogatásnak köszönhetően jut pénz két templom, illetve egy műemlék épület rekonstrukciójára is – közölte a város polgármestere. Forrás: MTI, nfu.hu

Czira Szabolcs (Fidesz–KDNP) elmondta, hogy a napokban aláírt támogatási szerződés szerint a többelemű városrehabilitáció részeként a 441-es számú főút és a Szolnoki út, valamint a Kossuth Lajos utca kereszteződésében lévő csomópontot körforgalommá építik át. Az új körforgalomtól minden irányba kerékpárút vezet majd, tágas zöld területeket alakítanak ki, és modernizálják a környék csatornahálózatát is.

A ma még közlekedési területként funkcionáló Deák tér gyalogos „rendezvénytérré”, a város „nappalijává” alakul át – mondta a polgármester. Szerinte, noha emiatt az autósok, illetve a parkolók kicsit kijjebb szorulnak, a hamarosan megépülő, rendezvények lebonyolítására alkalmas központi találkahelynek mindenki örül majd. A régi és új pavilonokkal, csobogóval, térfal hatású, felújított műemlék épületekkel büszkélkedő Deák téren kívül a Széchenyi tér rekonstrukciója is a projekt része. Ez utóbbi helyen megszépül, egyebek között „kiülőkkel”, teraszokkal, kis parkokkal bővül a tradicionális üzletsor. A belvárosi térfüzérhez, illetve a sétálóutcához ötven ingyenes parkolóhely társul, de jut pénz az önkormányzat tulajdonában lévő, a kézműipari hagyományokat őrző műemlék épület, a Tímárház megszépítésére és funkcióváltására is – hangsúlyozta Czira Szabolcs. A Tímárházban többek között utazási iroda, kávézó, kézműipari termékeket árusító üzlet és kiállítóterem kap majd helyet.

A református és a római katolikus templom tornyának és homlokzatának felújítására is sor kerül a most elinduló projekt keretében.

A nagykőrösi beruházás összesen 1,1 milliárd forintba kerül, ebből 730 milliót uniós forrásból nyertek el, a fennmaradó részt a város adja. Az önrész aránya projektelemenként változó: a református templom bruttó 150 milliós felújításához például az egyház 30 millióval járul hozzá, míg a katolikus templom rekonstrukciójához szükséges 11 millió forintból 1,5 milliót vállal magára a katolikus egyház. A közbeszerzési pályázat lebonyolítását követően, várhatóan a nyár végén, megtörténhet az első kapavágás, az új városközpont átadását 2011 augusztusára tervezik – mondta a polgármester.

A városrehabilitációs programok kiemelt helyen szerepelnek az európai uniós források felhasználásakor. A 2004–2006-os időszak Nemzeti Fejlesztési Tervében összesen 24,5 milliárd forint jutott városrehabilitációs programokra, az Új Magyarország Fejlesztési Terv részeként pedig 2007–2013 között összesen 270 milliárd forint támogatás áll rendelke­zésre a települések rehabilitációjára. Csak 2007 és 2010 között az I. NFT e célra fordított keretösszegének a nyolcszorosát, csaknem 200 milliárd forintot fordíthattunk, fordítha­tunk a települések megújítására a régiókban. E forrásból újulhat meg többek között Sopron, Szeged, Kaposvár, Debrecen, Nyíregyháza, Veszprém vagy éppen Zalaegerszeg központja, és ebből a keretből kezdődhet meg Nagykőrös városközpontjának funkcióbővítő rehabilitációja is.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben