Református zsinat: oktatás és szociális célok
Budapest - A Magyarországi Református Egyház (MRE) a leginkább szociális és oktatási célokra nyert el pályázati pénzt az Európai Unió által finanszírozott Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) keretében, míg a katolikusok az épített örökség megőrzésére kapták támogatásuk javarészét - mondta Pótor József, az MRE fejlesztési referense szerdán Budapesten, a zsinati ciklus utolsó ülésszakán tartott előadásában. Forrás: MTI / Hírextra
Pótor József közölte: az ÚMFT beindításának első két évében a református egyház 105 pályázatot nyújtott be több mint 12 milliárd forint összigénnyel, a katolikus egyház 103-at, az evangélikus egyház 22-t, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) pedig hármat. A református egyház tehát tagjai társadalmi számarányánál jóval nagyobb mértékben képviseltette magát a pályázatok beadása terén - állapította meg.
Kitért arra, hogy eddig 9 pályázatukat fogadták el és 31-et utasítottak el, a többiről még nincs döntés. A 9 nyertes pályázat összesen 987 millió 907 ezer forint lehívását jelenti az ÚMFT-től a református egyház számára. Összehasonlításképpen a referens elmondta, hogy a katolikus egyháznak 14, az evangélikus egyháznak pedig 2 pályázata lett sikeres, míg a Mazsihisznek eddig nem sikerült pályázatot nyernie az ÚMFT keretében.
Pótor József szólt arról is, hogy a 2005-2007 közötti, szintén uniós forrásokra támaszkodó Nemzeti Fejlesztési Terv keretében 20 pályázatuk volt sikeres, azokon összesen 987 millió 625 ezer forintot nyertek el. A XII. zsinati ciklus utolsó ülésszakán, csütörtökön tárgyalják a közegyházi intézmények - például a Károli Gáspár Református Egyetem, a Bethesda kórház, a Kálvin János Kiadó -, valamint a külügyi és az ökumenikus bizottság beszámolóit. Szó lesz továbbá az izraeli-palesztin konfliktus megoldását segítő programban való részvételről, a jövőre tartandó Kálvin János-emlékév előkészületeiről és a Református Nevelőszülői Hálózat megalapításáról.