Megnyitotta kapuit a Károli Gáspár Református Egyetem
Budapest – Szeptember 6-án egyetemi polgárrá fogadták az elsőéveseket a Károli Gáspár Református Egyetem ünnepélyes tanévnyitóján Budapesten, a fasori református gyülekezet templomában. Az akadémiai közgyűlésen Kodácsy Tamás egyetemi lelkész igehirdetése után Balla Péter, az egyetem rektori teendőkkel megbízott rektorhelyettese szólt az intézmény nehéz helyzete ellenére elkönyvelt sikereiről, az oktatói kar bővüléséről, valamint az éppen zajló akkreditációs eljárásokról. Forrás: reformatus.hu / Pintér Dániel Gergő
Küldetésnyilatkozatából adódóan a hazai felsőoktatásban mindig is különleges szerepet töltött be a Magyarországi Református Egyház Zsinata által fenntartott intézmény. A Károli Gáspár Református Egyetem 1993-as „újraalapítása” óta hivatásának tekinti a református hagyományoknak megfelelő differenciált, többszintű, széles bázisú, illetve magas szintű oktatás megvalósítását. Az idei tanévkezdésig jutva eddig több tízezer, a bibliai hagyományokhoz ragaszkodó bölcsész, diakónus, hitoktató, jogász, kántor, lelkész, illetve szociális munkás, tanító és vallástanár szerzett a munkaerőpiacon is jól hasznosítható, értékes diplomát. Az egyetem oktatógárdája idén sem ígér mást: diákjaik képzését, tudományos fejlődésük elősegítését, az oktatás, nevelés és tudományos kutatás feltételeinek biztosítását, a református és a magyar felsőoktatás több évszázados örökségének ápolásával, az egyházi és nemzeti felemelkedést szolgálva tartja szem előtt.
A tanévnyitó istentiszteleten Kodácsy Tamás is a fenti nélkülözhetetlenségről beszélt. A Heidelbergi Kátét és a Tízparancsolatot alapul véve elmondta: az iskola egyedülálló rendet visz a valóságos kudarcok és valóságos sikerek övezte mindennapokba. „Segít diákfejjel elsajátítani a felnőtt élet ok-okozati viszonyait, felelősségteljesen gondolkozni és rácsodálkozni a teremtett világ racionális szépségeire” – fejezte be igehirdetését az egyetemi lelkész. A 2010-2011-es tanévet köszöntők között jelen volt még Huszár Pál főgondok, az MRE világi elnöke, Steinbach József, a Dunántúli Református Egyházkerület püspöke, Bölcskei Gusztáv, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, valamint Végh Tamás lelkipásztor is. Az ünnepélyen Pálúr János világhírű orgonaművész szolgált.
A Felsőoktatási Törvény és az egyetem Szervezeti- és Működési Szabályzata értelmében a tanévnyitón került sor a négy kar kiemelkedő oktatóinak és hallgatóinak járó kitüntetések átadására is. Balla Péter, a Károli Gáspár Református Egyetem Rektorának Elismerő Oklevelét adományozza megosztva Deres Petronella, Ernszt Ildikó, Lajtár István és Fehér Bence docenseknek, valamint Imregh Mónika adjunktusnak. Az Egyetem Szenátusa a Károli Egyetem Díszoklevelét adományozza Bialné Cserei Erika, tanszéki adminisztrátor részére. A Pro Universitate Juventutis díjat idén is a négy kar legkiemelkedőbb hallgatói kapták: Birkás Zsófia, Györösi Zsófia, Szász Júlia Szende és Szénási Eszter. Az Egyetem Szenátusa a Professzor Emerita kitüntető címet Bagdy Emőke egyetemi tanárnak adományozta. A Károli Emlékérem tulajdonosai Belényi Gyula, Barabás László, Gottfried Adam és Debreczeni Tibor professzor urak lettek. Az Egyetem Szenátusa Pro Universitate díjat adományozott Bolyki Jánosnak, a Hittudományi Kar professzor emeritusának, illetve díszoklevelet Földházy Edit dékáni hivatalvezető és Tolnai Gyula, a Tanítóképző Főiskolai Kar portása részére.
„A Károli Gáspár Református Egyetem célja és feladata, hogy a nagy múltú református kollégiumok, Sárospatak, Pápa, Debrecen, Nagyenyed és Kolozsvár hagyományait folytatva a lelkészképzés mellett református szellemiségben, több tudományterületen és több tudományágban folytasson egyetemi és főiskolai alapképzést, általános és szakirányú továbbképzést, képes és alkalmas legyen tudományos kutatásra, doktori képzésre és fokozat odaítélésére, valamint habilitációs eljárás lefolytatására” – fogalmaz rektori köszöntőjében Balla Péter. A 155 éves fennállását ünneplő intézmény a méltatlan támadások ellenére évről-évre egyre népszerűbb: idén csaknem 1400 elsőéves diák vett részt az eskütételen. A rektorhelyettes beszédében kiemelte a konferenciák, sikeres pályázatok lehetőségét, valamint a jobb kommunikációt, mely a folyamatosan bővülő tanári kar eredményeit dicséri.