Kötetbe foglalták a Biblia és Pedagógia konferencián elhangzott előadásokat

Létrehozás: 2009. július 09., 09:42 Legutolsó módosítás: 2009. július 09., 09:43

Nyíregyháza – Debrecen – A Magyar Pedagógiai Társaság Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tagozatának kiadványaként megjelent Kocsis Fülöp: Hajdúdorogi megyés püspök, a Miskolci Apostoli Exarchátus apostoli kormányzója „A keresztény nevelés alapvető eszközei”, dr. Gaál Sándor, a Nyírségi Református Egyházmegye esperese: „A Biblia egésze, mint a nevelés eszköze, és a teljes nevelés a Biblia által”, Tóth Katalin evangélikus iskolalelkész: „Biblia a gyakorlati nevelésben” című előadásának szerkesztett változata. Forrás: indexkelet.hu / Balogh József

A kötetből széles körű és mély elemzést kaphatunk az érték és emberközpontú kereszténység jövőt építő nevelési koncepcióiról. E koncepció alapja az Emberre épülő Biblia, melynek a nevelési irányt évszázadokon keresztül befolyásoló szerepe a 18. századtól kezdve támadások sorozatát elszenvedve az apokaliptikus XX. században megkérdőjelezetté vált.
Az atomháború peremére sodródó, az erkölcsi relativizáltság állapotába süllyedő európai civilizációt a náci-bolsevik-neoliberális eszmerendszerek pusztító szélsőségeinek mélyéről az örök emberit hangsúlyozó kereszténység értékeinek a mindennapok részévé való tétele adhat csak új erőt az Embernek.
Ennek a folyamatnak a felnövekvő generációkra gyakorolt hatását kísérhetjük nyomon a kereszténység felekezetileg ugyan különböző, de a Biblia erkölcsi tanításainak alapján feltételek nélkül álló szerzők gondolataiban. Kocsis Fülöp megyéspüspök követendő mintára vonatkozó gondolatai az egyén, a személyiség sokszor háttérbe szorított fontosságára mutat rá. A személyiségre, mely Isten képmásaként jelenik meg. Ezzel kiemeli a mintakép fontosságát, aki nem más, mint Krisztus.

Gaál Sándor esperes történelmi példákon mutat rá, hogy az ifjúság nevelését az emberi civilizációkban mindig alapvetőnek, s különösen erkölcsi területen mindig problémásnak is tartották. Ez alól nem kivétel korunk sem. E folyamat sikerességét befolyásolja, hogy mire irányul, milyen céljai vannak? A Biblia mindenre kiterjedő univerzalizmusa és időbelisége mellett a teljes embert célzó gondolatrendszere adja a megoldások kommunikációs síkjainak korunkban is alkalmazható realitásait.
Tóth Katalin evangélikus iskolalelkész a gyakorlat oldaláról bizonyítja, hogy korunk médiumainak erkölcskárosító hatásaival szemben a Biblia Emberre épülő gondolatai és igéi megoldást és választ adnak.

A kötet írásai hasznos segítséget nyújtanak az etikai relativizmusba süllyedő korszakunkban kapaszkodókat keresők számára, egy olyan irányban, mely a homo sapiens, mint természeti és társadalmi lény korszakokon átívelő – az ősközösségtől az atomkorszakig és tovább terjedő – azonosságára, a közösséghez való tartozásának szükségességét hangsúlyozzák.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben