Isten számára a legszebb ének az éneklő ember
Veszprém – Idén ünnepli a veszprémi püspökség, valamint Veszprém, Zala, Fejér és Pest megye alapításuk 1000. évfordulóját. Ebből az alkalomból az érsekség és a megyei művelődési intézet az érintett megyék és Veszprém város önkormányzataival együttműködve egyházzenei konferenciát és nagyszabású gálakoncertet szervezett Veszprémben. Forrás: Magyar Kurír / Fehér János
A konferenciát Márfi Gyula érsek és Horváth Viola, a megyei művelődési intézet igazgatója nyitotta meg szeptember 26-án délután 2 órakor az érseki palota Gizella-termében. Ezután ifj. Sapszon Ferenc, Vavrinecz Veronika, Rostetter Szilveszter, majd M. Tóth Antal tartottak előadást. Az utolsó előadásban Zsilinszky Cecília, a székesegyház karnagya, az esti hangverseny művészeti vezetője idézte fel Szent István király alakját a liturgikus énekektől a népénekekig, közreműködött a nagykanizsai Piarista Gimnázium gregorián kórusa.
Az esti szentmisét a teljesen megtelt Szent Mihály-székesegyházban Márfi Gyula érsek és Nagy Károly, a székesegyház plébánosa mutatta be. Márfi Gyula érsek szentbeszédében arról szólt, hogy talán nem gondolunk rá, de már az ószövetségi zsoltárok is kóruséneklésre és hangszeres kíséretre íródtak. Fontos, hogy Istent dicsérjük énekünkkel akkor is, ha esetleg nem tudunk tisztán énekelni. Márfi érsek beszédét Szent Ágoston nyomán ezzel a gondolattal zárta: Isten számára a legszebb ének az éneklő ember maga, amennyiben az élete Istennek tetsző.
A továbbiakban az ezredik évfordulójukat ünneplő megyékből érkezett kórusok adtak gálakoncertet, az egyházzenei stílusok időrendjében haladva, a gregoriántól napjainkig. Közreműködött a veszprémi Padányi Bíró Márton Katolikus Gyakorlóiskola gyermekkórusa, a nagykanizsai Piarista Gimnázium gregorián kórusa, a dunaújvárosi Viadana kamarkórus (képünkön), a váci Vox Humana énekkar, a veszprémi Dohnányi Ernő Zeneművészeti Szakközépiskola zenekara és énekkara, a Pannon Egyetem Kamarakórusa, a veszprémi Liszt Ferenc Kórustársaság, Veszprém Város Vegyeskara és a Várpalotai Bányász Kórus. A hangverseny végén Bárdos Lajos Boldogasszony anyánk kánon című művét a jelenlévő kórusok és a közönség, több száz fő együtt énekelték.