Felépült az első cigány templom a Kaposvári Egyházmegyében
Kaposvár – Szeptember 19-én, 11 órakor szenteli fel Balás Béla kaposvári püspök az első roma kápolnát Somogy megyében. A következőkben Boross Lászlóné, a romák által lakott település polgármesterének nyilatkozatát közöljük a templom építéséről. Forrás: Magyar Kurír
„Mesébe illő történet a mi kis templomunk születése. Talán a 60-as években született meg a gondolat, hogy Pálmajornak majd egyszer egy kis templomot kellene építeni.
Nyira Józsi bácsi, aki abban az időkben is szívén viselte a hit ügyét, megszervezte a pálmajoriakkal, hogy az iskola mellett lévő kis területet közadományból vásárolják meg az egyház részére. Ez meg is történt. Ide képzelték el a templomot, és azonnal templomkertnek nevezték el. Mivel egy harangláb már állt haranggal együtt az iskola udvarán, azt áthelyezték a templomkert legmagasabb pontjára. Mellé képzelték a templomot.
Józsi bácsi szólt a férjemnek, hogy vannak nagyon szép vadgesztenye-csemetéi, segítsen neki elültetni a templomkertbe. Férjem megszervezte az ültetést a település lakóival. Úgy ültették a fákat, hogy a nem létező templomot odaképzelték, és a bejárat két oldalára került a fasor. A fák nőttek-nőttek, de sajnos a templom még mindig nem állt.
Öt évtized után született meg bennem is hasonló gondolat, amelyet Nyira Józsi bácsi plántált a fejembe. Építsünk templomot – gondoltam. Elképzelésemet a lakosság örömmel fogadta. Mentem a plébános úrhoz, Horváth Lóránt atyához, és elmondtam neki a vágyainkat. Elképzeléseink meghallgatásra találtak. Ígéretet kaptam, hogy a püspök úrhoz továbbítja az elképzeléseinket, amely ott is támogatásra talált.
Pénzünk nem volt, de álmodni mertünk. Hozzáfogtunk az adományok gyűjtéséhez. Különböző adományokból gyűjtöttük össze a pénzt az első kapavágáshoz, a másfél méteres fal felhúzásához, és a tető faanyagának megvásárlásához. Itt a lendület megtorpant, és másfél évig nem történt semmi. Amikor azonban a Kaposvári Egyházmegye biztosította az új plébánost, Rajkai Istvánt, hogy segít befejezni a templomot, minden új lendületet vett. Az OTP Bank Rt. 1 millió forinttal segítette az építkezést. A Miniszterelnöki Hivatal Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Főosztálya szintén 1 millió forinttal támogatta a templom berendezését. A falu szinte minden lakója személyenként, beleértve a gyermekeket is, ezer-ezer forinttal járulhat hozzá a templomépítéshez. Fiam egymillió, jómagam százezer forinttal járultunk hozzá, hogy a templom elkészüljön.
Három év kellett ahhoz, hogy a templom építése a jelenlegi állapotba kerüljön, és szeptember 19-én sor kerüljön felszentelésére. A 60-as években a gondolat szülői csak halkan mertek beszélni a templom építéséről, de most fentről az égből figyelik, hogy az álom beteljesült. Köszönet nekik és örök hála! És köszönet mindenkinek, aki a templom építéséhez adományaival hozzájárult, vagy segített abban, hogy megünnepelhessük a templom szentelését.”