Esti beszélgetés Jelenits István piarista szerzetessel
Debrecen – A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye tavaszi előadássorozatának vendégeként Jelenits István a „Katolikus nevelés és nemzeti identitás; iskolakultúránk múltja, jelene és jövője Európában” kérdéskörben fejtette ki gondolatait március 12-én. Forrás: Magyar Kruír
„Isten akaratából születtünk magyarnak. Ő akarja, hogy igaz fiai legyünk a hazának, magunkénak érezzük múltját, sorsát, hivatását, örüljünk nagyságának, nekünk is fájjanak sebei, megpróbáltatásai, ő akarja, hogy szeressünk, éljünk, küzdjünk és dolgozzunk érte” – idézett Jelenits István egy XX. század eleji diák imakönyvből.
A piarista szerzetestanár az iskolai nevelés történetén keresztül mutatta be, hogyan folyt a jövő nemzedék nemzeti öntudatra, hazaszeretetre nevelése. Rámutatott: a szellemi élet fejlődése az 1600-as évektől a természettudományok fejlődésével gyorsult fel; ekkor vált szükségessé, hogy a család oktatásra átadja a gyermekeit az iskoláknak. Az iskolákat a városok finanszírozták, és cserébe új művelt réteget vártak. Ez már felelősségtudatra nevelt, hogy ne csak saját boldogulásukra használják a megszerzett tudást, hanem annak a közösségnek a szolgálatára, amely kitaníttatta őket.
A történelem mint tantárgy nem szerepelt az oktatásban; a diákok a latinórákon olvashattak a magyar történelmi témákról is. Az iskola falán elhelyezett képek között ott voltak a magyar szentek is, így a tanulók megismerkedtek életük, hazaszeretetük, hűségük történetével. Később a nemzeti elköteleződés tudata a felvilágosodás táján a jogalkotásban, a függetlenség gondolatában tudatosodott jobban Magyarországon. A XX. század elején a diákok számára készült imakönyvet a gyerekek kezébe adták, abból a nemzeti ünnepeken közösen imádkoztak a hazáért.
A XX. század megpróbáltatásai közepette a keresztény iskoláknak igazi hazaszeretetre kellett nevelniük, amely nem vész el az indulatokban. A keresztény nemzettudat nem sérti mások jogos érzékenységét, sőt a másik nép tiszteletére, szeretetére ösztönöz. Fontos tudnunk, hogy sokszor érdekből szítanak ellentéteket köztünk – mondta Jelenits István, majd a mai korra utalva leszögezte: A kiút nem a globalizált „Coca Cola-világ", hanem a kereszténység, amely mély gondolkodásra, az árnyalatok megbecsülésére és tiszteletére készteti az embert.