Díjkiosztások voltak a református zsinaton

— Felvéve: , ,
Létrehozás: 2009. november 20., 10:12 Legutolsó módosítás: 2009. november 20., 10:12

Balatonszárszó – Aranygyűrűs teológiai doktori címet kapott dr. Szűcs Ferenc professzor a XIII. Zsinat negyedik ülésszakán, Balatonszárszón. Mellette még számos díjat osztottak ki. Forrás: reformatus.hu / Fekete Zsuzsa, Dobos Zita

A Doktorok Kollégiuma azoknak adományozza az elismerést, akik a közelmúltban olyan tudományos tevékenységet végeztek, mely meghatározó jelentőséggel bír a magyar református teológiai gondolkodásra, és kihatással van a teológiai tudományosság nemzetközi területeire is.

Szűcs Ferenc a magyar református teológiai tudományosság, a teológusképzés nemzetközileg is ismert alakja, aki a református egyház tanítójaként, a zsinat mértékadó véleményformálójaként, a Károli Egyetem egykori rektoraként és a Doktorok Kollégiuma alelnökeként, majd elnökeként elvitathatatlanul fontos küldetést töltött be – mondta méltatásában dr. Kádár Zsolt. A Doktorok Kollégiumának főtitkára kiemelte, hogy dr. Szűcs Ferenc pályájának kihagyhatatlan vonása az, hogy tudós teológusként is megmaradt igehirdető lelkipásztornak, a szó legnemesebb értelmében vett hitoktatónak, akit hitépítő és hitmélyítő konferenciák, egyházi körök, presbiteri és lelkészi közösségek minden esetben elismerten fogadott előadójaként tisztelnek a magyar protestantizmus legszélesebb köreiben. Dr. Szűcs Ferenc a protestáns dogmatika és etika napjaink egyik legjelesebb hazai művelőjeként lelkész nemzedékek számára meghatározó módon adta és adja tovább, könyvei, jegyzetei és egyetemi előadásai által, azt a teológiai bázist, mely a kötelező érvényű egyházi tan és az ebből kiinduló etikum vonatkozásában megérett tartalommá válhatott tanítványaiban.

Kádár Zsolt úgy méltatta az aranygyűrűs teológiai doktort, hogy „önmaga sohasem kereste az egyházban való érvényesülés felfelé ívelő pozícióit, hanem az Ige józanságra intő koordinátái között várta és kapta meg az elhívó szót a legmagasabb, de egyben legnagyobb terheket is jelentő egyházi feladatok betöltésére. Mindannyiunk felé most is szerénységében mutatja meg gazdagságát. Komoly tekintete mögött mindig utat tör magának az evangéliumi derű. Megszólalásainak olyan súlya van, mely elhallgattat minden zajt, hogy e tiszta lelki térben akadálytalanul jusson el a gondolat, az éltető szó értelemtől értelemig, szívtől, szívig.”
*
„Meggyőződésem hogy Isten adja a tehetséget és a lehetőségeket” – mondta Kálmán Attila, a tatai református oktatási intézmény igazgatója, aki Imre Sándor díjat kapott a Magyarországi Református Egyház XIII. Zsinatának negyedik ülésszakán. Az elismerést a zsinat oktatásügyi szakbizottságának javaslata alapján azok kaphatják, akik áldozatos munkát végeztek a református iskolaügyért. A XX. századi neves pedagógusról elnevezett Imre Sándor díj odaítélésének feltételei között szerepel többek között a többéves iskolavezetési vagy az oktatásügy más területén folytatott kiemelkedő szakmai tevékenység.
„Van akire az Isten egy személyt bíz, van akire egy családot, vagy gyülekezetet, esetleg iskolát” – hangsúlyozta Kálmán Attila a díj átvétele után. Az igazgató azt mondta: „álmatlan éjszakáiban a mulasztás jön elém, de bízom abban, hogy a végső elszámoláskor nem a mulasztás számít, hanem a kegyelem.”
*
Kis Sándor gádorosi lelkipásztor Dobos Károly díjat kapott Balatonszárszón a Magyarországi Református Egyház XIII. Zsinatának negyedik ülésszakán. Az elismerést azok a lelkészek kaphatják, akik legalább 20 évig megőrző és építő szolgálatot végeztek nem reflektorfényben lévő falvakban, kisgyülekezetekben. Kis Sándor egészségügyi állapota miatt a díjat személyesen nem vette át, a díjról és életéről Vad Zsigmond a Debreceni Református Egyházmegye esperes beszélt.
Dobos Károly református lelkipásztor, a Lepramisszió alapítója és vezetője volt, akinek életére és munkájára emlékeznek. A díjat két éve alapították és idén három jelölés érkezett, a dunántúli egyházkerületből, négy pedig a tiszántúlról.
Egyházmegyei felterjesztés és bírálóbizottsági döntés után Kis Sándornak ítélték oda a díjat.
*
Fekete Károly kapta a Magyarországi Református Egyház Év Könyve Díját. A Példázatos szavak életes példák című könyv a Kálvin Kiadó gondozásában jelent meg 2008-ban. A könyvben igehirdetések és írások, komoly szavakkal intenek felelős élethordozásra. Dr. Fekete Károly több mint húsz évvel ezelőtt kezdte meg lelkipásztori szolgálatát a Debreceni Nagytemplomi Református Egyházközségben.
Fekete Károly teológusi, igehirdetői, előadói vénájának, tehetségének, sokoldalúságának jele ez a könyv – mondta Kádár Zsolt a díj átadásakor. A Doktorok Kollégiumának főtitkára úgy fogalmazott: „Dr. Fekete Károly tanít, prédikál, ír, szerkeszt, s a legrangosabb konferenciák előadójaként szólít meg sokakat. Csoda, hogy ennyi hivatás, szolgálat és munka mellett nem téveszt az orgona fekete és fehér billentyűinél.”
*
Aranyoklevelet kapott Tarr Kálmán nyugalmazott református lelkész. A Magyarországi Református Egyház Kálvin János Kiadójának egykori igazgatója, a Magyar Bibliatársulat Alapítvány nyugalmazott főtitkárhelyettese életművének elismeréseként kapta az oklevelet Balatonszárszón a MRE Zsinatán.
Tarr Kálmánnak hosszú évtizedek után sikerült újra saját lábra állítania a protestáns bibliakiadást, illetve igazgatói tevékenysége pályára állította a református egyház Kálvin János Kiadóját.

„Tarr Kálmán a több mint három évtizedes munkája során mindvégig a háttérben maradva, felelősen és nagy megbízhatósággal végezte a magyar nyelvű Biblia szöveggondozásának és kiadásának illetve a Bibliához kapcsolódó keresztyén könyvek kiadásának szolgálatát” – fogalmazott Fekete Károly a Doktorok Kollégiumának alelnöke az átadáson.
*
Diakóniai díjakat adtak át Balatonszárszón a Magyarországi Református Egyház XIII. Zsinatának negyedik ülésszakán.
Kis Ferenc-díjat kapott Galambos Endréné a Győri Református Egyházközség tagja valamint Szlukovinyi Károlyné Papp Irén, a Kőröshegyi Református Egyházközség tagja. A díjjal a gyülekezetekben végzett diakóniai szolgálatot kívánja a református egyház elismerni. A kitüntetésre az terjeszthető fel, akinek szolgálata, életvitele, életszemlélete példaértékű lehet mások számára, és aki több évtizede dolgozik fáradhatatlanul és hűséggel a református diakóniában, az elesettek segítéséért.
Galambos Endréné korábban közgazdászként végzett munkája mellett ma már nyugdíjasként a gyülekezet szeretetszolgálatának szervezője, vezetője. A másik díjazott Szlukovinyi Károlyné Papp Irén, a kőröshegyi egyházközség tiszteletbeli gondnoka, akinek egész életét meghatározza diakóniai lelkülete.
Juhász Zsófia-díjat kapott Patalenszki Irén valamint Kiss Sándorné. A díjjal az intézményes diakóniai szolgálatot kívánja az MRE elismerni. A kitüntetésre az terjeszthető fel, aki mind szakmailag, mind emberileg, mind a református lelkiség szempontjából kiválóan és eredményesen segítette rászoruló embertársait, akinek szolgálata, életvitele, életszemlélete példaértékű lehet mások számára, és aki legalább 15 éves aktív munkaviszonnyal rendelkezik a református diakónia területén.
Patalenszki Irén, több mint 40 éve végez odaadó szolgálatot a debreceni Méliusz Juhász Péter Református Idősek Otthonában. Kiss Sándorné pedig 32 éve dolgozik csecsemő és gyermekápolóként, a kezdetek óta mindig a legelesettebb betegeknek, a sérült gyermekeknek áldozva tudását, idejét, figyelmét és szeretetét. 1978-ban kezdett dolgozni a Bethesda Gyermekkórházban, akkor még Apáthy István Gyermekkórházban, jelenleg a Neurológiai Osztályon osztályvezető főnővér.

A Magyarországi Református Egyház fontosnak tartja a református diakóniában kiemelkedő szolgálatot végzők kitüntetését, ezért alapította meg a Zsinat három éve a Kiss Ferenc és a Juhász Zsófia-díjakat.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben