Beszélgetések a vallástudományról – Mi a vallástudomány?
Budapest - A Magyar Tudományos Akadémia Vallástudományi ad hoc Bizottsága október 18-án konferenciát rendezett Beszélgetések a vallástudományról – Mi a vallástudomány? címmel az ELTE-BTK Kari Tanácstermében. Forrás: Magyar Kurír
A konferencián részt vevők Bolyki János bevezető előadását követően az egyes szaktudományok oldaláról megközelítve foglalták össze a vallástudomány tárgykörét. Mezei Balázs filozófiai, Németh Dávid lélektani, Tomka Miklós szociológiai, Zlinszky János jogtudományi, Peres Imre és Szuromi Szabolcs Anzelm OPraem pedig teológiai oldalról világították meg a vallástudomány jelentését.
Szuromi Szabolcs előadásában hangsúlyozta, hogy a külső objektivitás igényével fellépő vallástudomány, bár figyelemreméltó adatokkal képes gazdagítani az embernek a szenthez fűződő kapcsolatáról és az ebből fakadó egyéni és társadalmi következményekről kialakított képet, az ilyen módon feltárt és rendszerezett ismeret mégsem tud megfelelő magyarázattal szolgálni az egyes vallások belső sajátosságainak maradéktalan megértéséhez. Így csak az a vallástudomány tekinthető ténylegesen objektívnek, amely azonosulni tud a vizsgált vallási meggyőződés belső tartalmával, azaz reflektál a hit által nyert ismeretre is.