Az ökumenikus mozgalom testületei tanácskoznak hazánkban

Létrehozás: 2009. március 02., 12:33 Legutolsó módosítás: 2009. március 02., 12:38

Berekfürdő - Az ökumené történetében kiemelkedő jelentőségű az a találkozó, amelyet a berekfürdői Megbékélés Házában tartanak. A Magyarországi Református Egyház meghívására a modern ökumenikus mozgalom két meghatározó testülete, a Hit és Egyházszervezet, valamint Missziói és Evangélizációs Bizottság tanácskozik hazánkban ezen a héten keddtől – vasárnapig (március 3-8). Forrás: reformatus.hu

Az ökumenikus mozgalom testületei tanácskoznak hazánkban

Egyházak Világtanácsának anglikán elnöke, Dr. Mary Ta

A testületek az ökumenikus mozgalom egyházképének missziói megújításán fáradoznak. Magyarországra érkezik többek között az Egyházak Világtanácsának anglikán elnöke, Dr. Mary Tanner és az EVT Hit és Egyházszervezet Bizottság moderátora, Constantiai Vasilios ciprusi ortodox metropolita is. A résztvevők március 4-én, szerdán Debrecenben találkoznak a református egyház vezetőivel.

Az Egyházak Világtanácsa (EVT) Hit és Egyházszervezet Bizottsága (Faith and Order, F&O) 1998-ban közzétett egy az egyház valóságáról szóló tanulmányi anyagot Az egyház célja és természete címmel (The Purpose and the Nature of the Church), majd annak módosított változatát Az egyház missziója és természete címmel (The Mission and the Nature of the Church).

Egyben felhívást intézett az EVT tagegyházaihoz, munkaágaihoz és az egyéb ökumenikus közösségekhez, hogy kezdeményezzenek tanulmányi folyamatot és sajátos szempontjaikkal járuljanak hozzá egy új ekkléziológiai alapdokumentum megszövegezéséhez. A Hit és Egyházszervezet Bizottsága saját körén belül létrehívott egy ekkléziológiai munkacsoportot.

Az EVT IX. Nagygyűlése (Porto Alegre, Brazília, 2006) egy rövid ekkléziológiai dokumentumot bocsátott ki Egy egyházzá hívattunk el (Called To Be One Church) címmel, melyhez szintén kérte a tagegyházak hozzászólását.

A Magyarországi Református Egyház Zsinata el is fogadta a Doktorok Kollégiuma által elkészített tanulmányt 2007-ben.

Az EVT 2007-ben, az újjáalakult Missziói és Evangélizációs Bizottságának (CWME) egyik prioritásaként jelölte meg a misszió és egyháztan kérdésével való még intenzívebb szembenézést, több okból is.

Ebbe a ciklusba esik egyrészt az Edinburghi Világmissziói Konferencia (1910), az ökumenikus mozgalom egyik „születésnapjának” centenáriuma, valamint a Nemzetközi Missziói Tanács (IMC) és az EVT integrációjának (Új-Delhi, 1961) 50. évfordulója.

Másrészt a Bizottság úgy ítéli meg, hogy korunk egyik legfontosabb missziói kihívása az, amit a keresztyénség földrajzi és felekezeti átrendeződéseként lehet leírni az utóbbi ötven évben. Gondolhatunk itt arra a súlypont-áthelyeződésre, amelynek következtében a keresztyénség számában és befolyásában egyre inkább megerősödik a „globális Dél” (Afrika, Dél-Amerika és Ázsia), vagy az evangélikalizmus és a pünkösdizmus robbanásszerű növekedésére. A CWME saját köréből önálló munkacsoportot hozott létre ebben a témában.

A munkacsoport 2008. júniusi ülésén elhatározta, hogy közös konzultációra hívja a Hit és Egyházszervezet Bizottság ekkléziológiai munkacsoportját, a modern ökumenikus mozgalom teológiai „motorját”. A meghívásra a Bizottság pozitív választ adott.

Ennek eredménye a berekfürdői Megbékélés Házában 2009. március 3-8 között zajló egyeztetés, amely kiemelkedő jelentőségű az ökumené történetében. Korábban ilyen jellegű találkozóra nem került sor a két bizottság között. A konzultáció eredményeként abban reménykednek a résztvevők, hogy a mindkét bizottságot felügyelő Egyházak Világtanácsának az egyháztan kérdéseivel foglalkozó tanulmányi munkájában még inkább érvényesülnek a jövőben a missziói szempontok.

Ezen túl az Edinburgh 1910-2010 centenáriumára is közösen készülnek a tanácskozó felek, különösen is az előkészítő tanulmányi folyamat egyik meghatározó témája kapcsán (Misszió és egység). Napirenden szerepel a már említett központi dokumentum,

Az egyház missziója és természete további megvitatása, amely a keresztyén egyházak közötti párbeszéd egyik legfontosabb, évtizedek óta formálódó tanulmány.

A tanácskozás jelentőségét mutatja a résztvevők listája. Jelen lesz többek között az Egyházak Világtanácsának anglikán elnöke, Dr. Mary Tanner, az EVT Hit és Egyházszervezet Bizottság moderátora Constantiai Vasilios ciprusi ortodox metropolita.

A résztvevők között van továbbá Geevarghese Mor Kurillos az EVT Missziói és Evangélizációs Bizottságának jakobita szír ortodox moderátora, Dr. Jacques Matthey, az EVT Egység, Misszió, Evangélizáció, Spiritualitás Program svájci református igazgatója, Dr. Viorel Ionita, az Európai Egyházak Konferenciája román ortodox tanulmányi titkára, Dr. Jooseop Keum a koreai presbiteriánus egyház lelkésze, EVT Missziói Osztály vezetője, illetve Dr. John Gibeau, EVT Hit és Egyházszervezet Osztály kanadai anglikán vezetője.

A tanácskozás helyi szervezője Dr. Gonda László, a DRHE adjunktusa, az EVT Missziói és Evangélizációs Bizottsága tagja. A református egyház képviseletében Ódor Balázs, a zsinati külügyi iroda vezetője vesz részt a tanácskozáson.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben