Áll Krisztus király temploma
Dunaújváros - „Ez a templom azt hirdeti egy szocialista gondolkodásúnak képzelt városban, hogy van Isten, hogy él az Egyház, és hogy az Egyház ma is tevékeny, van üzenete az emberek számára és a Dunaújvárosban élők számára is.” – mondta Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök. Forrás: Magar Kurír/ gondola.hu
A templom tervezésére meghirdetett pályázaton 1992-ben fogadták el Oláh M. Zoltán tervét, s a következő évben, november 20-án került sor az alapkő-letételre. Hét év múlva, 2000. november 26-án Takács Nándor akkori megyéspüspök megáldotta az új templomot, 2008. november 22-én Spányi Antal püspök pedig felszentelte.
Az építkezés anyagi fedezetét az egyházmegye támogatása, a Dunaújvárosi Római Katolikus Templom- és Iskolaépítő Alapítvány és a hívek adományai biztosították. Az egyházközség a Bittigheim-Bissingen-i Jópásztor-templomtól ajándékba kapta többek között a padozatot, az oltárt, a tabernákulumot és a kétmanuálos, 22 regiszteres orgonát is. A templom jobboldali tornyában három, a baloldaliban egy harang szól. A templom alapterülete 1010 négyzetméter, és van egy 350 négyzetméteres kórus is. A belső kupolamagasság 23,5 méter, a tornyok 50 méteresek.
Nagy Mihály plébános, aki a kezdetektől fogva irányította a templom építését, a névadással kapcsolatban a Magyar Kurírnak elmondta: „Amikor Nándor püspök atyával arról beszéltünk, hogy kinek a tiszteletére szenteljük fel a templomot, megállapítottuk, hogy bár a szentek sok mindenben elöl jártak, de az igazi példakép számunkra Jézus Krisztus, hát miért ne lehetne Krisztus Királynak szentelni az új templomot. A kommunista Dunaújvárosban ateista szellem uralkodott, annak idején szó sem lehetett arról, hogy itt egyszer templom épüljön. Aztán a Jóisten, helyesebben Krisztus Király megtörte a jeget: isteni bölcsességével és szeretetével mégiscsak felépült ez a templom.”
Spányi Antal megyéspüspök így foglalta össze a templom jelentőségét a Magyar Kurírnak: „Az, hogy ez a templom Dunaújvárosban épült, nagy jel, hiszen itt azt mondták, hogy nincs szükség Istenre, nincs szükség Egyházra, itt az emberek úgy nőttek fel és úgy éltek, hogy nem nagyon hallottak Istenről, Egyházról. Istennek azonban mindenhol van népe, itt Dunaújvárosban is, hiszen megtelt a templom, sok száz ember volt jelen a szertartáson. Ez a templom azt hirdeti egy szocialista gondolkodásúnak képzelt városban, hogy van Isten, hogy él az Egyház, és hogy az Egyház ma is tevékeny, van üzenete az emberek számára és a Dunaújvárosban élők számára is.”