A Szent Korona menekítésére emlékeztek Veszprémben
Veszrpém – Szent Korona-emlékművet avattak november 5-én Veszprémben a honvédség Jókai utcai helyőrségi épülete melletti úgynevezett „szikla” bejáratánál. Az ünnepélyes alkalomra koronaőrök kíséretében a városba érkezett a Szent Korona másolata is. Forrás: Magyar Kurír / Toldi Éva
Az emlékművet a veszprémi önkormányzat és a Keresztény Katonák Egyesülete állíttatta a második világháború végén helytálló koronaőrség tiszteletére, melynek tagjai 1944. november 6-án, a legnehezebb időkben megmentették nemzetünk, a keresztény magyar államiság jelképeit – a Szent Koronát a jogarral, az országalmával és a karddal –, és védelem alá helyezve Veszprémbe szállították. A koronázási ereklyéket korábban a budai Várban elásták, de a szovjet hadsereg előretörése miatt ott sem volt biztonságban, így került sor Veszprémbe való továbbmenekítésére. A városban a Nemzeti Bank értékeit is őrző sziklabarlangba vitték a koronát és a koronázási ereklyéket, majd az előrenyomuló csapatok elől Kőszegre, később Velembe szállították, 1945. március 27-én pedig Ausztriába, végül az Amerikai Egyesült Államok őrizetébe került. Onnan 1978-ban érkezett vissza hazánkba.
Szent István koronája olyan viharos múltra tekint vissza, mint a hányatott sorsú magyarság – hangzott el az ünnepségen. A város fontosnak érezte, hogy méltó emléket állítson a koronaőröknek – mondta el a megjelent katonai, egyházi és civil vendégek előtt Porga Gyula polgármester, majd Hende Csaba honvédelmi miniszterrel és Horváth Zsolt országgyűlési képviselővel ünnepélyesen felavatták az emlékművet, amelyet Márfi Gyula veszprémi érsek és Jákob János ezredes, protestáns tábori püspök-helyettes is megáldott.