„Jövevények voltak, akiket befogadtunk”

Létrehozás: 2010. május 26., 09:46 Legutolsó módosítás: 2010. május 26., 09:47

Ezt a gondolatot, érthették és tapasztalhatták meg mindazok, akik eljöttek május 21-én a Kulturális Sokszínűség Napja alkalmából rendezett „Menekültügy keresztyén szemmel” című szimpóziumra és kulturális napra. Forrás: reformatus.hu / Pótor József, Pusztai Tímea

Talán kevesen tudják, hogy a magyarországi egyházak közül egyedül a református egyháznak van menekültmissziója. Részbe ezt is szerettük volna kiemelni a programmal. Kókai Nagy Viktor megnyitója után Tóth Zoltán, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának munkatársa tartott beszámolót a mai magyarországi menekültügyi helyzetről, melyből megtudhattuk, hogy hazánkban évente átlagosan 160-170 ember kap elismert menekült jogi státuszt. A menekült helyzet áttekintése után Kathy Angi, a Menekültmisszió nemzetközi munkatársa járta körül, hogy egyházunk teológiája mit mond a menekültekről. Nekünk, reformátusoknak is sok felmenőnk járt elől jó példával. Talán azt is kevesen tudják, hogy maga Kálvin is menekült volt, de pont ezért maga is örömmel fogadott be menekülteket. A presbiteriánus egyház lelkipásztora idézte Mózes 3. könyvét, melyben az Úr egyértelmű kérése, hogy a nép fogadja be, sőt szeresse és segítse a jövevényeket (3 Mózes 19, 34.).

A mai Európában nehéz úgy beszélni a menekültekről, hogy ne érintenénk az iszlámot. A téma egyik kutatóját, és egyben református lekészt, Németh Pált kértük fel, hogy az iszlámról és annak a menekültekkel kapcsolatos vonatkozásairól beszéljen a nap folyamán. Végezetül a Református Missziói Központ munkatársai, Kanizsai-Nagy Dóra, Kiss Orsolya és Pataki Krisztina mutatta be a Menekültmisszió munkáját. A misszió munkatársai egy részletesen kidolgozott program keretében három fő területen segítik a meneküteket. A lakhatási, az iskoláztatási és dajka program közös célja, hogy a menekültek a magyar társadalomba integrálva hasznos tagjaivá váljanak közösségünknek.
A programot színesítette, hogy a Szilágyi Dezső téri templom körül felállított sátrakban menekültekkel foglalkozó egyházak és civil szervezetek mutatkoztak be. Bemutatta tevékenységét és szolgálatát a Baptista Szeretetszolgálat, a Magyar Afrika Platform, az Ökumenikus Segélyszervezet, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága és a Református Menekült Misszió. Sajnos ezt a program részt az özönvízszerű eső elmosta, de a gyülekezeti teremben így is élvezhettük a közel-keleti ételkóstolót és az élő urdu dicsőítő énekeket. Köszönjük mindazoknak, akik segítettek, hogy ez az értékes program megvalósuljon, reméljük lesz még folytatás!

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben