„Emberi méltóság” – program a makói kórházban
Makó – Egyedülálló együttműködést alakít ki az Egyházzal a Csongrád Megyei Önkormányzat által fenntartott makói Dr. Diósszilágyi Sámuel Kórház-Rendelőintézet. A betegek testi gyógyítása mellett lelki gyógyulásukat is elősegítendő, Bibliát és vallással kapcsolatos írásokat helyeznek el a kórházban kijelölt helyeken, és szentmiséket tartanak az április 7-én felszentelt kápolnában. A kórház lelkivezetője önkéntes segítőként vesz részt a gyógyításban, a Szeged–Csanádi Egyházmegye támogatásával. Forrás: Magyar Kurír
Mit jelent ma az emberi méltóság? – Erről a kérdésről fejtették ki gondolataikat április 7-én a makói kórházban az „Emberi méltóság” szimpózium résztvevői. Kiss-Rigó László szeged–csanádi megyéspüspök a vallás, Magyar Anna, a Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke pedig a társadalom szemszögéből közelítette meg a témát. Bibó Istvánt, a XX. század egyik legnagyobb magyar gondolkodóját idézte, aki a szociális gondoskodással kapcsolatban a köveztkezőket emelte ki: „az elit legfőbb szerepe az, hogy az élet élésére, az emberi helyzetekben való erkölcsi viselkedésre s az emberi szükségletek gazdagítására mintákat, példákat adjon, azaz kultúrát csináljon.” Magyar Anna szerint a szociális kérdésben az elmúlt fél évszázadot uraló baloldali közgondolkodás szellemi vereséget szenvedett.
Baráth Lajos, a kórház főigazgatója hangsúlyozta, hogy nagyon fontos, hogy a kórházban a gyógyító munka mellett megjelenjen a lelkivezető és az emberi méltóságnak megfelelő miliő. Ezt hivatott elérni az intézményi szinten bevezetendő „Emberi méltóság”-program is, amelynek megvalósítását megállapodásban rögzítette Kiss-Rigó László püspök, Magyar Anna közgyűlési elnök és Baráth Lajos főigazgató.
A program több részből áll: a fekvőbeteg-osztályokon kijelölnek helyiségeiben Bibliát, vallási újságokat és tárgyakat helyeznek el. A kórházban kialakítottak egy kis kápolnát, ahol a betegek a nap bármely szakaszában (a vallási hovatartozástól függetlenül) imádkozhatnak, és találkozhatnak a lelkipásztorral. Az intézményben szentmiséket is tartanak majd, egyelőre havonta egy alkalommal. A program harmadik részeként folytatják és továbbfejlesztik az intézményben már korábban bevezetett gyakorlatot, a fekvőbeteg-osztályokon elhunytak emberi méltóságának megfelelő környezet, feltételek biztosítását. Mivel a kórház a szerkezetátalakítás eredményeként zömében hosszú ápolást igénylő betegeket lát el, igény szerint lehetővé teszik, hogy a betegek utolsó órájukban, egyszemélyes kórteremben, az emberi méltóságnak megfelelően tudjanak felkészülni a lelkivezető és szeretteik segítségével halálukra, és el tudjanak búcsúzni szeretteiktől.
A program megvalósításában résztvevő kórházi dolgozók, segítők számára rendszeres találkozókat terveznek, melynek során tapasztalatot cserélhetnek egymással, és közösen imádkozhatnak, elmélkedhetnek lelki egységük építése érdekében – szerepel a Csongrád Megyei Közgyűlés Sajtószolgálatának közleményében.