A MEÖT székházában ünnepelt a Katolikus Karitász

Létrehozás: 2011. október 14., 11:59 Legutolsó módosítás: 2011. október 14., 12:03

Budapest – A Katolikus Karitász – Caritas Hungarica fennállásának 80. évfordulója alkalmából konferenciát rendeztek a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának épületében. Az alkalmon jelen volt Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek és Soltész Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociális, család-, és ifjúságügyért felelős államtitkára is. Forrás: MTI. Fotó: Kovács Tamás

A természeti katasztrófákkal terhelt 2010-es év ismét bizonyította, milyen nagy szükség van az egyházi és civil segélyszervezetekre – hangsúlyozták a Katolikus Karitász (KK) fennállásának 80. és újjászervezésének 20. évfordulója alkalmából rendezett pénteki budapesti konferencia résztvevői.
Nyolcvan évvel ezelőtt, amikor a Magyar Katolikus Egyház hivatalos segélyszervezete, a Katolikus Karitász megalakult, Magyarország a nagy gazdasági világválság éveit élte – idézte fel a konferencia sajtótájékoztatóján Erdő Péter bíboros, prímás, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke.
Mint hozzáfűzte, a magyarországi katolikus egyház természetesen már 1931 előtt is komoly karitatív tevékenységet folytatott, ezt azonban országos szinten a KK fogta össze először, és tette hatékonyabbá.
Ma is sok szó esik a gazdasági krízisről, az anyagi nehézségek azonban a keresztényeket a szolidaritásra ösztönzik – jegyezte meg Erdő Péter, hozzátéve: „a segítő szeretet számunkra mindig a tanúságtétel lehetősége is".
Spányi Antal székesfehérvári megyés püspök, a segélyszervezet elnöke elmondta, a KK szinte minden plébánián jelen van több tízezer önkéntese révén, akik segítenek eljuttatni a rászorulóknak szánt adományokat, ezen felül azonban sokszor lelki támogatást nyújtanak, és nem ritkán gyakorlati tanácsokkal is ellátják a hozzájuk fordulókat.
Écsy Gábor, a Katolikus Karitász országos igazgatója emlékeztetett: az árvizek és a vörösiszap-katasztrófa miatt 2010 a katasztrófák éve volt. A segélyszervezet máig részt vesz a devecseri újjáépítésben, ahol támogatást nyújtanak az elkészült házak berendezéséhez és a melléképületek felépítéséhez.
 Borsod-Abaúj-Zemplén megye árvíz sújtotta térségeiben a KK több mint 500 házat hozott rendbe, a munkák azonban máig tartanak ezen a területen is – közölte.
Écsy Gábor azonban hangsúlyozta, a karitász nemcsak a katasztrófák idején aktív: folyamatosan működik például szenvedélybeteg-, illetve hajléktalansegítő hálózatuk, a közelmúltban pedig programot indítottak a megváltozott munkaképességűeknek a munka világába történő visszavezetésére is.
Soltész Miklós szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár elmondása szerint az egyházi segélyszervezetek olyan feladatokat látnak el, amelyeken keresztül a valóban legrászorultabbakhoz jutnak el.
Mint az államtitkár felidézte, a KK a jelenlegi kormányzat alatt kapott ismét helyet a Karitatív Tanácsban, melynek működését beszámolója szerint az elmúlt másfél évben sikerült hatékonyabbá tenni.
A Katolikus Karitász 2011-ben már külön soron szerepelt a költségvetésben is, és az államtitkárság tervei szerint a segélyszervezet idei 140 millió forintos állami támogatása jövőre 200 millió forintra nőne – jelentette be Soltész Miklós.
Az államtitkár közölte: 600-700 millió forint EU-támogatásból 40-60 „önkéntes pontot" kívánnak létrehozni, elsősorban az ország elmaradottabb térségeiben. Ezeknek az egységeknek a feladata lesz a jövőben a felajánlások összegyűjtése és szétosztása, ebben a kormányzat a KK segítségére is számít.
Soltész Miklós hozzátette: az Új Széchenyi Terv keretében 2 milliárd forintot szántak a társadalom alapját képező családok támogatására, a beérkezett igénylések nagy száma miatt azonban ezt a keretet a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség javaslatára a kétszeresére emelik.
Mint az államtitkár megjegyezte, az átalakuló közmunkarendszerben külön figyelmet fordítanak arra, hogy aki rászoruló, de tehet magáért és másokért, annak jusson munka. A karitatív szervezetek segítségére az állam ezen a téren is számít – fűzte hozzá Soltész Miklós.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben