„Nyitott ház” Veszprémben - megnyitották a Szaléziánumot

Létrehozás: 2011. november 01., 14:38 Legutolsó módosítás: 2011. november 01., 14:39

Ünnepélyesen átadták és Márfi Gyula érsek felszentelte október 29-én a Veszprémi Érsekség uniós és kormányzati támogatással elkészült Vasáros Zsolt építész által tervezett turisztikai intézményét, a Szalézi Szent Ferenc Kommunikációs Központot, a Szaléziánumot a veszprémi várban. Forrás: Magyar Kurír / Toldi Éva

Az új egyházi intézmény – amely két jeles veszprémi kanonok, Padányi Biró Márton (későbbi püspök) és Giczey István hajdani és most szépen felújított, restaurált lakóépületében kapott helyet – „nyitott  házként” fog működni, s célja, hogy minden Veszprémbe érkező számára élményszerűvé tegye, új életre keltse a veszprémi várat egyházi értékeivel, egész évben színes, tartalmas, színes programokat nyújtson a látogatóknak, s lehetőséget biztosítson az interaktív tanulásra is, hangzott el a megnyitó alkalmával. Az ünnepség hálaadó szentmisével kezdődött a Szent Mihály székesegyházban, amelyet Márfi Gyula érsek mutatott be paptestvéreivel koncelebrálva.

Szentbeszédében a névadóról Szalézi Szent Ferenc püspökről és egyháztanítóról szólva kiemelte kiváló kapcsolatteremtő képességét a reformáció/ellenreformáció idején, amikor ez korántsem volt könnyű. Mikor Genfi püspökké nevezték ki, a kálvinisták nem engedték be a városba, s ezért Annecyben, egy szomszédos városkában élte le életét. Rengeteg embert megtérített és sokakat kibékített az egyházzal. Jelmondata volt: „Egy csepp mézzel több legyet lehet fogni, mint egy hordó ecettel”.  Példáját követve az új veszprémi intézménynek is nyitott missziós központtá kell válnia, mutatott rá.

A szertartás után a megnyitó ünnepségen a kormány részéről Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes méltatta a komoly beruházást: Egy város akár lehet ezer éves, mégis meg tud újulni, ha gondos kezek gondozzák, ha olyan közösség tartja fenn, amely figyel a múltjára, ha odafigyel arra, hogy csak a múltból meríthetünk a jövőre vonatkozóan erőt. Kiemelte az egyház és a város közötti példaértékű kulturális összefogást, amely ezennel turisztikai vonalon is megvalósulhat. Szijjártó Orsolya projektmenedszer és Pálfalvi Judit igazgató az épületben rendezett kiállításokról, interaktív tárlatokról szólt, amelyek tematikája két szálon fut: egyrészt bemutatják, hogy a ház egyes helyiségei milyen célt szolgáltak eredetileg, másrészt új tartalmat is kaptak a helyszínek más-más funkcióval. Mail József gazdasági helynök beszámolt a felújítás/átalakítás menetéről, költségeiről. A 881 milliós beruházáshoz 749 millió forintot nyertek el uniós pályázaton.

A megnyitó után a főpásztor megáldotta az épületet, majd a szépszámú érdeklődő végigjárhatta az épületet a kiállítások kurátora Tóth G. Péter vezetésével.

A házban kapott helyet egy kis emlékszoba, ahol a megboldogult halimbai Szalai Miklós esperes atya által gyűjtött és felhasznált gyógynövényeket, tearecepteket mutatják be, a fogadóteremben 20 perces filmmel betekintést kaphatnak a vendégek Veszprém és az egyházmegye múltjába, és kultúrtörténeti, egyházi értékeibe, s ajánlást kaphatnak arra, hol, mit érdemes felkeresni, megtekinteni a megyében. Az emeleten rendezték be Padányi Biró Márton egykori dolgozószobáját, könyvtárát, itt mutatják be az érseki levéltár kincseit, ünnepi miseruhákat, liturgikus tárgyakat és gyönyörködhetnek az érkezők a színes szekkókkal díszített Giczey-féle szobák hangulatában, nyomon követhetik az egyházi év ünnepeit, megismerkedhetnek az ostyakészítéssel és gyertyaöntéssel, s ki is próbálhatják azt. Gyermekfoglalkoztató is csatlakozik az intézményhez, továbbá kávézó, kegytárgy- és könyvesbolt, régészeti tárlat, valamint egy hegedűkészítő  mester műhelye és még számos más távlakokat nyújtó újdonság, érdekesség.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben