Vallásos emberek: védettebbek-e a népbetegségek ellen?
Az utóbbi két évtizedben néhány tanulmány azt jelezte, hogy a vallásos emberek egészségesebbek a többieknél, ezzel szemben egy friss vizsgálat eredményei azt mutatják, hogy hívőket is ugyanakkora számban sújtja a szívroham vagy a szélütés, mint másokat. Forrás: MTI
A Circulation című szakfolyóiratban megjelent tanulmányukban a chicagói Northwestern Egyetem kutatói 5500 ember adatait tekintették át és elemezték újra. (Az adatokat eredetileg egy másik vizsgálathoz gyűjtötték.) Négy év alatt – a tanulmányban szereplők körében – 152 szív- és érrendszeri esemény történt, köztük 9 haláleset, 42 szívroham és 24 szélütés.
A vizsgált csoportba eleve nem kerültek be szív- és érrendszeri problémával küzdő emberek, ami magyarázhatja az esetek alacsony arányát. Az adatok elemzése során kiderült, hogy az olyan kockázati tényezők, mint a magas koleszterinszint, a cukorbaj vagy a magasvérnyomás-betegség megjelenésének aránya nem függött a vallásosság fokától. Két kivételt azonban mégis találtak a kutatók: azok, akik templomba jártak vagy rendszeresen imádkoztak, meditáltak, nagyobb valószínűséggel voltak elhízottak, és kisebb valószínűséggel dohányoztak.
Donald Lloyd-Jones kutatásvezető szerint az utóbbira az lehet a magyarázat, hogy sok vallás ellenzi a dohányzást. Az elhízással való összefüggés azonban kevésbé egyértelmű, a kutatók nem tudták megállapítani, hogy a vallásos emberek szokásos napi tevékenysége okozta-e a súlygyarapodást, vagy az elhízott emberek megbélyegzésük miatt fordultak az átlagosnál nagyobb arányban a valláshoz.
Egyes szakemberek a tanulmány gyengéjének tekintik az előfordult szív- és érrendszeri események kis számát, amelyre egyértelmű eredmények nehezen alapozhatók. Lloyd-Jones egyetért a kifogásokkal, és ő is fontosnak tartja további vizsgálatok elvégzését.
vallás,védettség
Lásd: Kopp Mária és társai: A magyar népesség életminősége az ezredfordulón (Semmelweiss Kiadó, Budapest,2006