Újabb egyházüldözési kampány Kínában
Róma – A kínai püspökök tegnap kezdték meg második találkozójukat a Vatikánban, miközben a kommunista hatalom újabb üldözési hullámot indított a földalatti egyház ellen. Forrás: Magyar Kurír
A hatalom újult erővel folytatja a Rómához hű katolikus közösségek elleni hadjáratát. Az AsiaNews értesülései szerint Peking közelében néhány napja letartóztattak egy papot, amiért misézett. A hívek aggódnak az 55 éves szívbeteg Paul Ma sorsáért, aki fogvatartása alatt várhatóan nem kapja majd meg a szükséges kezelést. Több tucat Rómához hű pap szenved börtönben és munkatáborokban, és ugyanennyi püspököt tartanak házi őrizetben.
A rajtaütések és a letartóztatások azért váltak gyakoribbá, mert közeleg Joseph Fan Xueyan baodingi püspök halálának évfordulója, akit 1992-ben az államrendőrség gyilkolt meg. A hívek azóta is rendszeresen felkeresik a sírját, és imával emlékeznek a vértanú püspökre. Fan püspököt, aki korábban évtizedeket töltött koncentrációs táborban, 1992 elején letartóztatták, majd ugyanazon év április 13-án halottnak nyilvánították. Megkínzott testét éjjel egy nejlonzsákban hozzátartozói bejárati ajtaja elé helyezték.
A földalatti egyház másik két püspöke is évekkel ezelőtt eltűnt, sorsukról semmit nem tudnak. A 75 éves James Su Zhimint, A Baodingi Egyházmegye püspökét 1996-ban letartóztatták és ismeretlen helyre vitték. 2003 novemberében bukkant fel először egy rendőri kórházban, ahol szív- és szemproblémákkal kezelték; néhány nap múlva ismét eltűnt. A másik a 86 esztendős Cosma Shi Enxiang, a Yixiani Egyházmegye püspöke, aki 1982-ben történt szentelése előtt 30 évet töltött börtönben. 1990-ben ismét letartóztatták és újabb 3 évig fogva tartották. Legutóbbi, 2001-ben történt letartóztatása óta semmit nem tudnak róla.
A hivatalos egyház is szoros ellenőrzés alatt áll. Az elmúlt hónapokban a kormány által elismert püspököknek többhetes politikai továbbképzéseken kellett elmélyítenük a Kommunista Párt valláspolitikájával kapcsolatos ismereteiket. Egyes főpásztorokat, például a pekingi püspököt arra kényszerítették, hogy nyilatkozatban dicsérjék a Kínai Hazafias Katolikus Szövetséget és bírálják a Kína belügyeibe történő „vatikáni beavatkozást".
Az egyházüldözés azért is erősödött az utóbbi időben, mert 2007 óta, amikor XVI. Benedek pápa kiadta a kínai katolikusokhoz szóló levelét, komoly kiengesztelődés ment végbe a hivatalos és a földalatti egyház között. A legtöbb hivatalos püspök titokban egységben van a Szentszékkel, és együttműködik a földalatti egyházzal. Ugyanakkor jelentőségét tekintve háttérbe szorult a Kínai Hazafias Katolikus Szövetség, a kommunista párt egyházügyi szerve. Az állami hatóságokat rendkívül bosszantja az „idegen hatalom" – vagyis a pápa – által kieszközölt kiengesztelődés. A zaklatások az újonnan helyreállt egység megbontásra irányulnak.
A Kínai Hazafias Katolikus Szövetség országos gyűléseket szervezett, hogy be tudjon tölteni két, évek óta üresen álló elnöki posztot. A Hazafias Szövetségnek 2007 óta, a Kínai Püspöki Tanácsnak 2005 óta nincs vezetője (ez utóbbi testület olyan, mint bármely ország katolikus püspöki kara, de a kinevezések a Vatikán jóváhagyása nélkül történtek.) A katolikus küldöttek országos kongresszusa, amelynek az elnököket jelölnie kellene, hónapok óta nem jön össze, mivel több hivatalos püspök nem kíván részt venni. Zen bíboros decemberben a kínai főpásztoroknak írt levelében arra kérte a püspököket, hogy bojkottálják a gyűlést, és becsüljék nagyra a pápával való egységet, aki 2007-es levelében azt írta, hogy a Kínai Hazafias Katolikus Szövetség céljai és módszerei „összeegyeztethetetlenek" a katolikus tanítással.
A március 30-án kezdődött és április 2-áig tartó vatikáni tanácskozáson mintegy harmincan vesznek részt: a Népek Evangelizációjának Kongregációja és a Vatikáni Államtitkárság vezetői és tagjai, Joseph Zen hongkongi bíboros és koadjutora, John Tong Hon püspök, valamint José Lai Hung-seng makaói püspök, John Hung Shan-chuan tajpeji érsek és Bosco Lin Chi-nan tajnani (Tajvan) püspök. Az ülésen, amely a XVI. Benedek által 2007-ben kezdeményezett találkozók közül immár a második, aktuális és fontos vallási kérdések kerülnek napirendre.