Több mint diplomácia: krisztusi közösség
Bossey – Genf mellett, a Bossey-i ökumenikus intézetben tanácskoznak a keresztyén egyházak ökumenikus és külügyi képviselői. Forrás: reformatus.hu / Ódor Balázs
Az Egyházak Világtanácsa (EVT) által kétévente megrendezett tanácskozás az EVT tagegyházainak ökumenikus elhívatottságát hivatott elmélyíteni és képviselőiket az világszervezet aktuális törekvéseivel és programjaival személyesen megismertetni. A tanácskozáson szerte a világból hatvan protestáns és ortodox képviselő érkezett, köztük egyházunk külügyi irodavezetője.
Az ökumenikus vezetők hálózatának idei ülését dr. Olav Fykse Tveit, az EVT 2009-ben megválasztott főtitkára, a norvég egyház korábbi ökumenikus felelőse is felkereste. Előadásában nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy az EVT célja nem lehet más, mint hogy a tagegyházak törekvéseinek szolgálja és segítse, hogy gyülekezetek és közösségek, akik Krisztus vallják is követik, szűkkeblűségüket, az ellenséges érzelmeket éppen a Szentháromság Isten Lelkének erejével hagyják maguk mögött.
A keresztyén egyházak és közösségek felelőssége, s majdan erről kell számot adniuk, hogy Krisztus evangéliumát hitelesen hirdessék és éljék meg a világban, ne csak üres szavakkal, hanem közösségük, azaz egységük felmutatásával. A hitelesség ma, amikor az emberek életében Krisztusnak nincs helye, minden korábbinál fontosabb. Az EVT éppen ezért a korábbinál is inkább számít tagegyházaira, a helyi közösségek összefogására és az ökumenikus felelősök hálózatának aktivitására.
„Azt kérded, beköszöntött-e az ökumené tele?” – vetette fel a főtitkár. – „Norvégként csak annyit mondhatok: mi baj a téllel? A télnek is fontos szerepe és ereje van: a titkos növekedés, a megtermékenyítő kétségek és az új váradalmak születésének ideje.” Tveit ezek után ismertette az EVT stratégiáját a modern kommunikációs eszközök és a rendelkezésre álló források hatékony hasznosítására nézve.