Tilos segíteni a keresztényeket?
Január 4-én meggyilkolták Salman Taseer pandzsábi kormányzót, aki szót emelt Asia Bibi érdekében, az istenkáromlásról szóló törvény ellen. Salman Taseer 66 éves volt. A pakisztáni kormányzót saját testőre ölte meg, miután elhagyták az iszlamabadi rezidenciáját. A 26 esztendős Mumtaz Quadinak éppen az lett volna a feladata, hogy védje Taseer életét. Letartóztatása után így nyiltakozott: „Azért öltem meg a kormányzót, mert bírálta az istenkáromlást szabályozó törvényt, „fekete törvénynek” (kala kanoon), vagyis negatív törvénynek nevezte.” Forrás: Magyar Kurír
Salman Taseer meglátogatta Asia Bibit a börtönben, nyilatkozott a törvény ellen, és ezzel magára vonta az ország radikális csoportjainak haragját. Az országban elmérgesedett a közhangulat, néhány nappal ezelőtt az iszlám fundamentalisták az utcákon tüntettek az istenkáromlást szabályozó törvény reformja ellen. Kijelentették, hogy a törvény bármiféle módosítását „csak a holttestükön keresztül” vihetik véghez.
Taseer a pakisztáni néppárt tagja és Zaardari elnök szoros munkatársa volt. Megnyilkolása miatt fennáll a veszély, hogy Pakisztán visszazuhan abba az örvénybe, amely többször magával ragadta már az ország társadalmi életét. Benazir Bhutto volt miniszterelnök 2007-es meggyilkolása után ismét az egyik legmagasabb szintű politikai személyiséget ölték meg. Ez a gyilkosság pedig éppen abban az országban történt, amelynek válsága a kormány bukásához vezethet, és a nemzetet folytonosan egy iszlám felkelés rémképe fenyegeti – írja az Avvenire olasz napilap.
Pandzsáb nem akármilyen térsége Pakisztánnak. A leggazdagabb és legnépesebb, és mindenekelőtt az ország biztonsági apparátusának és hadseregének legnagyobb hányada innen származik. Elemzők szerint a fundamentalisták biztonsági rendszerbe való beékelődése egyenértékű, és ugyanolyan súlyos veszélyt jelent, mint a nukleáris fegyverek elterjedése és a táliboknak az intézmények ellen vívott szüntelen háborúja.
Az erőszakos cselekmények száma az országban még mindig nagyon magas. A The News napilap közlése szerint tavaly 52 öngyilkos merénylet történt, melyeknek 1224 halálos áldozata volt. Megdöbbentő a következő adatsorozat: a terrorcselekmények áldozatainak száma 2007-ben 837, 2008-ban 965, 2009-ben 1217, 2010-ben pedig 1224 volt. De nem csak erről van szó: a politikai válság tovább bonyolítja a helyzetet és fokozza az ország instabilitását.