Szent István a Rimini Meetingen: „hólabdából lavina”
Szent István királyról is rendeznek kiállítást az idei Rimini Meetingen, amely a sorban a 31., és augusztus 22-től 28-ig tartják. Az idei találkozó mottója: A szívünk késztet a nagy dolgok utáni vágyakozásra. A meghívottak közt van Erdő Péter bíboros is; valamint José Barroso, az Európai Bizottság portugál elnöke, Jerzy Buzek, az Európai Parlament lengyel elnöke és Traian Basescu román államfő. A találkozó vendégországa Magyarország. Forrás: Magyar Kurír
A Rimini Meeting budapesti sajtótájékoztatóján, az Olasz Intézetben Sandro Ricci, a MEETING a népek közötti barátságért Alapítvány elnöke rámutatott, hogy a találkozó előkészítésében ezer, a lebonyolításban pedig háromezer önkéntes vesz részt, akik még a szállásukat és étkezésüket is maguk fizetik.
Hozzátette: a rendezvény azért egyedülálló, mert a valóság iránti érdeklődés és a kíváncsiság tartja fenn. Mindenkivel lehet itt találkozni, az ortodoxoktól a zsidókon keresztül az ateistákig, mégis alapvetően katolikus rendezvény, amelynek résztvevői valódi érdeklődést mutatnak a másik ember iránt, akinek közben nem akarják megváltoztatni az identitását.
Domokos György, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem bölcsészkara olasz tanszékének vezetője elmondta: a Szent Istvánról szóló kiállítást (Szent István – Államalapító és a népek apostola) eredetileg csak plébániákra találták ki, de végül az ötlet utat talált magának a Rimini Meetingre is, és idén ez lesz Magyarország legjelentősebb kulturális megjelenése. Ahogy fogalmazott: így lett „a kis hólabdából lavina”.
Lapunk egyik rendszeres szerzője, a római magyar nagykövetség másodtitkára, Érszegi Márk Aurél arra hívta fel a figyelmet, hogy az idei Rimini Meeting témái közt olyan, Olaszország, Európa és az egyház számára fontos kérdések is szerepelnek, mint a vallásszabadság és a „régiók Európája”. Megjegyezte, hogy a tavalyi találkozóra összesen 900 ezer ember látogatott ki. A Szent Istvánról szóló kiállítással kapcsolatban megjegyezte: amikor külföldiek megkérdezik, miért olyan fontos a magyaroknak a koronájuk, hogy még a köztársaság címerén is az van, azt szokta válaszolni: a Szent Korona a közjó szimbóluma. Végül rámutatott, hogy a magyar-olasz kapcsolatok jók, nincsenek konfliktusok, viszont épp ezért kevés a találkozás, az olaszok és a magyarok távoli barátok. A kiállítás nyomán talán többen jönnek majd Magyarországra – vélekedett Érszegi Márk Aurél.
Az első Rimini Meetinget 1980-ban rendezték, a béke és az emberi jogok témájában. A találkozó vendégei közt minden évben számos politikus, tudós és művész szerepel. Az évek során tiszteletét tette a rendezvényen II. János Pál pápa, Joseph Ratzinger bíboros, jelenlegi Szentatyánk, számos más egyházi vezető, Teréz anya, a dalai láma, Lech Walesa, Tony Blair, Ennio Morricone, José Carreras, vagy éppen Roger Scruton, aki a konzervativizmus talán legismertebb élő teoretikusa.
Idén Erdő Péter bíboros Filaret minszki metropolitával fog beszélgetni a katolikus-ortodox párbeszédről és arról, hogy hihet-e a mai művelt európai ember Jézus Krisztus istenségében. José Manuel Barroso és Jerzy Buzek, valamint Traian Basescu a régiók Európájáról cserél majd eszmét. Ezenkívül több előadást is tart majd John Waters, a The Irish Times szerkesztője, jelen lesz William McGurn, a Wall Street Journal újságírója, Miguel Diaz, az Egyesült Államok szentszéki nagykövete, Joshua Du-Bois, a Fehér Ház vallásügyi hivatalának vezetője, Franco Frattini olasz külügyminiszter, Jean-Louis Tauran bíboros, a Vallások Közti Párbeszéd Pápai Tanácsának elnöke és többek közt Diarmiud Martin dublini érsek, ír prímás is.
Lesz szó az abortuszról, a tőkéről, John Henry Newman bíborosról, a lengyel Szolidaritás szakszervezetről, a bevándorlásról, a vallásszabadságról és a politikai felelősségről és még sok minden másról is. A Rimini Meetinget a Comunione e Liberazione lelkiségi mozgalom rendezi.
A találkozó honlapja: www.meetingrimini.org