Számítógépes programmal fejtették meg az ősi nyelvet

— Felvéve: , , ,
Létrehozás: 2010. július 27., 09:11 Legutolsó módosítás: 2010. július 27., 09:14

Egy új számítógépes program néhány óra alatt megfejtette egy bibliai időkből származó, ugariti nyelvű ékírásos tábla szövegét. Az új technika más kihalt nyelvek megértését is lehetővé teheti – jelentették be tudósok a múlt héten. Forrás: Magyar Kurír

Az agyagtáblákon fennmaradt ugariti ékírást utoljára Kr.e. 1200 körül használták Nyugat-Szíria területén. A táblákat az 1920-as évek végén fedezték fel az Ugarit kikötővárosát feltáró régészek, de a nyelvészeknek csak 1932-ben sikerült megfejteniük az írást. A szövegek hozzájárultak az izraeli kultúra és a bibliai szövegek jobb megértéséhez.

A Massachusetts Institute of Technology szakértői által fejlesztett új szoftvert július közepén mutatták be egy Uppsalában rendezett számítógépes nyelvészeti kongresszuson. A program – amely akár egy nagyobb teljesítményű laptopon is működik – az írásjelek és szavak gyakoriságát hasonlította össze egy ismert nyelv, jelen esetben a közeli rokon héber jel- és szógyakoriságával, és néhány óra alatt szinte valamennyi ugariti írásjelet azonosította héber megfelelőjével, így fordította le az agyagtáblákon fennmaradt ugariti ékírásos szöveget. 

A következő lépés az eddig megfejtetlen, ősi írások megfejtése lehet, például a Kr.e. 700 körül Közép- és Észak-Itália-szerte használt etruszké, amelynek nincs rokon nyelve, így a kevés fennmaradt írásos emlék mindmáig talány a tudósok számára. A számítógépes nyelvészek reményei szerint a program, amely egyszerre több nyelvvel veti össze az ismeretlen szöveget, és a szövegösszefüggést is képes figyelembe venni, ebben az esetben is váratlan hasonlóságokat, kapcsolatokat fedhet fel ismert nyelvekkel – írja a nationalgeographic.com.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben