Stephen Hawking ellen szólt a prímás és a rabbi is

Létrehozás: 2010. szeptember 06., 08:12 Legutolsó módosítás: 2010. szeptember 06., 08:13

London – Brit vallási vezetők élesen bírálták és elutasították a világhírű fizikus, Stephen hawking állítását, amely szerint a tudomány kizárja Isten szerepét a teremtésben. Forrás: bbc.co.uk, the-times.co.uk, telegraph.co.uk, CNN.com, evangelikus.hu

Stephen Hawking elméleti fizikus héten napvilágot látó, Grand Design címet viselő új könyvében azt állítja, a modern fizika felfedezései nem hagynak teret egy Teremtő számára, és olyan törvények, mint a súlytalanságé, elég magyarázatot adnak arra, hogyan jöhetett és jött is létre a semmiből a világegyetem.

Rowan Williams canterburyi érsek, az anglikán egyház prímása a The Times napilapnak kifejtette: „az Istenben való hit nem arról szól, hogy be kell tömni egy rést a világegyetemen belül létező dolgok egymás közötti kapcsolatának megmagyarázása során. A hit szerint van egy intelligens, élő közeg, egy erő, amelynek tevékenységétől végeredményben mindennek a létezése függ. A fizika soha nem lesz képes eldönteni a kérdést, miért van inkább valami, mint semmi".

Az anglikán prímáshoz hasonlóan a nagy tekintélynek örvendő országos főrabbi, Lord (Jonathan) Sacks is nyilatkozott, aki szerint a „tudomány lényege a magyarázat, a vallásé az interpretáció. A Bibliát egyszerűen nem érdekli, hogyan jött létre a világegyetem". Az izraelita vezető „korunkra nehezedő átoknak" tartja a vallás és a tudomány közötti fokozódó, kölcsönös ellenségeskedést, ami végeredményben mindkét fél számára egyformán káros.

A XVI. Benedek pápa két hét múlva esedékes nagy-britanniai látogatására készülő Vincent Nichols, római katolikus westminsteri érsek később fogja részletesebben is kifejteni nézeteit, egyelőre „teljes mellszélességgel kiállt a főrabbinak a vallás és a tudomány közötti kapcsolatról oly érzékletesen megfogalmazott álláspontja mellett".

Nem győzte meg Hawking az isteni beavatkozás szükségtelenségéről Ibrahim Mográt, a Brit Muszlimok Tanácsának elnökét sem. A befolyásos imám úgy érzi, „ha megvizsgáljuk a világegyetemet, minden arra utal, hogy valakinek létre kellett ezt hoznia. És ez az illető nem lehet más, mint a mindenható Teremtő".

A természettudomány vezetői részéről is támadás érte Hawkingt. Chris Isham professzor, a vezető londoni természettudományi egyetemi intézmény, az Imperial College elméleti fizikusa, egyben elismert filozófus úgy véli, hogy Hawking sak a népszerűséget hajszolja és valószínűleg életében még nem olvasott el egyetlen filozófiai könyvet sem. Érvelése ugyanis azon a téves feltételezésen alapul, hogy a vallás megköveteli Istennek a világegyetem megteremtésében játszott okozati szerepének elismerését.

A 68 éves, súlyos mozgásszervi betegségben szenvedő Hawking nem maradt teljesen magára a vita során. Az ateista etológuson, Richard Dawkins oxfordi professzoron kívül A. C. Grayling is támogatólag szólalt fel mellette és az Istenbe vetett hitet csupán téveszmeként emlegette.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben