Sok keresztény segédkezett a kommunista uralom végének elérkezésében
Berlin - A ZDF újságírója, Joachim Jauer arra hívta fel a figyelmet Urbi et Gorbi - keresztények a változás előkészítésében című könyvében, hogy a kommunista rezsim megdöntésében annaidején sok bátor keresztény is részt vett. Forrás: idea.de
Jauer több éven át az NDK valamint Kelet-Európa tudósítója volt a ZDF-nél és olyan példaértékű embereket sorol fel könyvében, akik teljesítették a jézusi parancsolatokat a másik ember szeretetének, a betegek, elesettek istápolásának, a menekültek elrejtésének ügyében.
Ezeknek az embereknek másféle értékrendjük van, mert nem bújkáltak, nem igazodtak a rendszerhez, hanem kiálltak merészen és ellenálltak, szembehelyezkedtek a hatalommal.
Václav Malý, a prágai „Charta 77“ mozgalom szóvivője, a rezsim ítéletének megfelelően vécéket pucolt és fűtő volt, ám ennek ellenére a katolikus pap lelkigondozott és ma Prága püspöke.
Heinz Bräuer Eisenhüttenstadtban volt evangélikus lelkész. A várost 1951-ig Sztálingrádnak hívták. Az ötvenes években a munkások között keresztény missziót folytatott, istentiszteleteket szervezett lakókocsikban, és gyülekezetet gyűjtött eg yolyan városban, ahol nem akarták, hogy egyetlen templomtorony is álljon. Bräuer "békegyülekezete" az NDK-ban provokációnak számított.
von Boeselager Csilla, a karizmatikus máltai asszony Kozma Imre lelkésszel Budapesten létrehozta a keleti blokk első menekülttáborát, ahová az NDK-s polgárok mehettek.
Jauer emlékeztet II. János Pál pápa tevékenységére is, aki nyolc hónappal megválasztása után, 1979-ben visszautazott lengyel szülőhazájába.
- Én, a lengyel föld szülötte, jelenleg II. János Pál pápa ennek az évszázadnak a mélységéből kiáltok: Küld el Urunk Szent Lelkedet! Újítsd meg Földünket! Ezt a földet, ezt az országot!
A lengyel Kommunista Párt ezért aztán arra szólította fel a pápát, hogy ne avatkozzon bele a politikai dolgokba.
- Engedjék meg - válaszolta a pápa. - hogy a jövőben is a lengyel nép jólétét a magaménak érezzem és részt vegyek benne, úgy, mintha még ebben az országban és ezen a földön élnék és mintha még ennek az országnak a polgára lennék!
Jauer szerint döntő volt Mihail Gorbacsov személye is. Míg a pápa az igazság általi változást akart, addig ő igazságot és változást: „Glasznosztt és Peresztrojka".