Protestánsok és katolikusok együtt kritizálják az Európai Unió „Stratégia 2020” című tervezetét
Brüsszel – Hogyan fog kinézni a piacgazdaság 2020-ban? A papíron tisztán és egyszerűen látszik: az Európai Unió növekedést akar produkálni, miközben védi a környezetet, természetet és nem akarják, hogy a szociálisan gyengék ebben a rohanásban elessenek. A gazdaságnak a tudományosságon, az innováción és a szolíd értékeken kell nyugodnia. Ez a 2020-as stratégia alapíve, amelyet az állam- és kormányfők március végén szeretnének nyilvánosságra hozni. Forrás: epd.de cikkei alapján Horváth-Bolla Zsuzsanna
A stratégia részletein hozzáértők sokasága dolgozik már hónapok óta Brüsszelben. Az egyházak azonban, akik a szociális rendszerek hordozói is egyben, az eddigi íráshoz annyit fűztek hozzá, hogy túl sokat foglalkoznak a piaccal és keveset a szociális háttérrel. A javaslatok tehát javításra szorulnak, hangsúlyozták az egyházi képviselők erről kiadott nyilatkozatunkban.
Az EKD brüsszeli irodájának képviselői, a katolikusok, a diakónia és a caritas munkatársai szerint a munkaadóknak sokkal flexibilisebbeknek kellene lenniük, hogy a munkavállalók és a munkanélküliek több támogatást kaphassanak.
A gyakorlat sajnos azt mutatja, hogy az emberek sokasága nem jut megfelelő támogatáshoz, a munkanélküli segély, a munkaközvetítés és a továbbképzés nem jut el hozzájuk. Csökken folyamatosan a munkahelyek biztonsága, egyre nő a minimálbéreken foglalkoztatottak, illetve az alacsony fizetésűek száma, rosszak a foglalkoztatottsági viszonyok.
„A legjobb megoldás lenne egy olyan munkaszerződés, amelyet határozatlan időre kötnek, de lenne benne megfelelő felmondási védelem is. A skandináv modell alkalmazása Európában problematikus” – mondta az EDK-iroda brüsszeli vezetője, Katrin Hatzinger.
Szkeptikus a javaslatokkal szemben az Európai Egyházak Konferenciája is (Konferenz Europäischer Kirchen – KEK), amely összesen 125 egyházat tömörít.
„Az aktuális válság nem csak gazdasági- és pénzügyi. Ez az értékek válsága is” – hangsúlyozzák és idézik, José Manuel Barroso elnök mondatait.
Több követelést is összeírtak: az iskolásoknak nem csak számolni és olvasni kell megtanulniuk, hanem felelősséget, szolidaritást és toleranciát, valamint respektálást is kellene elsajátítaniuk tanulmányaik során. Ez a gazdaság etikai alapjaira és a hátrányos helyzetű csoportok számára több munkahely teremtésére is vonatkozik. A szegénységet jobban kellene leküzdeni, Európán belül és kívül is. Az EU-nak demokratikusabbnak és transzparensebbnek kellene lennie.
A kritikák ellenére azonban az egyházak nem határolódnak el a 2020-as stratégiától, csak javítások eszközlését kérik. Gyakran azt is javasolják, hogy a szabadakaratlagosságot bizonyos szankciók lehetőségének kilátásba helyezésével tartsák kordában. „Különben a stratégia egésze csak líra marad, és a célok a jövőben nem fogják elérni a felelősségvállalás magasabb fokát” – int óva Katrin Hatzinger.