Ökumenikus párbeszéd: Kasper kardinális szerint nem lanyhult az ökumenéhez való viszonyulás XVI. Benedek alatt

Létrehozás: 2010. február 09., 16:13 Legutolsó módosítás: 2010. február 09., 16:13

Róma – A Pápai Egység Tanácsának elnöke, Walter Kasper bíboros úgy véli, hogy XVI. Benedek pápa nem fékezi a katolikus egyház ökumenikus párbeszédben való részvételét. A kardinális az ökumenéről folytat protestáns és katolikus egyházi vezetőkkel tárgyalásokat a Vatikánban. Forrás: epd.de, jesus.de

Bár a partnerek sorkszor meg vannak győződve arról, hogy a Vatikán számára az ökumené marginális kérdés, mégis a bíboros utalt arra, hogy a pápa hálával és értékek kiemelésével emlékezett meg az elmúlt negyven évről.

Mint ismeretes azonban, nemrégiben Margot Käßmann, az EKD Tanácsának elnöke csalódottan nyilatkozott arról, hogy a pápa mennyire nem támogatja az ökumenikus törekvéseket, de ezt Kasper cáfolta. A Vatikán ökumenéért felelős minisztere a dialógus új fázisát jelentette be és véleménye szerint a jövőben ugyan nem lesz a párbeszéd annyira lelkes, mint a korábbi években, ám sokkal érettebbé vált, de ez nem jelenti azt, hogy kevésbé bátor és reményteli lenne.

A II. Vatikáni Zsinat óta az ökumené területén többet értek el, mint azt 40 évvel ezelőtt, a kezdetekkor elképzelték. A feladat most abban áll, hogy az eddigi eredményeket az egyházak meg is valósítsák. 

A 76 éves kardinális egy ökumenikus katekizmus kidolgozását javasolta, amelyet a dialóguspartnerekkel folytatott munka során dolgoznának ki, ám azt végül a felelős vatikáni hivatal engedélyezné.

A lutheránus egyházzal folytatott párbeszéd legnagyobb kihívásának Kasper azt tartja, hogy a keresztény üzenetet az egyházak hogyan tudják a kortársak számára megfogalmazni és hogyan tudják azt interpretálni. A fundamentalizmus és relativizmus csapdája fenyeget ugyanis minden egyházat.

A felekezetek közötti különbséget azonban Kasper az emberhez való viszonyulás különbözőségében látja, különösen olyan kérdésekben, mint az emberi jogok, a homoszexualitás, a béke és bioetika, és a környezetvédelem.

A keresztényeknek egy mély antropológiai válságban közösen kell megtalálniuk a válaszokat. A különbözőségek azonban az egyházak különböző értelmezésében, srukturájában vannak, és a kérdés az, hogy ezeket a struktúrákat lehet e egymás mellett, egymással párhuzamosan értelmezni.

Ebben az összefüggésben azonban Kasper védelmébe vette a 2000-ben megjelent „Dominus Iesus” című vatikáni iratot, amelyben a protestáns egyházakat nem nevezik egyházaknak, hanem csak egyházi közösségeknek.

A szerdáig tartó megbeszélések végére a várakozások szerint kiadnak majd egy közös nyilatkozatot, amelyben a lutheránus, anglikán, református és metodista résztvevők is kinyilvánítják véleményüket.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

Dominus lesus":)

Elküldte Angyal Gabriella idő 2010. február 09., 18:42
Azt gondoljátok, hogy Krisztus Egyháza egy vallási vezető meggyőződésén áll??? Ne gondoljátok! Krisztus egyháza nagyon erős alapokon áll! Ezt lehet gúnyolódva "fundamentalizmusnak" nevezni! Abban viszont biztosak lehettek, hogy ez az alap, ez a kő nem inog meg soha! Jöhet az árvíz, beleütközhet ebbe a házba, nem omlik össze! Még a pokol kapui sem vehetnek erőt rajta! A vallás csak egy ház, Krisztus viszont az Egyház! Ő a fej, mi pedig a tagjai! Ő a feje az Egyháznak, ember nem állhat felette!