Ökumenikus mártírként méltatták Bonhoeffert – A regensburgi katolikus püspök könyvet írt a teológusról

Létrehozás: 2010. május 07., 15:04 Legutolsó módosítás: 2010. május 07., 15:05

Regensburg – Nem mindennapos, hogy egy katolikus püspök egy evangélikus lelkészről írjon. De Gerhard Ludwig Müller német katolikus püspök már régóta tanulmányozza Dietrich Bonhoeffer munkásságát. A regensburgi püspök 1977-ben Karl Lehmann-nál Bonhoeffer sákramentumok teológiájából doktorált. Most pedig egy új könyvet adott ki a teológusról, lelkészről és ellenállási harcosról, amelyet ezen a héten maga mutatott be a Flossenbürgnél lévő koncentrációs tábori emlékhelyen. Forrás: evangelisch.de, evangelikus.hu

A kötetben Bonhoeffer életének háttérinformációi is megtalálhatóak, egészen a Flossenbürgben elszenvedett mártíromságig, 1945. április 9-ig. Müller megmutatja a konvergenciákat és differeniákat is, Bonhoeffer teológiája és a katolikus teológia között és végkövetkeztetésként azt mondja, hogy az evangélikus teológus egy ökumenikus mártír alakja volt, aki a náci ideológiával szemben, az antikrisztusi működés ellen lépett fel.

Két kérdés vonul végig a könyvön: milyen befolyása volt a katolikus teológiának Bonhoeffer gondolkodására és kegyességére, valamint az, hogy a kereszténység hogyan állhat meg a modern világban? Sok meglepő dolog Bonhoeffernél érthetővé válik, hiszen Müller Barcelona, Róma, New York és London helyszíneit végigjárva dolgozta fel a teológus életútját. A Hitvalló Egyház tagjaként 1936-ban a néci rezsim már betiltotta számára a tanítást, 1943-ban letartóztatták és bebörtönözték, majd 1945-ben ki is végezték őt.

Teológiájából kifolyólag Bonhoeffer ideológiakritikus lesz: „Miközben a kereszténység eredetéből elvonatkoztatva gondolkodik és cselekszik, felfedezi a teológia és ideológiai világnézet közötti áthidalhatatlan ellentmondást” – írja Müller. A regensburgi püspök precízen elemzi, Bonhoeffer teológiai érveivel hogyan veti el a náci ideológiát.

Egy Isten nélkülivé vált világ és a vallástalan kereszténységből bontja ki Bonhoeffer az emberek önmagukra való fixációját és ezt a kereszténység és a hit számára kihívásnak véli.

Müller hangsúlyozza könyvében, hogy a követés Bonhoeffer számára a szenvedésben való követést jelenti és világossá teszi: „A hit és a civil kurázsi nem pusztán szavak számára, hanem koordináták és egzisztenica.”

A kötetietet olvasmányos és jól áttekinthető bevezetést nyújt Dietrich Bonhoeffer életébe és teológiájába. Gerhard Ludwig Müller ökumenikus mártírként méltatja Bonhoeffert és laikusok valamint ismerői számára is izgalmas olvasmányt kínál.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben