Nyilvánosság és szolidaritás: A globális társadalom centrális, dinamikus erői lesznek

Létrehozás: 2009. április 01., 11:39 Legutolsó módosítás: 2009. április 01., 11:40

Augsburg – „A tartós fejlődés afrikai teológiája előmozdítja a keresztény tradícióval folytatott párbeszédet, hiszen az emberek fontos életkérdéseikre keresnek válaszokat” – hangsúlyozta dr. Benson Kalikawe Bagonza, a Tanzániai Evangélikus-Lutheránus Egyház Karagwe-kerületének püspöke, március 30-án az Augsburgban a Lutheránus Világszövetség szervezésében tartott teológiai konferencián, a mintegy 120 résztvevő előtt. Forrás: LVSZ / LWB /LWI

„Ez a teológiai tradíció kérdésekre felel, így csak azok reális kontextusában lehet ezeket tematizálni. Kevésbé hangsúlyos az, hogy csak olyan kérdéseket vessünk fel, amelyeket a keresztény tradíció korábban, a múltban már tárgyalt, inkább korunk napi témáit kell előtérbe helyeznünk. A tartós fejlődés afrikai teológiája Afrikán belül és kívül is komolyan veszi a kiáltó hangokat. Az emberek kérdései kerülnek a középpontba és az Agenda, amit az azzal foglalkozó egyházi emberek, teológusok és egyházi vezetők fontosnak tartanak, ilyenkor háttérbe szorul” – fogalmazott Bagonza.
A „Nyílt állásfoglalások a német evangélikus egyházakban a béke és a konfliktushelyzetek kérdésében” című előadásában dr. Bernd Oberdorfer, az Augsburgi Egyetem Evangélikus Teológiai Fakultásának tanszékvezetője így indított: „Egy pluralista egyház kontroverz, etikai kérdésekkel is megbirkózik, de ezzel egyidejűleg a plurális társadalmon belüli vitákba is beleszól, azokban nyílt állást foglal. Az egyház nyilvános feladatának modelljét azonban nem lehet más kulturális kontextusok minősítése nélkül átvenni. Annak ellenére sem, hogy a német evangélikus egyházaknak a felelősség alóli kibúvókeresés helyett ez éppen, hogy segített, a társadalmi aktív szerepvállalásban.  
„Luther nyilvános teológiája – amely Isten nyitottságán alapul – napjainkban támogathat bennünket abban, hogy a globális civiltársadalmat úgy kezeljük, mint a profetikus beszéd, a bölcs reflexió, a békés cselekvés isteni nézőtere” – mondta dr. Gary Simpson a minnesotai Luther Seminary előadója.

 „A nyilvánosság a szolidaritással párosulva, a jövő globális civiltársadalmának centrális, dinamikus erői és ennek demokratizált ethoszai lesznek, amely a politikai államra és a piacgazdaságra is éppúgy vonatkozni fog, mint az egyházra.” – így Simpson.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben