Nincs kompromisszum a női püspökök ügyében
London – Egyelőre nem született meg az anglikán női püspökök beiktatásához szükséges kompromisszum, miután az anglikán egyház legfőbb szabályalkotó testülete hétvégi yorki ülésén szűk többséggel elvetette a tradicionalista szárny megbékítését célzó javaslatokat. Forrás: MTI
A világszerte 75 millió hívőt számláló anglikán unió általános szinódusa elvben már két éve, 2008 júliusában elfogadta, hogy női püspökök is szolgálhassák az egyházat, ám az ügy azóta is folyamatos feszültség forrása az unión belül, és az ellentábort alkotó tradicionalisták tömeges kivonulással fenyegetőznek.
Fokozza a szakadás kockázatát az a tavalyi vatikáni kezdeményezés, amelynek alapján szervezeti keretek között lehetővé válna, hogy az áttérni kívánó anglikán hívek protestáns örökségük és liturgiájuk egyes elemeinek megőrzésével együtt is teljes hitközösséget vállalhassanak a római egyházzal.
A női püspökök ügyében tett kompromisszumos javaslatot az anglikán egyház két legfőbb vallási méltósága, Rowan Williams canterburyi és John Sentamu yorki érsek személyesen terjesztette a szinódus elé, ám – meglepetésre – az indítvány nem kapta meg a szükséges minősített többséget.
A konzervatív szárny megbékítésére szánt javaslat alapján azokban az egyházközösségekben, amelyek ellenzik a női püspökök hivatalba emelését, külön kinevezett férfipüspök is szolgálna, megosztott felelősségi körökkel. Ezt a megoldást még az anglikán unió tradicionalista vonulatának egyes vezető képviselői is támogatták, ám a javaslat a szinódus yorki ülésén egyelőre nem kapott elégséges támogatást.
A fejlemény nem változtatja meg a női püspökök beiktatásának elvi lehetőségét megteremtő két évvel ezelőtti döntést, ám egyes kommentárok szerint komoly mértékben árthat Williams érsek egyházon belüli tekintélyének és fennhatóságának.
Az anglikán világegyházat jó ideje szintén szakadással fenyegető másik súlyos ütközési pont a homoszexuális papok szolgálatának engedélyezése körüli vita. Williams és az anglikán unió észak-amerikai irányzataként elismert episzkopális egyház nem zárkózik el ez elől sem, más, konzervatívabb tagegyházak azonban mereven elutasítják a homoszexuálisok papi hivatásának lehetővé tételét.
Az anglikán unió esetleges szakadása nehezen felmérhető alkotmányos következményekkel járhatna Nagy-Britanniában. A mindenkori brit uralkodó a Rómával történt XVI. századi szakítás óta egyben az anglikán egyház első számú világi vezetője is, és az ő felelőssége Canterbury érsekének kinevezése.
Az 1701-ben kelt, máig érvényben lévő trónöröklési törvény, az Act of Settlement még arról is gondoskodik, hogy Angliának ne lehessen katolikus uralkodója, sőt még olyan sem, akinek a házastársa katolikus.