Nincs békesség a norvég iskolákban

Létrehozás: 2009. április 24., 09:07 Legutolsó módosítás: 2009. április 24., 09:08

Oslo – „Ha az ifjúság bizonyos köreiben a zsidó szitokszóvá válik, a muzulmánokat pedig terroristának nevezik, akkor valamit tennünk kell. Mindenkinek lehetőséget kell adni arra, hogy vallásos meggyőződése szerint éljen” – jelentette ki Anniken Huitfeldt, norvég gyermekügyi miniszter. A politikus az oslói Ila Iskolában tett látogatása után nyilatkozott. Forrás: origo.hu, Dagbladet

Ebben a tanintézményben ugyanis együtt tanulnak muzulmán, keresztény és zsidó gyerekek. Néhány diák elmondta az újságíróknak: a zsidó szót valóban „szitkozódásra” használják egyesek, főképp az izraeli hadsereg háromhetes gázai hadműveletei óta. „Nagyon igazságtalannak tartom, ha egy gyereket származása, vallása miatt bántanak” – jelenti ki Sagal Ali Yusuf, tizennégy éves tanuló. Egy kilencedik évfolyamos lány pedig arról beszél, a legjobb barátja zsidó. „Amikor erről muzulmán ismerőseimnek beszéltem, nem voltak elragadtatva az örömtől” – meséli az iszlám vallású, tizennégy esztendős diáklány, aki hozzáteszi azt is, nem érti az ellenkezést, mivel „a zsidók teljesen hétköznapi, átlagos emberek”.

Anniken Huitfeldt miniszter úgy véli: ha nem tudják az osztálytermekben csillapítani a vallási és nemzeti feszültségeket, akkor ugyanez társadalmi méretekben sem fog sikerülni. A tárcavezető részt vett a 9.B osztály egyik óráján, amelyen a diákok elmondták: szükségesnek tartják a vallási kérdések megbeszélését, és nem tartják elegendőnek, ha csupán arról beszélnek történelem órán, mi és hogyan történt évszázadokkal ezelőtt. Mind a muzulmán, mind pedig a zsidó vallású gyerekek úgy vélik: a feszültségek nőttek közöttük az utóbbi időben. Ezért a kormány elhatározta, hogy egy 2012-ig tartó program keretében igyekszik erősíteni a vallások és nemzetiségek közötti megértést az ország oktatási intézményeiben.

Az ellentétek valóban Izrael gázai offenzívája nyomán kezdtek kiéleződni. Oslóban hatalmas tömegtüntetés is volt, a résztvevők a háború ellen tiltakoztak. Anniken Huitfeld miniszter-asszony nem sokkal a demonstráció után találkozott a Mozaik Társaság, a Fiatal Muszlimok, valamint a Norvégiai Iszlám Tanács elnevezésű szervezetek képviselőivel. Kikérte véleményüket arról, milyen intézkedéseket tartanak szükségesnek a felkorbácsolt indulatok lecsillapítása céljából. A találkozó nem volt eredménytelen, ugyanis sikerült megegyezésre jutni a legsürgősebb teendőket illetően.

A tizenhat esztendős Somaya Choukri, aki a Fiatal Muszlimok tagja, a következőket mondta: „Minket, muzulmánokat gyakran terroristának neveznek csak azért, mert másképp nézünk ki, illetve más a neveltetésünk, mások a szokásaink, mint a többieknek. Attól még, hogy csadort hordok, és nem iszom alkoholt, én is ugyanolyan norvég vagyok, mint bárki más. Én itt születtem.”

A miniszter szeretné, ha diszkriminációellenes programja elérné az iskolába nem járó fiatalokat is. Trond Thorbjornsen, az SOS Rasszizmus nevű civil szervezet vezetője dicsérte a kormány törekvéseit, ugyanakkor rámutatott: önmagában a vallási és nemzeti megértést erősítő kampány nem lesz eredményes. „Ehhez hasonló kezdeményezéseket meghirdetnek időnként, de sok esetben elhal a lelkesedés. Ezen kívül pedig létfontosságú az átlagemberek mozgósítása is” – fejtegette a jogvédő. Aki azt is elmondta, hogy az utóbbi években növekedett a rasszizmus mértéke a norvég társadalomban. „Az idegenellenesség fokozódásának mind a zsidók, mind pedig a muzulmánok szenvedő alanyai” – hangoztatta Trond Thorbjornsen. 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben