Nemzetközi hittankönyv készül a fiataloknak
Róma – A katolikus egyház 300 oldalas hittankönyvet jelentet meg hamarosan a fiatalok számára. A kötet az osztrák püspöki konferencia gondozásában készül, Christoph Schönborn bíboros, bécsi érsek vizsgálja át. A 2011-es madridi Ifjúsági Világtalálkozó előtt szerettek volna egy olyan segédanyagot adni az ifjúság kezébe, amely közvetlenül, fiatalos nyelvezettel és lendülettel szól hozzájuk. Teológusok és tapasztalt hitoktatók készítik, bevonnak a munkába fiatalokat is. Forrás: Magyar Kurír
A hamarosan hét nyelven megjelenő kötet négy fő fejezetre oszlik: Miben hiszünk, A keresztény misztérium megünneplése, Krisztus élete, Az imádság a keresztény életben. Kérdés-felelet formában íródik, képes illusztrációk díszítik, bibliai idézetek, szentektől és egyházatyáktól vett részletek gazdagítják a dialógust.
A hittankönyvhöz XVI. Benedek pápa írt előszót. Felidézi benne, hogy a nyolcvanas években milyen komoly munka árán készült el a Katolikus Egyház Katekizmusa, amelyre oly nagy szükség volt már. II. János Pál rá bízta, hogy koordinálja ennek a hatalmas, az egész világ püspökei közreműködésével készülő kötetnek az előkészületeit. Megvallja, hogy óriási, szinte lehetetlennek tűnő feladat volt, még most is csodának érzi, hogy megvalósult.
A Szentatya bevezetőjében felhívja a figyelmet egy nagyon fontos dologra: „Egy ilyen jellegű műben nagyon sok a vitatható pont: amit emberek hoznak létre, az sosem teljes, azon mindig lehet javítani, de mindennek ellenére ez nagyon komoly könyv, az egység jele a különbözőségben.”
Elmondja, hogy az Ifjúsági Világtalálkozók során egyre jobban érlelődött a gondolat, hogy a katekizmust „le kellene fordítani” a társadalomban jelen lévő külön „világok” számára. Természetesen a fiatalok is különfélék, ezért alakult ki egy igen összetett csapat Schönborn bíboros vezetésével. A pápa felidézi, milyen sokan mondják neki, hogy a fiatalokat nem érdekli a hittan. Véleménye szerint azonban ez nem igaz, a fiatalok tudni akarják, mi valójában az élet: „Egy bűnügyi regény magával ragadó, mert bevon minket más emberek életébe, amely akár a mi életünk is lehetne; ez a könyv magával ragadó, mert a saját sorsunkról szól, tehát mindannyiunkat közelről érint.”
Szívből kívánja a fiataloknak, hogy kitartóan és lelkesen tanuljanak hittant. A kötet nem ajánl könnyű megoldásokat, új életre hívja őket, bemutatja az evangélium értékes kincsét, amelyért minden mást oda kell adni. Kéri, hogy szánjanak rá időt, olvassák magukban, a barátjukkal, csoportokban, osszák meg egymással gondolataikat az interneten.
Erőteljes felhívást intéz a fiatalokhoz: „Meg kell ismernetek, amiben hisztek! Ugyanazzal az aprólékos gonddal kell megismernetek hiteteket, ahogy egy informatikus ismeri a számítógép operációs rendszerét; úgy kell ismernetek, ahogyan egy zenész ismeri a darabot, amit játszik. Igen, mélyebben kell gyökeret vernetek szüleitek nemzedékének hitében, hogy erőteljesen, határozottan ellene tudjatok állni korunk kihívásainak, kísértéseinek! Isteni segítségre van szükségetek, ha nem akarjátok, hogy hitetek kiszáradjon, mint a harmatcsepp a napon, ha nem akartok áldozatul esni a fogyasztói mentalitás kísértéseinek, ha nem akarjátok, hogy szerelmetek belevesszen a pornográfiába, ha nem akarjátok elárulni a gyengéket, a visszaélések és az erőszak áldozatait…”